Duch Święty na ATH, czyli Gospel z "Drachmą"

Urszula Rogólska

publikacja 07.09.2019 23:34

Czwórka instruktorów - Adam Saczka, Gerald T. Smith, Lea Kjeldsen i - po kilku latach przerwy - kochana przez młodych bielska Gospel Mama, czyli Zuzanna Pradela - prowadzą 10. Międzynarodowe Warsztaty Gospel w Bielsku-Białej.

Warsztaty gospel w auli ATH w Bielsku-Białej. Warsztaty gospel w auli ATH w Bielsku-Białej.
Urszula Rogólska /Foto Gość

To już pierwszy poważny jubileusz! Wolontariusze fundacji "Drachma" ze swoim szefem ks. Mirosławem Szewieczkiem po raz 10. zaprosili do Bielska-Białej na Międzynarodowe Warsztaty Gospel. Podobnie jak w ostatnich latach, zajęcia odbywają się w auli Akademii Techniczno-Humanistycznej, a towarzyszą im słowa: "Duchu Święty, wołam - przyjdź!".

Skoro jubileusz, to i ekipa prowadzących musi być wyjątkowa! W tym roku warsztaty prowadzi m.in. Gerald T. Smith - ceniony na arenie międzynarodowej muzyk, kompozytor, wokalista i pianista. Współpracował z wieloma utalentowanymi artystami, takimi jak: Stephanie Mills, Dorian Harewood, Reginald Vel Johnson, George Faison, Larry Storch, Shirley Caesar i wieloma innymi. Posługuje jako dyrektor muzyczny w St. Paul Church w District Heights. Jest i Adam Saczka - wszechstronny muzyk, wokalista, pianista, trener emisji głosu, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gliwicach, założyciel i dyrygent chóru God’s Property.

Trzecia instruktorka to Lea Kjeldsen - z pochodzenia Dunka, nazywana głównym architektem ruchu gospel w Polsce. Od 1998 r. współorganizuje Warsztaty Gospel w Krakowie. Jest laureatką odznaczenia Honoris Gratia - za szczególne zasługi dla Krakowa. Pracuje dla Stowarzyszenia "Gospel" oraz ogólnopolskiego projektu Republika Gospel, jest założycielką wielu chórów, m.in.: KGC, Grodzka Gospel, Saltrom Gospel Choir, Miechów Gospel Choir, Chór Gospel Senior i Alwernia Gospel Choir.

Gorącą owacją uczestnicy bielskich warsztatów powitali tę, która była jedną z ich inicjatorów - Zuzannę Pradelę, absolwentkę Akademii Muzycznej w Katowicach. Gospel Mama jest dyrygentem chórów i zespołów instrumentalnych, teoretykiem wykładowcą, nauczycielem w szkołach muzycznych, dyrygentem chóru Gospel i muzykiem diakonii muzycznej Wspólnoty Przymierza "Miasto na Górze". Muzyka jest nieodłącznym elementem życia całej jej rodziny - wielbią Boga, tworząc wspólne muzyczne projekty.

Z lewej instruktorzy jubileuszowych warsztatów Gospel - Adam Saczka, Lea Kjeldsen i Zuzanna Pradela.   Z lewej instruktorzy jubileuszowych warsztatów Gospel - Adam Saczka, Lea Kjeldsen i Zuzanna Pradela.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Zajęcia rozpoczęła 6 września w piątek wspólna modlitwa. To ona, jak i codzienna Eucharystia w niedalekim salwatoriańskim kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata i świadectwa życia wiarą, z Jezusem (tak uczestników warsztatów, jak i wykładowców) są stałym elementem bielskich warsztatów.

Niektórzy są na nich obecni od początku, inni po raz kolejny, ale nie brakuje i debiutantów! Basia Kotarba na co dzień śpiewa w łękawickim chórze Gospel God’sway, prowadzonym przez Michała Czulaka (także uczestnika tegorocznych warsztatów). Na bielskie zajęcia Basia przyjechała po raz pierwszy: - Wiele osób mi o tych warsztatach opowiadało. Zachęcało, żebym w końcu się przełamała, że warto być, poznać wspaniałych ludzi. A że w chórze śpiewam już ponad dwa lata i pokochałam gospel za energię, za żywiołowość, za to, że w ten sposób dajemy też świadectwo naszej wiary w Jezusa i tego, kim On dla nas jest - stwierdziłam: "Czemu nie? Spróbuję! Jadę do Bielska!".

Po raz pierwszy jest i Andrzej Kozak, także chórzysta z Łękawicy. - Mam już swój wiek - 67 lat. Stwierdziłem, że choć raz w życiu muszę być na takich warsztatach trzydniowych, żeby się sprawdzić, żeby przeżyć coś innego. Bo wydaje mi się, że samo śpiewanie w chórze to jeszcze nie wszystko. Te warsztaty to dla mnie ciekawe przeżycie, nowe doświadczenie, jakaś taka próba możliwości. Śpiewam dopiero czwarty rok. Najpierw mnie znajomi wciągnęli do zespołu regionalnego, potem odkryłem gospel. Śpiewać o Bogu, dla Boga - dla siebie, dla innych - czy może być coś przyjemniejszego? Dlatego tu jestem. Dopóki będę żył i głos wytrzyma, to będę próbował! - zapewnia.

Ci, którym bliska jest Dobra Nowina wyśpiewana jako gospel, razem świętują w Bielsku-Białej.   Ci, którym bliska jest Dobra Nowina wyśpiewana jako gospel, razem świętują w Bielsku-Białej.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Po raz drugi w warsztatach bierze udział Maja Zamłyńska z Pisarzowic, a trzeci - Justyna Foryś z Bielska-Białej. Maja uczy się śpiewu solowego w Czechowicach-Dziedzicach, Justyna śpiewa w zespole Włóczykije. W tym roku nastolatki przyprowadziły na warsztaty także grupę koleżanek. - Przyciąga nas tu świetna atmosfera, to, że śpiewamy niemal bez przerwy, cały czas, to, że śpiew jest łączony z modlitwą i świadectwami. To doświadczeni buduje naszą wiarę - tu nikt nie wstydzi się mówić o niej. Prowadzący przeżywają ją razem z nami. A przy tym wszyscy doskonale się bawimy!

Jak mówi Roksana Adamek z "Drachmy", tegoroczne warsztaty jeszcze mocniej wracają do źródeł - do modlitwy o Ducha Świętego, do Eucharystii, do świadectwa. Nie brakuje także i jubileuszowych niespodzianek, a wśród nich rozlosowywanych wśród uczestników warsztatów nagród, w tym... lotów szybowcem!

Jubileuszowe warsztaty zakończy wielki koncert galowy gospel, który odbędzie się w niedzielę 8 września o 19.00 w kościele św. Maksymiliana w Bielsku-Białej-Aleksandrowicach. Wstęp wolny!