Wziął Czechowice-Dziedzice pod opiekę...

Alina Świeży-Sobel

publikacja 06.06.2019 20:44

W Czechowicach-Dziedzicach odbyły się uroczystości dziękczynne za 20 lat patronatu św. Andrzeja Boboli SJ nad miastem. Wspólna modlitwa i świętowanie przypomniały mieszkańcom, że już od dwóch dekad mają możnego orędownika.

Wizerunek św. Andrzeja Boboli znajduje się od 20 lat w herbie miasta i na miejskiej fladze. Wizerunek św. Andrzeja Boboli znajduje się od 20 lat w herbie miasta i na miejskiej fladze.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W 1999 r. zakończyły się bowiem starania miejskich władz, których efektem było ogłoszenia świętego patronem miasta oraz umieszczenie jego postaci na miejskiej fladze i w herbie Czechowic-Dziedzic.

Impulsem tej inicjatywy była żywa pamięć mieszkańców o nawiedzeniu miasta przez św. Bobolę w jego relikwiach w 1938 r., które wracały po kanonizacji w Rzymie. Na dworcu PKP pociąg z trumną św. Andrzeja Boboli zatrzymał się i po uroczystym powitaniu relikwii w procesji z udziałem przedstawicieli władz kościelnych i państwowych przeniesiono je w kierunku budowanego kościoła NMP Królowej Polski. Tam sprawowana była plenerowa Msza święta i można było uczcić relikwie. Żywa pamięć o tym wydarzeniu i wdzięczność za to historyczne spotkanie była impulsem dla wystąpienia władz samorządowych, zwieńczonego ogłoszeniem patronatu św. Andrzeja Boboli w 1999 r.

W ramach jubileuszu czechowiczanie w kościele pod jego wezwaniem modlili się w intencji mieszkańców na Mszy św., zakończonej uroczystą procesją, która przeszła ulicami miasta z relikwiarzem i figurą świętego jezuity.

Po procesji na placu św. Jana Pawła II, w miejscu, gdzie w 1938 r. odbywały się uroczystości, rozpoczęły się prezentacje sceniczne z udziałem chórów, a zwieńczeniem był przyciągający tłumy rodziców z dziećmi koncert zespołu Arka Noego.