Kids Games. Chrześcijanie ze Skoczowa razem - dla najmłodszych

Urszula Rogólska

publikacja 10.07.2019 13:58

Po raz drugi klucz do bram Skoczowa trafił w ręce mieszkających tu chrześcijan z różnych Kościołów i wspólnot. Od poniedziałku 8 lipca, trwają tu zorganizowane przez nich wspólnie Igrzyska Dziecięce - Kids Games.

Andrzej Bubnicki (z lewej) - zastępca burmistrza Skoczowa wręczył klucz do miasta organizatorom Kids Games. Andrzej Bubnicki (z lewej) - zastępca burmistrza Skoczowa wręczył klucz do miasta organizatorom Kids Games.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Chrześcijański program igrzysk dziecięcych: Kids Games, sprawdził się już w ponad 150 krajach. Bierze w nim udział ponad 3,5 mln dzieci. Przed rokiem pomysł igrzysk w Skoczowie był nowością, a i tak rodzice ponad 130 dzieci nie wahali się je powierzyć opiece ponad 60 wolontariuszy z ekipy organizatorów.

W tym roku Igrzyska Dziecięce odbywają się ponownie. Łączą w sobie zabawę i rywalizację sportową ze spotkaniami z Biblią Bierze w nich udział ponad 200 dzieci w wielu od 7 do 12 lat, którymi opiekuje się ponad 70 wolontariuszy - część z nich w ubiegłym roku była uczestnikami zabawy, teraz już chcą służyć i pomagać młodszym.

- Tutaj dzieci uczą się Ewangelii przez doświadczenie - najpierw uczestniczą w zabawach, rozgrywkach i poprzez to doświadczenie poznają nauczanie Jezusa podczas spotkań biblijnych w małych grupach z animatorami - mówi ks. Przemysław Guzior z katolickiej parafii Matki Bożej Różańcowej na Górnym Borze. - To, co jest cenną wartością: to igrzyska ekumeniczne - robimy coś wspólnie, dla całego miasta.

- W ten sposób wypełniamy słowa Pana Jezusa, który mówił: "Aby ludzie widzieli miłość, jaka jest w was i wtedy poznają, że jesteście uczniami moimi" - uzupełnia Andrzej Pilch z Misji "Centrum Służby Życia". - Chcemy też pokazać dzieciom, że Pan Bóg nie jest gdzieś poza ich codziennością, ale, że jest z nami także wtedy, kiedy się bawimy, kiedy jesteśmy w szkole - na każdym kroku naszego życia.

Patronem i dobroczyńcą przedsięwzięcia jest gmina Skoczów z burmistrzem Mirosławem Sitko na czele.

Sara Kominek i Wojtek Małkowski poprowadzili ceremonię otwarcia Igrzysk Dziecięcych.   Sara Kominek i Wojtek Małkowski poprowadzili ceremonię otwarcia Igrzysk Dziecięcych.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Ceremonia otwarcia igrzysk odbyła się 8 lipca na skoczowskim Rynku. Poprowadzili ją młodzi wolontariusze - Sara Kominek z Misji "Centrum Służby Życia" i Wojtek Małkowski z katolickiej parafii na Górnym Borze. Hejnał igrzysk zagrany na trąbce, poprzedził uroczyste powitanie dzieci, ich rodziców i dziadków, a także wolontariuszy. Następnie na scenę weszli ci, którzy od miesięcy pracują nas Kids Games - odpowiedzialni, reprezentujący wszystkich organizatorów: ks. Przemysław Guzior z katolickiej parafii na Górnym Borze, pastor Adam Śliwka z Misji "Centrum Służby Życia", ks. Bogdan Wawrzeczko ze skoczowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej oraz pastor Maciej Wilkosz z Kościoła Zielonoświątkowego "Wspólnota Ewangelii". Obok nich stanął zastępca burmistrza Skoczowa, Andrzej Bubnicki, który wręczył pasterzom okazały klucz do miasta, by wartości, które wnoszą przez ideę igrzysk, zagościły tu na dobre.

Podczas ceremonii nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych - występów dziecięcego chórku "Nadzieja" z parafii ewangelicko-augsburskiej, klauna, który szukał sposobu na wejście do nieba, ścianki wspinaczkowej, przejażdżek konnych, a także kolorowych balonów, które wraz z rozpoczęciem zabawy poleciały w niebo.

Doskonałą zabawą dla małych i dużych była próba bicia rekordu w przenoszeniu wody w rękach, podejmowana przez uczestników Kids Games na całym świecie. Poprowadził ją Tomasz Błażowski, który jest ambasadorem igrzysk w Polsce. Powtórka zabawy - podczas ceremonii zamknięcia igrzysk, w niedzielę 14 lipca o 16.00 na stadionie miejskim w Skoczowie.

Dzieci podczas próby bicia rekordu w przenoszeniu wody rękami.   Dzieci podczas próby bicia rekordu w przenoszeniu wody rękami.
Urszula Rogólska /Foto Gość

A do niedzieli, wszystkie dzieci spotykają się przy Szkole Podstawowej nr 8 na Górnym Borze. Następne są dowożone na obiekty sportowe w różnych częściach gminy. Dla dzieci przygotowano tam zajęcia sportowe - turnieje piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, tenisa stołowego, zawody lekkoatletyczne, a także bloki zajęć tanecznych Kids Dance, artystycznych - Kids Art i gier terenowych - Kids Play.

Po każdych, najmłodsi spotykają się razem na rozmowach o historiach biblijnych, które pomagają im zrozumieć to, co działo się wcześniej, na boiskach: sukcesy, porażki, konieczność rezygnacji, pomoc innym, radość zwycięstwa, zauważenie tych, którym poszło gorzej.