Ministranci z Pogórza i lektorzy z Żabnicy wygrali Bosko Cup!

Urszula Rogólska

publikacja 26.01.2020 23:45

Po raz dwunasty ministranci i lektorzy młodsi diecezji bielsko-żywieckiej rozegrali finały turnieju piłkarskiego Bosko Cup, organizowanego przez stowarzyszenie "Persette". Po raz pierwszy - z podziałem na dwie kategorie wiekowe. Gościła ich hala sportowa na osiedlu Beskidzkim w Bielsku-Białej.

Żabnica - najlepsi w halowych finałach Bosko Cup w grupie lektorów młodszych! Żabnica - najlepsi w halowych finałach Bosko Cup w grupie lektorów młodszych!
Urszula Rogólska /Foto Gość

Drużyny z jedenastu parafii zakwalifikowały się do zimowych - halowych - finałów turnieju, nad którym od początku czuwają ks. Marcin Pomper i Joanna Duda-Michalak wraz rzeszą oddanych i bardzo zaangażowanych w organizację sportowej rywalizacji wolontariuszy stowarzyszenia "Perestte".

Od początku patronem turnieju jest św. Jan Bosko, którego wizerunek zawsze towarzyszy młodym piłkarzom, a modlitwa za jego wstawiennictwem rozpoczyna i kończy rozgrywki. W każdym sezonie piłkarskim wybrane słowa świętego są mottem dla młodych piłkarzy. Tym razem są to: "Często wystarczy tylko jedno dobre słowo, aby ktoś pozostał na dobrej drodze albo też na nią wszedł".

W sobotę i niedzielę 25 i 26 stycznia do hali Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej przyjechali ministranci i lektorzy młodsi, których drużyny trafiły do grup eliminacyjnych w dwóch kategoriach wiekowych:

Lektorzy:

 • A. Kończyce Małe, Gilowice, Leśna,
 • B. Hałcnów, Żabnica, Straconka,
 • C. Radziechowy, Sułkowice Łęg, Oświęcim - parafia św. Maksymiliana.

Ministranci:

 • A. Żabnica, Hałcnów, Targanice.
 • B. Pogórze, Straconka, Leśna.

Gościem pierwszego dnia turnieju był Grzegorz Puda - sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, który rozlosował drużyny i pierwszym kopnięciem piłki rozpoczął sportową rywalizację.

Po pierwszym dniu było jasne, kto będzie walczył o ścisłą czołówkę. Tak przedstawiała się kolejność w grupach:

Lektorzy:

 • A. Leśna, Gilowice, Kończye Małe,
 • B. Żabnica, Straconka, Hałcnów,
 • C. Oświęcim, Sułkowice Łęg, Radziechowy.

Najwięcej punktów zdobyły i zakwalifikowały się do finałów drużyny z Leśnej, Żabnicy, Straconki i Oświęcimia.

Ministranci:

 • A. Hałcnów, Żabnica, Targanice,
 • B. Pogórze, Straconka, Leśna.

Finaliści - "Top 4" spotkali się w niedzielę 26 stycznia w pojedynkach, które zadecydowały o podium w obu kategoriach.

W grupie lektorów wyniki poszczególnych spotkań prezentują się następująco:

 • Żabnica - Leśna 7:0
 • Straconka - Oświęcim 2:3

O trzecie miejsce zagrali piłkarze ze Straconki z Leśną. Wygrała Straconka 1:0. A o pierwsze miejsce walczyli lektorzy z Żabnicy i Oświęcimia. Wygrali chłopcy z Żabnicy 2:0.

Tuż przed finałowym meczem lektorów młodszych między Żabnicą i Oświęcimiem (parafia św. Maksymiliana).   Tuż przed finałowym meczem lektorów młodszych między Żabnicą i Oświęcimiem (parafia św. Maksymiliana).
Urszula Rogólska /Foto Gość

A oto wyniki w grupie ministrantów:

 • Hałcnów - Straconka 2:0
 • Żabnica - Pogórze 0:1

O trzecie miejsce zagrały Straconka i Żabnica. Wygrali ministranci z Żabnicy 5:0. A o pierwsze miejsce walczyli ministranci z Hałcnowa i Pogórza. Wygrało Pogórze 2:1.

Drużyny z Hałcnowa i Pogórza przed finałową rozgrywką ministrantów w Bosko Cup.   Drużyny z Hałcnowa i Pogórza przed finałową rozgrywką ministrantów w Bosko Cup.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Po potyczkach na boisku przyszedł czas dekoracji - jak zwykle w mistrzowskiej oprawie z odpowiednią muzyką, pucharami, dyplomami i nagrodami. Ta otoczka sprawia, że chłopcy zawsze czują się, jak uczestnicy profesjonalnego futbolowego święta!

Nim piłkarze odebrali nagrody, ks. Marcin Pomper i Joanna Duda-Michalak dziękowali tym, bez których trudno sobie taki turniej wyobrazić - sędziom: Zbigniewowi Rakusowi i Wojciechowi Dudziakowi, a także zespołowi Maltańskiej Służby Medycznej z oddziału w Bielsku-Białej, z komendantem Pawłem Sułowskim na czele, którzy czuwali nad zdrowiem zawodników.

Puchar odbierają zwycięscy ministranci z Pogórza!   Puchar odbierają zwycięscy ministranci z Pogórza!
Urszula Rogólska /Foto Gość

I wreszcie przyszedł czas na nagrody indywidualne i zespołowe dla piłkarzy. Oto najlepsi:

Zwycięskie drużyny turnieju:

 • Ministranci - 1. Pogórze, 2. Hałcnów, 3. Żabnica, 4. Straconka,
 • Lektorzy - 1. Żabnica, 2. Oświęcim, 3. Straconka, 4. Leśna.

Główną nagrodą dla zwycięskich ministrantów z Pogórza i lektorów z Żabnicy była uroczysta kolacja z organizatorami. Obydwa zespoły będą także reprezentowały diecezję bielsko-żywiecka na wiosennych mistrzostwach Polski służby liturgicznej.

Dream team - najlepsza "Piątka" turnieju lektorów młodszych: Szymon Fuczik ze Straconki, Karol Wolny z Żabnicy, Dawid Kozieł z Żabnicy, Tomasz Kubiesa z Oświęcimia, Bartłomiej Motyka z Żabnicy.

Najlepsi zawodnicy:

 • Ministranci - Krystian Pochopień z Hałcnowa,
 • Lektorzy - Dawid Kozieł z Żabnicy.

Najlepsi bramkarze:

 • Ministranci - Jakub Czupryński z Pogórza.
 • Lektorzy - Bartłomiej Motyka z Żabnicy.

Najlepsi strzelcy

 • Ministranci - Jakub Hernik z Pogórza,
 • Lektorzy - Mateusz Pochopień z Żabnicy.

- Jesteśmy zbudowani każdym z was. To, co zaprezentowaliście, to piłkarski talent, diamenty, które powolutku się szlifują - mówił ks. Marcin Pomper. - Niektórzy z was mają predyspozycje do tego, żeby coś więcej osiągnąć, czego z całego serca wam życzymy. Gratuluję tego, co pokazaliście na boisku.

Zwracając się do trenerów, ks. Pomper zaznaczył: - Każdy zespół, który znalazł się w "Top 4", to coś fantastycznego! Chylę czoła przed pracą trenerów - to jest wasza praca, której efekty widzieliście tutaj...

Wspólna modlitwa, podziękowanie Panu Bogu, błogosławieństwo i życzenia ks. Marcina, by chłopcy świadczyli swoim dobrym słowem o wspólnocie ministrantów w swoich środowiskach, zakończyły spotkanie w hali. Ale nim wszyscy się rozeszli, każdy dziękował każdemu osobiście - a szczególnie piłkarze organizatorom - za uczestnictwo we wspólnym świętowaniu.

Od końca lutego drużyny mogą się już zgłaszać do letniej edycji turnieju Bosko Cup. Wszelkie szczegóły na stronie turnieju: TUTAJ i na facebooku: Bosko Cup