Rozśpiewani kolędnicy w finale 7. Festiwalu Kolędowego w Zabrzegu

Alina Świeży-Sobel

publikacja 17.01.2020 17:28

Kilkudziesięciu wykonawców zaśpiewało kolędy w konkursie, który przyciągnął zespoły solistów od Krakowa przez Katowice po Częstochowę. Równie liczne okazało się grono sympatyków i sponsorów, którzy wsparli organizację.

Za najpiękniej zaśpiewaną polską kolędę nagrodę otrzymała Natalia Gawełek z Zabrzega Za najpiękniej zaśpiewaną polską kolędę nagrodę otrzymała Natalia Gawełek z Zabrzega
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Ogromnie ważne jest dla nas, że to różnorodne wsparcie: finansowe i rzeczowe, a czasem są to też piękne prace artystyczne czy dekorowany fantazyjnie tort - mówi Sylwia Strządała, która wraz z synem Danielem, dyrygentem i całym Chórem Św. Józefa organizowała kolejną edycję Festiwalu Kolędowego.

7. Festiwal Kolędowy organizowany przez stowarzyszenie Chór św. Józefa, wspierane przez parafię i licznych sympatyków, a patronatem wydarzenie objęli: bp Roman Pindel, europosłanka Jadwiga Wiśniewska i burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.

- Dziękuję wszystkim uczestnikom, organizatorom i sponsorom, bo dzięki nim mogliśmy na nowo przeżywać tę prawdę, że odwieczny Syn Boży stał się, człowiekiem, jednym z nas - podkreślał ks. kan. Krzysztof Szopa, proboszcz parafii św. Józefa w Zabrzegu, podczas Mszy św. w intencji wszystkich zaangażowanych w tę inicjatywę. A było ich wielu, jak przypominała wielokrotnie Sylwia Strządała, dyrygent zabrzeskiego Chóru św. Józefa, czuwająca nad organizacją festiwalu.

- W przesłuchaniach wzięło udział aż 65 wykonawców: solistów i zespołów w różnym wieku, od 4-latków po dorosłych. Spośród 99 kolęd musieliśmy wybrać te najlepsze, a przecież każda była piękna, bo była śpiewana z serca. A kolęda musi wypływać ze środka, z serca - tłumaczyła muzyk Grażyna Krzanowska, od lat jurorka zabrzeskich konkursów.

Ostatecznie jury wskazało aż 36 nagrodzonych i wyróżnionych. W poszczególnych kategoriach wykonawczych i wiekowych oraz w kategorii dla niepełnosprawnych na pierwszym miejscu znaleźli się: Marek Okręglicki, Joanna Gajos, Zuzanna Lemantowicz, Natalia Gawełek, Zofia Sydor, zespół Ars.

Nagrodę specjalną: wycieczkę do Brukseli za najlepsze wykonanie tradycyjnej polskiej kolędy senator Andrzej Kamiński w imieniu Jadwigi Wiśniewskiej przekazał Natalii Gawełek z Zabrzega. Nagrodę grand prix, w tym m.in. drona i wspomnany na początku tort, za wybitne wykonanie kolędy otrzymała Jagoda Rataj z Katowic. Pełną listę wyróżnionych i nagrodzonych publikujemy pod koniec tego artykułu.

Dopełnieniem występu laureatów były festiwalowe koncerty. W pierwszym wystąpiły ubiegłoroczne laureatki: Karina Skwarczyńska i Aleksandra Borawska oraz zespół Ogniska Muzycznego w Zabrzegu z Kamilem Krzanowskim. W drugim koncercie kolędy śpiewała Aleksandra Nykiel, której towarzyszyli: na oboju Alicja Matuszczyk, a na fortepianie - Daniel Strządała, juror i współorganizator festiwalu.

Laureaci konkursu kolęd i pastorałek, odbywającego się podczas siódmej edycji Festiwalu Kolędowego w Zabrzegu - 2020

W kategorii Przełamywanie barier nagrodzeni zostali:

  • 1. Marek Okręglicki
  • 2. -
  • 3. Maria Fabia; ex aequo Aleksandra Juszczyk

W kategorii najmłodszych solistów - do 11 lat:

  • 1. Joanna Gajos
  • 2. Wioletta Guzy
  • 3. Pola Solarczyk ex aequo Nadia Stefańska

 

wyróżnienia: Martyna Pollak, Julia Góra, Ewelina Strządała, Natalia Lemantowicz

Soliści - młodzież do 16 lat:

  • 1. Zuzanna Lemantowicz
  • 2. Ola Bielewicz
  • 3. Oliwia Dutka

wyróżnienia: Paweł Madzia, Sandra Pytlarz, Hania Solarczyk, Emilia Pijanowska

W kategorii solistycznej - dorośli:

  • 1. Natalia Gawełek ex aequo Zofia Sydor
  • 2. Maja Zamłyńska
  • 3. Mateusz Pollak ex aequo Ola Wójcik ex aequo Natalia Szlosarczyk

wyróżnienia:  Wiktoria Kukulik, John Horwath,

W kategorii: zespoły:

  • 1. Ars
  • 2. Kontrasty
  • 3. schola Imani ex aequo Sisters

wyr. Siostrzane Trio, 4 Him, chór Bobolanie, Anielice Pani Ewy