940 pielgrzymów z Hałcnowa idzie w dziewięciu grupach ucałować Mamę

Urszula Rogólska

dodane 06.08.2019 23:17

Wyruszyli dziś, w święto Przemienienia Pańskiego, z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie. Na Jasną Górę chcą dotrzeć w sobotę 11 sierpnia, po pokonaniu 153 km. Zobaczcie ich na naszych zdjęciach!

Dziś 940 pielgrzymów wyruszyło z Bielska-Bałej na Jasną Górę. Dziś 940 pielgrzymów wyruszyło z Bielska-Bałej na Jasną Górę.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Jak mówił ks. Damian Koryciński, główny przewodnik 28. Pieszej Pielgrzymki Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę, tuż przed jej wyruszeniem w drogę 6 sierpnia podczas Mszy św. sprawowanej w Hałcnowie, pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera: - Idziemy złożyć pocałunek na twarzy Najświętszej Matki. Wpierw taki duchowy, w swoim sercu, a później, kiedy popatrzymy w Jej oblicze, pocałunek już taki namacalny - mówił ks. Koryciński, dodając, że wśród niesionych intencji są sprawy całego Kościoła, diecezji, ojczyzny, posługa papieża Franciszka, biskupów bielsko-żywieckich, ale w szczególny sposób - modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne z diecezji. - Myślę, że Pan Jezus wzywa bardzo wielu młodych, ale pewnie brakuje odwagi, brakuje dzisiaj męstwa. Modlimy się więc o te dary Ducha Świętego dla powołanych. I modlimy się przede wszystkim za rodziny, by była w nich pobożność, rozum, rada, męstwo, umiejętność, mądrość, bojaźń Boża - niech te dary Ducha Świętego, w których ukryta jest Jego moc, prowadzą nas do Matki Najświętszej.

Po Eucharystii pątnicy wraz z ks. Damianem Korycińskim i ks. Józefem Walusiakiem - inicjatorem pielgrzymowania z Hałcnowa przed 28. laty, a także ojcem duchownym pielgrzymki, wyruszyli w drogę do Częstochowy w dziewięciu grupach.

W tym roku pielgrzymuje około 940 osób w dziewięciu grupach, przy czym kilka połączono. Przewodnikami kolejnych grup są:

Po pierwszym dniu wędrówki noclegi czekały na pątników w Rajsku (grupy II, V, VII), w Oświęcimiu, w parafii Miłosierdzia Bożego (grupa I), w Oświęcimiu, w szkole u księży salezjanów (grupy III, IV, VIII, IX) i w Broszkowicach (grupa VI).

Kolejne etapy drogi pielgrzymów idących z Bielska-Białej:

Zmianie musiał ulec także plan dzisiejszej wędrówki - ze względu na kolarski Tour de Pologne, którego trasa pokrywała się z drogą pielgrzymów, zrezygnowano z postoju w Pisarzowicach, a wszystkie grupy razem przyszły do Wilamowic, gdzie czekały do godz. 14, kiedy to peleton przejechał przez tę miejscowość. Pielgrzymi byli wśród kibiców, którzy towarzyszyli sportowcom na trasie dzisiejszego etapu pamięci tragicznie zmarłego wczoraj wskutek wypadku na trasie Bjorga Lambrechta, a także dołączyli do swoich intencji modlitwę za zawodników, a zwłaszcza zmarłego.