MU na Złotych Łanach z Biblią

Urszula Rogólska

publikacja 20.01.2020 22:37

Liturgia słowa - kolejna część Mszy św., była tematem styczniowego spotkania "MU - Młodzi Uwielbiają" w kościele św. Józefa na bielskim osiedlu Złote Łany. W tym roku szkolnym poszczególne spotkania, na które składają się konferencja i modlitwa, poświęcone są Eucharystii.

Pismo Święte stało się centrum spotkania młodych na Złotych Łanach. Pismo Święte stało się centrum spotkania młodych na Złotych Łanach.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Młodzi, którzy co dwa miesiące w sobotę gromadzą się o 19.00 w kaplicy kościoła św. Józefa na Złotych Łanach w ramach projektu zainicjowanego przez wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym diecezji "MU - Młodzi Uwielbiają", w tym roku szkolnym poznają poszczególne części Mszy św. Słuchają konferencji, a następnie razem z zespołem muzycznym JeMu i ks. Marcinem Hałasem trwają na uwielbieniu Pana Boga.

Wieczorem 18 stycznia spotkanie dla młodych ciałem i duchem poprowadzili ks. Mirosław Kareta i ks. Krzysztof Kurnik, który wygłosił konferencję o Biblii - wcieleniu, "wsłowieniu"  i "wchlebieniu" Jezusa oraz znaczeniu liturgii słowa podczas Mszy św. Następnie uczestnicy spotkania, wraz ze wspólnotą "Źródło Miłosierdzia" z Bielan, adorowali Jezusa w słowie Bożym, modląc się przed otwartą księgą Biblii. Każdy mógł skorzystać ze spowiedzi i modlitwy wstawienniczej, którą posługiwali dorośli członkowie wspólnot Odnowy w Duchu Świętym.

Świętowanie w kościele zakończył jak zawsze Apel Jasnogórski i wspólna kolacja przygotowana w salce parafialnej.

Rozpoczynając spotkanie, ks. Mirosław Kareta mówił młodym o formach obecności Pana Boga w świecie, które wymienia Sobór Watykański II. Są wśród nich: obecność wśród nas, ludzi, obecność w słowie Bożym, szczególnie rozważanym w czasie Eucharystii, w sakramentach i osobie kapłana - na mocy sakramentu święceń. To właśnie słowo Boże stało się centrum złotołańskiego spotkania.

Konferencję ks. Krzysztofa Kurnika poprzedziła modlitwa do Ducha Świętego. - Wierzymy, że to nie człowiek, a Duch Święty jest pierwszym autorem Słowa. Zawsze tym, który mówi jest Bóg Trójjedyny - mówi przez Syna w Duchu Świętym - zaznaczył duszpasterz, tłumacząc, że to Boży Duch na przestrzeni dziejów historii zbawienia posługiwał się ludźmi, prorokami, aż przemówił przez Syna. A my, bez współpracy z Duchem Świętym nie jesteśmy zdolni do poznania Słowa.

Swoją konferencję ks. Kurnik podzielił na dwie części - w pierwszej mówił ogólnie o Biblii, w drugiej o słowie Bożym głoszonym w czasie liturgii.

Zaczął od trzech sformułowań, ukutych przez ojców Kościoła pierwszych wieków, którzy pisali o wcieleniu, "wsłowieniu" i "wchlebieniu" Syna Bożego. Tym Kościół żyje od dwóch tysięcy lat - Jezus jest wciąż tak samo żywo obecny - w swoim ludzie, w Słowie i w Eucharystii.

Duszpasterz porównał Biblię do ikony, przypominającej o rzeczywistej obecności tego, kogo przedstawia: - Biblia jest ikoną samego Boga, bo w niej doświadczamy prawdziwej obecności Boga w Jego słowie. Warto patrzeć na Biblię jak na ikonę, w której szczegół po szczególe odkrywamy Boga, Syna i Ducha Świętego. W Biblii każde słowo jest znakiem Bożej obecności. Dlatego nie jest książką jak każda inna.

Ks. Kurnik przywołał słowa św. Augustyna, oddające istotę Biblii: "Słowa Biblii uczą nie jak ziemia chodzi, lecz jak się z ziemi do nieba dochodzi". Nie jest księgą, która opisuje prawa nauk przyrodniczych, ale wskazuje na drogę z ziemi do nieba. To słowo życia, które prowadzi do zbawienia, do jedności z Trójjedynym Bogiem.

Mówiąc o liturgii słowa zwrócił uwagę na czytane podczas liturgii świątecznej (za wyjątkiem okresu wielkanocnego) czytania ze Starego Testamentu, Nowego Testamentu i Ewangelii.

- To nie jest przypadek - zaznaczył ks. Kurnik, ponownie przywołując św. Augustyna: "Nowy Testament kryje się w Starym Testamencie, a Stary Testament odsłania się w Nowym Testamencie". - Nie można ich rozdzielać. Wszelkie próby zawsze doprowadzą do złej interpretacji Pisma Świętego, do błędu - zauważył duszpasterz, podkreślając, że Bóg jest wierny i niezmienny, że każde Jego słowo się wypełnia.

Młodzi słuchali także o niezmiennej aktualności Bożego słowa. W ciągu roku, podczas liturgii, zwłaszcza największych świąt, pada słowo "dziś". - To słowo jest bardzo ważne w kontekście liturgii słowa. Kościół wierzy, że kiedy czytamy w liturgii słowo Boże, to czytamy i wsłuchujemy się w słowo, które Bóg ma dla nas na dzisiaj. I jego interpretacja powinna być skierowana na dziś. Dlatego do każdego z nas słowo Boże inaczej dociera, inaczej brzmi, inaczej rezonuje. Bo moje dziś jest inne niż dziś każdego z was.

Ks. Kurnik zachęcił młodych do odsłuchania świadectwa Scotta Hahna - byłego pastora protestanckiego, który odkrył swoje miejsce w Kościele katolickim, kiedy usłyszał, że podczas Mszy św. czytanie jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Świadectwo to można znaleźć TUTAJ.

 A relację z poprzedniego, listopadowego MU, poświęconego aktowi pokuty znajdziecie tutaj: Młodzi na Złotych Łanach czyścili serca.