Nominowani do Nagrody ks. Londzina, bo chcą zostawić świat lepszym

Alina Świeży-Sobel

publikacja 16.11.2019 13:33

W Bielskim Centrum Kultury odbyło się wręczenie nominacji do tegorocznej Nagrody Starosty Bielskiego im. ks. Józefa Londzina. Główne trofeum, nagrodę pieniężną oraz medal z podobizną patrona nagrody, starosta Andrzej Płonka wręczył nominowanemu przez gminę Wilamowice Bronisławowi Chrobakowi z Pisarzowic.

Laureat 21. edycji nagrody Bronisław Chrobak ze starostą Andrzejem Płonką. Laureat 21. edycji nagrody Bronisław Chrobak ze starostą Andrzejem Płonką.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Już po raz 21., tym razem w sali Bielskiego Centrum Kultury, odbyła się gala wręczenia Nagrody Starosty Bielskiego, przyznawanej przedstawicielom gmin powiatu bielskiego.

Patronem nagrody jest teolog i działacz narodowy ks. prał. Józef Londzin, urodzony na terenie powiatu, w Zabrzegu, a nominowani kandydaci, podobnie jak on, angażują się w pracę na rzecz lokalnych społeczności i patriotycznych dążeń.

Bp Roman Pindel przypominając postać św. Pawła wskazywał na jego wytrwałe i owocne wysiłki, by z Ewangelią dotrzeć do jak największej liczby ludzi. - Możemy powiedzieć, że patron nagrody, ks. Londzin, jest jego doskonałym naśladowcą, a łączy ich szlachetne pragnienie pozostawienia świata lepszym niż się go zastało - dodał bp Pindel, życząc takich owoców wszystkim nominowanym i laureatowi.

Nominowani przez gminy powiatu bielskiego - na scenie BCK.   Nominowani przez gminy powiatu bielskiego - na scenie BCK.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się: ks. kan. Cezary Dulka (Bestwina), Maria Dobija (Buczkowice), Barbara Bielaczyc (Czechowice-Dziedzice), Maria Szubert (Jasienica), Stanisław Hoczek (Jaworze), Adam Hałat (Kozy), Barbara Gacek (Porąbka), Jacek Żaba (Szczyrk), Bronisław Chrobak (Wilamowice), Bożena Tobiasz (Wilkowice).

Laureat odbierał liczne gratulacje.   Laureat odbierał liczne gratulacje.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Starosta Andrzej Płonka, witając wielu gości uroczystej gali, parlamentarzystów i samorządowców, podkreślał, że ta uroczystość symbolicznie zamyka obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Starosta pogratulował wszystkim nominowanym, a zwłaszcza laureatowi nagrody, którym został Bronisław Chrobak, internowany w stanie wojennym działacz "Solidarności", po 1989 r. aktywny samorządowiec, członek Akcji Katolickiej i inicjator działań na rzecz integracji lokalnej społeczności.

Na wstępie galowego wieczoru dla wszystkich zaproszonych zaśpiewał Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej pod dyrekcją prof. Jana Borowskiego, który był także jednym z gości jako przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego, a po uroczystości wręczenia wszystkich nominacji i głównej nagrody na scenie wystąpili muzycy zespołu Golec uOrkiestra.