Festiwalowe wezwanie: Psallite Deo! zabrzmiało już 22. raz

Alina Świeży-Sobel

publikacja 03.11.2019 11:45

W kęckim Domu Kultury odbyła się 22 edycja Festiwalu Twórczości Religijnej Psallite Deo. Festiwalowe zaproszenie adresowane było do wszystkich, którzy w kontakcie ze sztuką szukają głębszych treści i inspiracji do duchowych poszukiwań. Tego nie brakowało podczas tegorocznego festiwalu Psallite Deo.

Wręczenie nagród w konkursie piosenki religijnej Psallite Deo. Wręczenie nagród w konkursie piosenki religijnej Psallite Deo.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Zachętą do refleksji były filmy, ikony, obrazy, a także utwory muzyczne, rozbrzmiewające podczas konkursu piosenki religijnej.

Wydarzeniem rozpoczynającym tegoroczną edycję był wernisaż prac Grzegorza Giermka. Na wystawie otwartej w galerii Domu Kultury znalazły się obrazy i ikony artysty związanego z Galerią Sztuki Bałysówka w Tomicach i Towarzystwem Miłośników Ziemi Wadowickiej. Podczas wernisażu wystawy "W stronę światła" zaprezentowana została również poezja Grzegorza Giermka, a o oprawę muzyczną zadbała Agnieszka Sienkiewicz.

- Zależało nam, by pokazać zwłaszcza ikony pana Grzegorza, które świetnie wprowadzają w atmosferę całego festiwalu, w którym wśród gości specjalnych jest m.in. chór parafii grekokatolickiej we Lwowie - tłumaczy Marta Szymla z kęckiego Domu Kultury. W ramach festiwalowego przeglądu filmowego Oikumene odbyły się też projekcje filmów: "Tajemnica ojca Pio", "Chleb z nieba" i "Z miłości do Joey".

Tradycyjnie wielu sympatyków przyciągnął konkurs muzyczny, w którym wystąpiły chrześcijańskie zespoły, schole, chóry i soliści. Łącznie zaprezentowało się ponad 320 osób. Gościem specjalnym był koncertujący przed wręczeniem nagród i podczas gali nagrody Caritas Dzban św. Jana Kantego chór grekokatolickiej parafii św. Andrzeja Ap. we Lwowie. Na ręce kierownika chóru burmistrz Jan Krzysztof Klęczar przekazał ikonę: kopię kęckiego obrazu MB Pocieszenia - ze słowami serdecznego zaproszenia do ponownej wizyty w Kętach.

Wystąpiła też gościnnie słowacka grupa G.O.D’s z Prešova, która wcześniej była dwa razy laureatem festiwalowego grand prix.

Wśród nagrodzonych przez jury konkursu muzycznego znaleźli się: chór z Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach oraz chór „Wrzos” z Głębowic. Wyróżnienie zdobyli „Grojczanie” z Grojca, którzy wykonali m.in. pieśń „Stary krzyż”, do której muzykę skomponował organista z Grojca.

W grupie scholi zwyciężyła Diakonia Muzyczna “Solo Dios Basta” z Pisarzowic, a wyróżnienie przypadło "Scholce z Bielan". Pierwsze miejsce ex aequo zdobyły: zespół wokalny „Kontrasty” z Komorowic i zespół „Generations” z Porąbki, a wśród zespołów wokalno-instrumentalnych wygrali: Jonasz Kowala i Aleksandra Frysztacka.

W gronie solistów młodszych zwycięzcami zostali: Antonina Kraszewska, Paweł Madzia, Aleksandra Bielewicz, Julia Mreńca, Sandra Pytlarz i Jagoda Czopek. Wśród solistów powyżej 15 lat wygrała Anna Kováčová ze Słowacji, a wyróżnienie otrzymała Izabela Łyszczarz. Wyróżnienie za zaangażowanie w ewangelizację poprzez śpiew otrzymał też Łukasz Zyzak.