Żonkile na bielskich Polach Nadziei

Alina Świeży-Sobel

publikacja 03.11.2019 09:02

Modlitwa połączona z rozdaniem cebulek żonkili do posadzenia na szkolnych rabatach zainaugurowała organizowana po raz szesnasty w Bielsku-Białej kampanię na rzecz pomocy hospicyjnej: Pola Nadziei.

Tegoroczną edycję rozpoczęła modlitwa pod przewodnictwem bp. Piotra Gegera Tegoroczną edycję rozpoczęła modlitwa pod przewodnictwem bp. Piotra Gegera
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Inicjatorem akcji uwrażliwiającej dzieci i młodzież na problemy osób cierpiących, znajdujących się w terminalnym stadium choroby nowotworowej, jest Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne.

W bielskim kościele NMP Królowej Polski modlitwą pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera zainaugurowana została tegoroczna akcja pomocy dla podopiecznych hospicjum.

Wraz z uczniami z 60 szkół i ich opiekunami modlili się parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych, a także członkowie Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które jest organizatorem bielskiej kampanii Pola Nadziei. Był z nimi także ewangelicko-augsburski bp senior Paweł Anweiler.

- Rozpoczynamy w Bielsku-Białej szesnastą edycję ogólnopolskiego programu Pola Nadziei. Chcemy nauczyć młodych ludzi, jak zadbać o chorych, cierpiących, samotnych, a przede wszystkim o tych, którzy docierają do kresu swojej drogi. Ta gotowość do pochylenia się nad drugim człowiekiem i udzielenia mu pomocy, jest w nas najcenniejsza - mówiła Grażyna Chorąży, prezes SSH.

Jak przypominała, to zarazem trzecia rocznica otwarcia stacjonarnego Hospicjum św. Jana Pawła II, w którym tę pomoc otrzymało już ponad 400 osób oraz ich rodziny. Działalność ta jest finansowana przez NFZ jedynie w części, dlatego nadal potrzebna jest wsparcie, którego udzielają uczestnicy akcji Pola Nadziei.

Wszyscy goście i uczniowie obejrzeli multimedialną prezentację działalności hospicjum i otrzymali symboliczne cebulki żonkili, których posadzenie rozpoczyna różne inicjatywy na rzecz chorych w stadium terminalnym.

- Wszyscy mamy być bliźnimi wobec swoich bliźnich, na tym polega fundament nauczania Jezusa Chrystusa oraz fenomen Ewangelii. Bliźnim jest się wówczas, kiedy okazujemy pomoc kosztem własnej wygody, poświęcenia czasu i dzielenia się swoim mieniem - mówił bp Greger, zachęcając do rozwijania wrażliwości i budowania takich postaw, które będą naśladownictwem miłosiernego Samarytanina z ewangelicznej przypowieści.

Goście inauguracji Pól Nadziei swoje cebulki żonkili posadzili na rabacie przed budynkiem Hospicjum św. Jana Pawła II.