W Bielskim Towarzystwie Trzeźwości patrzą z miłością

Urszula Rogólska

publikacja 23.02.2020 13:33

Wielu z nich na sobie doświadczyło, ile znaczy spojrzenie z miłością, kiedy dotykali dna, kiedy dotykali go ich najbliżsi. W sobotę 22 lutego bp Piotr Greger odwiedził siedzibę Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości i pobłogosławił jej odnowione pomieszczenia.

Bp Piotr Greger w odnowionych pomieszczeniach Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości przy ul. Inwalidów 6. Bp Piotr Greger w odnowionych pomieszczeniach Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości przy ul. Inwalidów 6.
Urszula Rogólska /Foto Gość

U progu 53. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu członkowie i sympatycy Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości mają powody do radości. Dwie okazje sprawiły, że tłumnie wypełnili budynek przy ul. Inwalidów 6. Mówili o nich Ania Pietruczuk, była prezes BTT, jej następca - Tadeusz Sowiński oraz związany z towarzystwem od lat Aleksander Konopka.

Pierwszy powód to generalny remont placówki, w tym wymiana dachu i oczekiwane od lat przez BTT podłączenie do kanalizacji miejskiej, które udało się wykonać dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta, a zwłaszcza szybkiej reakcji prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, kiedy członkowie BTT przedstawili mu obraz miejsca, w którym pomagają potrzebującym. Teraz placówka czeka jeszcze na podłączenie do sieci centralnego ogrzewania.

Drugi powód to pięć lat warsztatów Wspólnoty św. Jakuba - 12 Kroków dla Chrześcijan "Ku wolności", prowadzonych w BTT. Wspólnota łączy kobiety i mężczyzn, którzy dzielą się doświadczeniem, siłą i nadzieją, że mogą rozwiązać swój problem i pomóc innym zdrowieć ze zniewoleń oraz wzrastać duchowo. Jedynym wymogiem uczestnictwa w grupie jest chęć rozwoju duchowego. Program trwa 2,5 roku, a spotkania odbywają się raz w tygodniu. W Bielsku-Białej kończy je uroczysta Msza św. w katedrze św. Mikołaja. 5 marca w BTT rusza kolejna edycja warsztatów.

Gościem specjalnym BTT w sobotę 22 lutego był biskup Piotr Greger, który pobłogosławił odnowione pomieszczenia, a także spotkał się z uczestnikami programu dwunastu kroków. Wśród gości byli także: Ewa Swatek, naczelnik wydziału polityki społecznej bielskiego magistratu, Elżbieta Wiwiórkowska z Warszawy - inicjatorka 12 Kroków Chrześcijanina, a także Edward Jurczak, współtwórca i były prezes BTT.

Nim biskup Greger pobłogosławił odnowiony obiekt, Aleksander Konopka przedstawił zarys historii i cele, które od początku przyświecają wolontariuszom. Mówił o potrzebie spojrzenia z miłością: "aby dostrzec obok siebie brata, który zagubił się w świecie różnorodnych uzależnień, przez co stracił możliwość godnej opieki nad rodziną"; siostrę, "która doznaje poczucia opuszczenia, zagubienia, beznadziei odbierającej sens życia"; młodych, "pozostawionych samym sobie, zagubionym w świecie, w którym alkohol przemoc i narkotyki są najwyższą wartością".

- Potrzeba spojrzenia z miłością, aby nieść nadzieję, pocieszenie duchowe, moralne wsparcie tym, którzy podejmują walkę z uzależnieniami. Potrzeba spojrzenia z miłością na człowieka, by stał się świątynią Boga, a jego serce stało się tabernakulum, w którym zamieszka Bóg. Miejscem, gdzie uzależnieni lub dotknięci uzależnieniem bliskich, mogą doznać spojrzenia z miłością, jest BTT, które swoją misje niesie od 1992 roku - mówił Aleksander Konopka.

Przez lata będący w ruinie budynek udało się na tyle wyremontować, by w 2005 roku świętować po raz pierwszy. Bp Tadeusz Rakoczy pobłogosławił wówczas placówkę, wszystkich korzystających z obiektu i posługujących tu wolontariuszy.

Przez kolejne lata trwały następne prace remontowe i budowlane, związane z dostosowaniem obiektu do nowych potrzeb. Czas nie był łaskawy dla murów. Stąd pilna potrzeba generalnego remontu w minionym roku.

BTT realizuje swoje cele przez udzielanie pomocy psychologicznej i terapeutycznej osobom potrzebującym, uzależnionym i współuzależnionym, a także przez prowadzenie działalności rekreacyjnej, rozrywkowej i propagowanie życia trzeźwego.

BTT otrzymało budynek od miasta na zasadzie użyczenia - wszystkie remonty miało realizować we własnym zakresie. Gdyby nie przypadkowe odwiedziny inspektora ZGM, a następnie spotkanie z prezydentem J. Klimaszewskim, nie udałoby się podłączyć obiektu do kanalizacji, wyremontować dwóch dużych sal i dachu. Odmalowanie pomieszczeń, wytapetowanie, nowa aranżacja wnętrz, jest dziełem BTT i jego przyjaciół.

- Na co dzień funkcjonuje tu wspólnota trzeźwościowa. To nie tylko ludzie uzależnieni, którzy zdrowieją, ale też abstynenci. Mamy w budynku  część kawiarnianą, gdzie codziennie do 15.00 do 20.00 można przyjść, wpić kawę, porozmawiać - opowiada A Pietruczuk. - Spotykają się tu grupy samopomocowe dla alkoholików, narkomanów, seksoholików, uzależnionych od hazardu i innych osób uzależnionych. Służymy pomocą psychologiczną, terapeutyczną, mamy miedzy innymi zajęcia z arteterapii, komunikacji, a także grupę dla osób w kryzysie. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, dzięki finansowaniu Urzędu Miasta.

Najwięcej osób trafia dzięki poczcie pantoflowej; ale namiary można znaleźć także na stronie internetowej Bielskiego Towarzystwa Trzeźwości.

Natomiast 18 lipca br. od 15.00 do 20.00 na rynku bielskiej starówki BTT organizuje dziesiąte już spotkanie profilaktyczne - jak nie wchodzić w uzależnienia - połączone z koncertem.

Telefon do BTT: 33 822 82 40, e-mail: bttbielsko@gmail.com.

Siedziba klubu przy Inwalidów 6 jest otwarta od poniedziałku do piątku od 15.00 do 20.00, a w weekendy i święta od 16.00 do 20.00.