Z kromką chleba i Caritas do bielskiego Wieczernika

Urszula Rogólska

publikacja 23.09.2019 09:34

Okazały bochen chleba towarzyszył spotkaniu w bielskim Wieczerniku tych, którzy czują się samotni i odrzuceni. Wieczernik prowadzi Wspólnota Przymierza "Miasto na Górze", która razem z Caritas przygotowała tu popołudnie z "Kromką chleba dla sąsiada".

Od lewej: Grzegorz Giercuszkiewicz, Andrzej Sitarz i ks. Robert Kurpios - organizatorzy spotkania z kromką chleba w bielskim Wieczerniku. Od lewej: Grzegorz Giercuszkiewicz, Andrzej Sitarz i ks. Robert Kurpios - organizatorzy spotkania z kromką chleba w bielskim Wieczerniku.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Co miesiąc w trzecie piątki w Klubie "Arka", prowadzonym przez Katolickie Towarzystwo Kulturalne w Bielsku-Białej przy ul. Krasińskiego 17, samotni, ubodzy, ci którzy czują się wykluczeni, spotykają się, by razem z członkami diakonii Wspólnoty Przymierza "Miasto na Górze" zatrzymać się nad tym, co w życiu najważniejsze i zjeść razem posiłek.

Nie inaczej było w piątek 20 września, choć spotkanie miały jeszcze jeden ważny wymiar. Wolontariusze diakonii z Andrzejem Sitarzem na czele, wraz z pracownikami Caritas - dyrektorem ks. Robertem Kurpiosem i Grzegorzem Giercuszkiewiczem, przygotowali spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji Caritas "Kromka chleba dla sąsiada". Był czas na wspólną modlitwę, uwielbienie Pana Boga śpiewem i konferencję ks. Kurpiosa na temat "Wartości i poszanowania chleba" i słowo o samej akcji.

Kromkę z okazałego bochenka chleba dostał każdy z uczestników spotkania.   Kromkę z okazałego bochenka chleba dostał każdy z uczestników spotkania.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Uczestnicy spotkania usłyszeli o tym, jak często obraz chleba był przywoływany w polskiej sztuce - w filmach, poezji, malarstwie; słuchali o obecnych w wielu kościołach skarbonkach na "Chleb św. Antoniego", a także o św. Albercie Chmielowskim. - Jednym ze skarbów jakie po sobie zostawił ten święty, jest cześć dla chleba. Zasłynął słowami: "Powinno się być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny". Gdy św. Albert odwiedzał zamożnych ludzi w Krakowie, wśród których miał wielu znajomych i przyjaciół, aby poprosić o datki dla swych podopiecznych, w podziękowaniu zostawiał chleb - mówił ks. Kurpios, dodając: - Dzisiaj dziękujemy za chleb, który zawsze jednoczy. Wypiekany jest z wielu ziaren. A my, uczniowie Chrystusa, stanowimy jedno ciało. Ożywia nas jeden Duch, łączy jeden chrzest, jedna wiara, jeden Bóg. Jesteśmy wezwani do wzajemnego znoszenia siebie z cierpliwością, miłością i troską, aby nikt pośród nas nie umierał z głodu chleba i miłości…

O chlebie, od strony gospodyni, która nieraz go wypiekała dla najbliższych, przyjaciół i sąsiadów opowiadała także Zofia Czyrny, jedna z członkiń wspólnoty. To ona podzieliła bochen chleba, który towarzyszył spotkaniu tak, że kromkę otrzymał każdy z około 60 jego uczestników. Każdy dostał także ulotkę informującą o akcji Caritas, na której wydrukowano… przepis na domowy chleb.

Swoim świadectwem o chlebie - tym rzeczywistym, jak i chlebie, symbolu codziennej pomocy i przynoszącej go ręce drugiego człowieka, dzielił się Andrzej Sitarz - niegdyś żyjący na marginesie, dziś człowiek, który doświadczeniem działania Dobrej Nowiny i Jezusa w swojej codzienności, chce dzielić się ze wszystkimi.

Członkowie diakonii "Miasta na Górze" przygotowali gościnę dla wszystkich uczestników Wieczernika.   Członkowie diakonii "Miasta na Górze" przygotowali gościnę dla wszystkich uczestników Wieczernika.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Na zakończenie diakonia ugościła wszystkich wspaniałymi kanapkami i ciastem, a Caritas obdarowała słodkimi upominkami od sponsorów.

W ramach akcji "Kromka chleba dla sąsiada", w piątek i sobotę 20 i 21 września w wybranych sklepach sieci "Biedronka" odbyła się również zbiórka produktów spożywczych, które trafią do najbardziej potrzebujących, głównie osób starszych, samotnych i wykluczonych społecznie.

Jak mówią przedstawiciele Caritas bielsko-żywieckiej: - Celem Dni Kromki Chleba była również prezentacja i docenienie tych, którzy znając wartość chleba potrafią dostrzec najbiedniejszych, którym tego chleba brakuje. Pragniemy wyrazić wdzięczność piekarzom, którzy wspierają działalność prowadzonego przez Caritas Banku Chleba w Bielsku-Białej, członkom parafialnych zespołów charytatywnych, darczyńcom i przyjaciołom Caritas.

W bielskim Banku Chleba, osoby skierowane przez MOPS, codziennie, od poniedziałku do soboty, otrzymują nieodpłatnie przekazany przez piekarzy z Bielska-Białej i okolic chleb, bułki i pieczywo słodkie.