W Jawiszowicach odnajdują twarz Jezusa w ikonie

Urszula Rogólska

dodane 13.05.2019 12:02

Piętnaścioro uczestników kursu pisania ikon w jawiszowickiej parafii św. Marcina kontynuuje swoją pracę nad Mandylionem. Za nimi już przedostatnie zajęcia przed czerwcową uroczystością poświęcenia wizerunków.

Uczestnicy kursu pisania ikon w Jawiszowicach przy pracy. Uczestnicy kursu pisania ikon w Jawiszowicach przy pracy.
Uczestnicy kursu pisania ikon

Spotykają się od marca w drugie soboty i niedziele miesiąca w sali parafii św. Marcina, korzystając z gościnności i życzliwości ks. proboszcza Henryka Zątka. Są wśród nich panie i panowie, osoby w różnym wieku, z różnymi umiejętnościami i doświadczeniem pracy twórczej, ale prowadząca zajęcia Danuta Jęczmyk OV, inicjatorka kursu, nie ma wątpliwości: - Wszyscy są bardzo zdolni. Z podziwem patrzę na ich pracę i ten podziw nie gaśnie wraz z każdymi kolejnymi zajęciami.

Uczestnicy kursu w atmosferze wyciszenia i modlitwy, przy dźwiękach muzyki kontemplacyjnej pracują nad Mandylionem - wizerunkiem Jezusa na chuście. Po zapoznaniu się z duchowością ikony, jej historią, technikami artystycznymi, po przygotowaniu deski do pracy twórczej i po pierwszych pociągnięciach pędzla podczas zajęć marcowych i kwietniowych, 11 i 12 maja już mogli zobaczyć bardzo wyraźnie efekty swojej pracy.

Ostatnie zajęcia drugiej edycji kursu ikonopisarskiego w Jawiszowicach odbędą się w sobotę 8 czerwca, a nazajutrz, 9 czerwca ich autorzy będą uczestniczyli w tutejszym kościele parafialnym we Mszy św. o 11.00, podczas której zostaną także poświęcone wykonane przez nich ikony.

A o jawiszowickim kursie przeczytacie także w poniższych tekstach:

Natomiast o pierwszym jawiszowickim kursie - tutaj:

Pod tekstami znajdziecie nasze galerie zdjęć z zajęć.

Natomiast ikonę Oblicza Jezusa tworzyli także uczestnicy kursu, na który w Bielsku-Białej zaprosiła fundacja Drachma. O tym kursie przeczytacie (i zobaczycie efekty pracy kursantów) w poniższych relacjach: