Bp Greger o Auschwitz: Prawda nie może nas dzielić!

Alina Świeży-Sobel

publikacja 28.01.2020 12:50

- Prawda o tym, co się wydarzyło za drutami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, zbudowanego na obrzeżach Oświęcimia, nie powinna nas w żaden sposób dzielić - podkreślał bp Piotr Greger podczas Mszy św. z udziałem byłych więźniów KL Auschwitz-Birkenau oraz prezydenta Andrzeja Dudy oraz jego małżonki i byłej premier Beaty Szydło.

Koncelebrowanej Mszy św. z udziałem byłych więźniów przewodniczył bp Piotr Greger. Koncelebrowanej Mszy św. z udziałem byłych więźniów przewodniczył bp Piotr Greger.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W przeddzień oficjalnych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau bp Piotr Greger przewodniczył Mszy św. dla byłych więźniów.

W liturgii sprawowanej w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy uczestniczyli też dyrektor CDiM ks. Jan Nowak i ks. Manfred Deselaers, kapelan prezydenta RP ks. Zbigniew Kras, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik oraz kapłani dekanatu oświęcimskiego z dziekanem ks. kan. Fryderykiem Tarabułą. Wraz z byłymi więźniarkami i więźniami modlili się też prezydent Andrzej Duda z małżonką, była premier Beata Szydło oraz dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Cywiński.

Podczas Mszy św. zaśpiewał Chór św. Maksymiliana z Harmęż, a w imieniu byłych więźniów modlitwę wiernych odczytała Jadwiga Wakulska, która urodziła się za drutami Auschwitz-Birkenau w 1944 r. i była poddawana zbrodniczym pseudomedycznym eksperymentom, które przeprowadzał na więźniach obozowy lekarz Josef Mengele.

W homilii bp Greger podkreślał wagę, jaką należy przywiązywać do zgodnego z prawdą mówienia o przeszłości, traktując to zarazem jako drogę zachowania jedności. - Prawda o tym, co się wydarzyło za drutami niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, zbudowanego na obrzeżach Oświęcimia, nie powinna nas w żaden sposób dzielić. Ofiara życia tych ludzi, poprzedzona okrutnym męczeństwem, niech się stanie siłą jednoczącą współczesne społeczeństwo, nie tylko żyjące nad Wisłą - mówił bp Greger, wskazując, że najważniejszy winien być przekaz, jakim dzielą się świadkowie, którzy doświadczenie tej tragedii sami przeżyli.

Podczas poniedziałkowych obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu bp Greger wziął też udział we wspólnej modlitwie, odmówionej przez kapłanów różnych wyznań chrześcijańskich i judaizmu.