W Górkach Wielkich prosili o nowe powołania

Alina Świeży-Sobel

dodane 22.05.2019 13:41

Przedstawiciele seminaryjnej wspólnoty z Krakowa modlili się z parafianami o nowe powołania. Proboszcz ks. Roman Berke dziękował za porywające słowo homilii, spotkanie ze służbą liturgiczną i wspólną modlitwę w intencji powołań, również spośród wiernych tej parafii.

Kazania poświęcone ludzkiej odpowiedzi na Boże powołanie głosił diakon Marcin Stopka. Kazania poświęcone ludzkiej odpowiedzi na Boże powołanie głosił diakon Marcin Stopka.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Jak co roku diakoni i klerycy diecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego odwiedzili wybrane parafie z modlitwą o powołania. Tym razem zagościli we wspólnotach dekanatu skoczowskiego i wiślańskiego, m.in. w góreckiej parafii Wszystkich Świętych.

Tu kazanie głosił diakon Marcin Stopka, który przypominał parafianom, że dziś nie wystarczy tylko być obecnym w kościele, a wiara 21. wieku wymaga aktywnego zaangażowania. - Bez tego nasza wiara, która jest największym darem Pana Boga, staje się nijaka. Każdy z nas otrzymał talent wiary i powołania do świętości. Jedni rozwijają go w małżeństwie, inni w kapłaństwie - ale jeśli go zaniedbujemy, wiara obumiera - przestrzegał diakon Stopka, prosząc o modlitwę za kapłanów i za tych, którzy do kapłaństwa się przygotowują, szczególnie za jego rocznik, który przygotowuje się do święceń prezbiteratu. W ramach niedzieli powołań w sobotni wieczór z gośćmi z seminarium spotkali się również góreccy ministranci.

- Niedziela powołań to dla nas okazja, by wyjść z murów seminaryjnych między ludzi, zgodnie z zachętą papieża Franciszka, który mówi, że miejsce pasterza jest przy owcach i że powinien on pachnieć owcami. Jedziemy więc do parafii, by razem się modlić o nowe powołania, ale też budować się wiarą parafian i poczuć na nowo sens seminaryjnej formacji i spotkać się z ludźmi, dla których się formujemy. A tu, w Górkach Wielkich, czuje się tradycję wiary Śląska Cieszyńskiego, słychać mocny, zaangażowany śpiew i widać, że parafia żyje - zaznacza ks. Bogusław Kastelik, ojciec duchowny w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym, który towarzyszył diakonowi i klerykowi w ich posłudze.