Pisane z Bożego natchnienia. Trafiły do Bestwiny

Alina Świeży-Sobel

publikacja 22.05.2019 14:03

W tutejszej bibliotece odbyło się podsumowanie wyników tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu poezji religijnej "O palmę". W obecności laureatów i zaproszonych gości odbyła się też prelekcja red. Marka Szołtyskach o jego poszukiwaniach niezwykłych relikwii.

Organizatorzy i laureaci konkursu Organizatorzy i laureaci konkursu
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Plon 17. edycji konkursu to 537 wierszy nadesłanych z różnych stron Polski, a także z Wilna i z USA. - Myślę więc, że tym razem konkurs miał już zasięg międzynarodowy - podkreślała Teresa Lewczak, inicjatorka konkursów i szefowa biblioteki. Tradycyjnie konkursowe prace oceniało jury w składzie: Alina Macher, Alina Świeży-Sobel, ks. Jacek M. Pędziwiatr i Juliusz Wątroba.

Wśród najmłodszych autorów laureatką pierwszego miejsca została Małgorzata Sobkiewicz ze Stalowej Woli za zestaw wierszy, a w gronie poetów młodzieżowych wygrała Magdalena Pawlak z Dzierżoniowa, autorka wiersza "Pragnienie". Spośród dorosłych autorów jurorzy najwyżej ocenili talent Adama W. Stępińskiego z Warszawy i jego utwór "Wigilie".

- Z ogromną przyjemnością przystępujemy co roku do oceny, zdając sobie sprawę, że ogromną sztuką jest napisać oryginalny wiersz na te najważniejsze tematy. Trzeba talentu, Bożego natchnienia, a nasza rola sprowadza się do tego, żeby wskazać te wiersze, które mają w sobie tę Bożą iskierkę - tłumaczył poeta i juror Juliusz Wątroba.

Wszystkie nagrodzone utwory zostały opublikowane w tomiku "Pragnienie", ze wstępem Sławomira Lewczaka i zdjęciami zabytkowych skarbów bestwińskiej świątyni. - Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w organizację konkursu, a także tym, którzy piszą - mówił wójt Bestwiny Artur Beniowski, patron konkursu.

Laureaci odebrali dyplomy i nagrody książkowe, a gość uroczystego podsumowania red. Marek Szołtysek opowiedział o swoim poszukiwaniu śladów relikwii z czasów Jezusa Chrystusa.