W Rychwałdzie - Maryja na błoniach i żołnierze z nieba

Urszula Rogólska

publikacja 16.08.2019 00:21

- Maryja przekonuje, że drogą zasługiwania na niebo jest postawa służebna wobec Bożych planów. To, co Bóg proponuje, jest zawsze najlepsze, optymalne; my nic lepszego nie wymyślimy - mówił bp Piotr Greger w uroczystość Wniebowzięcia NMP w Rychwałdzie.

Na rychwałdzkich błoniach bp Piotr Greger pobłogosławił figurę Matki Bozej Niepokalanej, ufundowaną przez rodzinę Stopyrów. Na rychwałdzkich błoniach bp Piotr Greger pobłogosławił figurę Matki Bozej Niepokalanej, ufundowaną przez rodzinę Stopyrów.
Adam Karbowski

Bp Piotr Greger przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w rychwałdzkim sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej. Podczas Eucharystii, wraz z biskupem, przy ołtarzu stanęli: kustosz sanktuarium o. Bogdanem Kocańdą OFMConv, ks. prałat Franciszek Płonka oraz duszpasterze diecezjalni i rychwałdzcy franciszkanie. Wśród uczestników liturgii nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych, służb mundurowych i środowisk kombatanckich.

W homilii bp Greger zaprosił do refleksji nad hymnem Magnificat, który Maryja wyśpiewała w Ain Karim. - To nie jest pieśń kobiety z zaścianka, takich słów nie używa osoba mająca poczucie kompleksu czy zdystansowania się od zaistniałych faktów. To są słowa kobiety, która uczestniczy w Bożym planie zbawienia, jest w samym środku tych wydarzeń. To jest pieśń Rewolucjonistki - we właściwym rozumieniu tego pojęcia - która w odpowiedzi na Boży plan zbawienia zaświadcza o zmianie hierarchii wartości.

Jak zauważył bp Piotr, hymn Maryi ma dwie zasadnicze części: osobiste uwielbienie Boga i wdzięczność wobec całej historii zbawienia - w obu motywem uwielbienia jest miłosierdzie, którym Bóg obdarza ludzi pokornych. - Pokora jest czynnikiem decydującym dla kreślenia duchowego portretu Maryi - podkreślił bp Greger.

Bp Piotr Greger przewodniczył Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP w Rychwałdzie.   Bp Piotr Greger przewodniczył Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia NMP w Rychwałdzie.
Adam Karbowski

- Dla Matki Chrystusa nie wystarcza tylko ubóstwo rozumiane klasycznie jako wyrzeczenie się dóbr materialnych; Ona reprezentuje model ubóstwa ewangelicznego, będącego postawą - przynajmniej w jakimś zakresie - nieufności wobec własnych sił i możliwości, aby w ten sposób zdobyć się na akt zawierzenia Bogu - zaznaczył biskup. - Maryja należy do grona ludzi ubogich. Dziś już wiemy, że nie stanowili oni żadnego stronnictwa politycznego ani ruchu religijnego; w Starym Testamencie ubóstwo nie było uważane za żaden ideał religijny. Byli to ludzi pobożni, którzy potrafili przyjmować doświadczenia życiowe z całkowitym zawierzeniem miłosierdziu Boga. Ich osobista więź z Bogiem była silniejsza nawet od relacji rodzinnych, a tym bardziej jakiegokolwiek przywiązania do rzeczy materialnych. W hymnie Magnificat Maryja zalicza siebie do tej kategorii ludzi, których wyróżnia postawa religijna i duchowa. Odpowiedzią Maryi na jej status społeczny i religijny jest pełne świadomości przyjęcie postawy służebnicy. To był motyw, dla którego Maryja wybrała się Elżbiety, aby jej pomagać.

Czego Maryja uczy nas, ludzi spoglądających na codzienne życie z perspektywy nieba? - Maryja przekonuje, że drogą zasługiwania na niebo jest postawa służebna wobec Bożych planów. To, co Bóg proponuje, jest zawsze najlepsze, optymalne; my nic lepszego nie wymyślimy. Służebność - nie naiwna, ale rozsądna, roztropna - domaga się maryjnej pokory wobec wszelkich znamion ubóstwa ludzkiego życia. Czasem takie ubóstwo jest nam potrzebne, konieczne, ono zmusza do działania, prowokuje do ewangelicznej aktywności prowadzącej na ścieżki wiary. Maryja uczy i przekonuje, że człowiek wiary potrafi i chce uwielbiać Pana Boga; stać go na taką postawę, nie ograniczając swojej relacji do Boga tylko do kierowania samych próśb.

Procesja eucharystyczna na zakończenie Mszy św. odpustowej w Rychwałdzie 15 sierpnia.   Procesja eucharystyczna na zakończenie Mszy św. odpustowej w Rychwałdzie 15 sierpnia.
Adam Karbowski

Liturgię zakończyła procesja eucharystyczna. Biskup poświęcił także przyniesione bukiety ziół i kwiatów, a na finał, pobłogosławił trzymetrową figurę Matki Bożej Niepokalanej, którą postawiono na rychwałdzkich błoniach. Figurę ufundowała - jako swoje wotum wdzięczności - rodzina Stopyrów z Chodaczowa - rodzice Urszula i Stanisław wraz z synem Piotrem i jego żoną. Tuż przed pobłogosławieniem figury na błoniach wylądowało pięciu wojskowych spadochroniarzy. .

Świętowanie przy ołtarzu poprzedził piknik wojskowy pod hasłem: "Desant na Rychwałd", przygotowany z okazji obchodzonego w tym dniu także święta Wojska Polskiego. W jego ramach przygotowano pokaz sprzętu wojskowego, modele militarne, testy sprawnościowe, paintball, strzelnicę i inne atrakcje. Współorganizatorami pikniku byli: miasto Żywiec, starostwo powiatowe w Żywcu, gminy: Gilowice, Łękawica i Świnna oraz Wojskowa Komenda Uzupełnień w Bielsku-Białej. Na pikniku zabrakło obecnych zawsze 15 sierpnia w Rychwałdzie żołnierzy 18. batalionu desantowoszturmowego z Bielska-Białej, którzy uczestniczyli w ogólnopolskiej defiladzie, zorganizowanej w Katowicach.