Młodzi z Podbeskidzia razem, pod krzyżem w Żywcu

Urszula Rogólska

publikacja 14.09.2019 23:22

Absolutna cisza panowała w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem, kiedy diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Piotr Hoffmann zachęcił do adoracji krzyża młodych, którzy przyjechali tu ze wspólnot obecnych w parafiach całej diecezji na inaugurację nowego roku formacyjnego

Młodzi w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu, podczas rozpoczęcia nowego roku formacyjnego. Młodzi w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu, podczas rozpoczęcia nowego roku formacyjnego.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Od sześciu lat, na początku września dzieci i młodzież z grup, wspólnot i stowarzyszeń działających w bielsko-żywieckich parafiach, spotykają się w żywieckim amfiteatrze pod Grojcem na uroczystym rozpoczęciu nowego roku formacyjnego. Tym razem termin spotkania - 14 września - zbiegł się ze świętem Podwyższenia Krzyża Świętego i ogólnopolską akcją Polska pod Krzyżem. Młodzi jednoczyli się jej uczestnikami, modlącymi się w innych miejscach w Beskidach i w całej Polsce.

Spotkanie rozpoczęło nabożeństwo adoracji Krzyża Jezusa - obecnego w znaku krzyża, towarzyszącego wszystkim diecezjalnym spotkaniom młodym z Podbeskidzia, który przypomina krzyż Światowych Dni Młodzieży, a także drugiego, kilkumetrowego, zbitego z desek specjalnie na sobotnie spotkanie przez ks. Tomasza Michnioka i młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. To właśnie młodzi z KSM zadbali o dekorację amfiteatru, by stał się miejscem modlitwy.

Amfiteatr pod Grojcem zjednoczył młodych i ich duszpasterzy na wspólnej modlitwie.   Amfiteatr pod Grojcem zjednoczył młodych i ich duszpasterzy na wspólnej modlitwie.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Adorację krzyża poprowadził ks. Piotr Hoffmann, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Klimat amfiteatru, w którym zazwyczaj odbywają się koncerty i tym podobne przedsięwzięcia, tym razem znowu zamienił się w miejsce skupienia - podczas modlitwy młodzież trwała na kolanach w absolutnej ciszy...

Zaraz po adoracji krzyża rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Romana Pindla, którą koncelebrowali parafialni i dekanalni duszpasterze młodzieży, służby liturgicznej, grup, stowarzyszeń i innych wspólnot z całej diecezji. Śpiew podczas Eucharystii prowadziła młodzieżowa diakonia muzyczna Ruchu Światło-Życie. W procesji z darami chleba i wina wolontariusze Szkolnych Kół Caritas przynieśli plecaczki ze szkolną wyprawką, przygotowane w ramach ogólnopolskiej akcji Caritas "Tornister pełen uśmiechów".

Oazowa diakonia muzyczna poprowadziła śpiew podczas spotkania dzieci i mlodzieży w Żywcu.   Oazowa diakonia muzyczna poprowadziła śpiew podczas spotkania dzieci i mlodzieży w Żywcu.
Urszula Rogólska /Foto Gość

W homilii biskup odwołał się do znaku krzyża - tego wykonywanego jak gest przeżegnania, jak i tego krzyża fizycznego, czczonego przez chrześcijan - złożonego z belek - na którym zawisło ciało cierpiącego i umarłego Jezusa. Biskup przywołał przykład filmu, wyświetlanego w jednym z francuskich kościołów, który stanowił swoistą katechezę. - Kto się zatrzymał i słuchał objaśnień, mógł usłyszeć wpierw prostą katechezą o znaczeniu krzyża w życiu chrześcijanina: że streszcza on najważniejszą prawdę dla człowieka, o jego zbawieniu przez Chrystusa, który umarł na krzyżu dla zgładzenia grzechów wszystkich ludzi; że straszliwe cierpienia widoczne na twarzy Jezusa pokazują, jak bardzo Bóg umiłował każdego człowieka, że posłał swojego Syna na świat i pozwolił na takie potraktowanie ze strony oprawców. Otwarte oczy i usta wskazują, że Jezus ostatkiem sił woła do Ojca: "Przebacz im, bo nie wiedzą co czynią", ale także: "Ojcze, w ręce Twoje oddaję Ducha Mojego". To zaś oznacza, że cierpienie i śmierć Jezusa mają najgłębszy sens w pojednaniu Boga z ludźmi, zaś wszystko to dokonało się dzięki temu, że Jezus przyjął śmierć za grzechy ludzi, dla wypełnienia zamiarów Boga - mówił hierarcha.

Filmik, jak i obecna przy kropielnicy instrukcja przeżegnania się, miały pomóc ludziom, którym nie było dane poznanie chrześcijaństwa ani związanych z nim znaków i praktyk.

- Nie wątpię, że akurat wy na pewno potraficie odpowiedzieć nie tylko na pytanie, co oznacza krzyż (...). Przecież poznajecie ważne prawdy wiary, zasady liturgii, czytacie Pismo święte, ale - co jeszcze ważniejsze - chcecie żyć w sposób taki, jaki wskazuje nasza wiara - zaznaczył bp Pindel. - Nie tylko umacniacie się przez udział w sakramentach, ale spotykacie się w swoich grupach, jeździcie na rekolekcje i dni skupienia. Jesteście najbliżej Chrystusa, zwłaszcza gdy służycie Mu w dobrze przygotowanej liturgii, albo gdy widzicie Go w chorych, których odwiedzacie, czy w innych, którym w różny sposób okazujecie miłosierdzie czy pomagacie. Wasza modlitwa także wskazuje, że jesteście żywym Kościołem - mówił kaznodzieja, zwracając uwagę, iż Msza św. inaugurująca kolejny cykl spotkań we wspólnotach zaczęła się od znaku krzyża, a zakończy ją błogosławieństwo w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Msza św. młodych w amfteatrze pod Grojcem, pod krzyżem.   Msza św. młodych w amfteatrze pod Grojcem, pod krzyżem.
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Niech krzyż towarzyszy nam przez cały rok jako znak naszej wiary, jako wytłumaczenie naszych niepokojów i pytań, jako umocnienie na chwile, gdy jest trudno. Niech krzyż będzie z nami, nie tylko przez mijane krzyże przydrożne, krzyże, które wiszą w salach lekcyjnych, ale w naszej pamięci - zachęcał bp Pindel.

Młodzi w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu.   Młodzi w amfiteatrze pod Grojcem w Żywcu.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Pod koniec Mszy św. biskup wręczył dekrety nowym dekanalnym duszpasterzom młodzieży oraz duszpasterzom służby liturgicznej. Nie zabrakło także podziękowań pod adresem władz Żywca i burmistrza Antoniego Szlagora oraz dyrektora Miejskiego Centrum Kultury - Marka Regla, którzy co roku udostępniają młodym diecezji amfiteatr.

Po Eucharystii przyszedł czas na świętowanie przy stole - agapę - a następnie koncert ewangelizacyjny, na który zaprosił skoczowski zespół "Ahawa". Koncert był zwieńczeniem diecezjalnego spotkania.