56. Tydzień Kultury Beskidzkiej na finiszu

Alina Świeży-Sobel

publikacja 04.08.2019 16:59

Trwające równocześnie w kilku miejscowościach prezentacje zespołów folklorystycznych i muzyków ludowych powoli dobiegają końca. W sobotę 3 sierpnia w Wiśle odbył się koncert finałowy i wręczenie nagród 30. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. W niedzielę o 18.00 w Żywcu finał 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich. Warto się wybrać i zobaczyć najlepszych górali!

Taneczne popisy zespołów folklorystycznych cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności Taneczne popisy zespołów folklorystycznych cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Wyjątkowy tydzień w Beskidach, jedyny taki, który trwa więcej niż 7 dni, dobiega już końca. Na estradach, placach i ulicach kilku miejscowości całego regionu występowały zespoły folklorystyczne oraz kapele, instrumentaliści i śpiewacy. Publiczność podziwiała barwne, roztańczone korowody i pokazy.

W sobotę 3 sierpnia w Wiśle podsumowana została 30. edycja Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, a w niedzielę 4 sierpnia wieczorem organizatorzy zapraszają do amfiteatru w Żywcu, gdzie Żywieckie Serca odbiorą zespoły i muzycy nagrodzeni przez jury jubileuszowego 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich.

W wiślańskich koncertach z udziałem konkursowych grup z różnych krajów wzięło udział 15 zespołów, w tym 12 zagranicznych. Przyjechali goście m.in. z sąsiedniej Słowacji, Czech, Ukrainy, ale także z Chorwacji, Macedonii, Albanii, Serbii, Węgier, Chile, Gruzji czy Kanady.
Na czele oceniającej występy Międzynarodowej Rady Artystycznej stanęła Maria Lipok-Bierwiaczonek, a w pracach uczestniczyło międzynarodowe grono ekspertów. Gratulacje nagrodzonym składali m.in. przewodnicząca jury Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor artystyczna TKB Magdalena Koim, Lesław Werpachowski - dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Tomasz Bujok - burmistrz Wisły.

Nagroda grand prix została przyznana zespołowi Nadasdy z Węgier, a cztery nagrody regulaminowe otrzymały zespoły: Danzares z Santiago (Chile) - za przedstawienie dziedzictwa kulturowego mieszkańców Wyspy Wielkanocnej; Jurosik z Michalovic (Słowacja) - za wspaniałą technikę taneczną; Mystkowianie (Polska) - za udane przedstawienie realiów życia pogranicza lachowsko-pogórzańskiego oraz Jasen (Chorwacja) - za autentyczność i wierność tradycji.