Księża - srebrni jubilaci w katedrze św. Mikołaja

Urszula Rogólska

publikacja 09.05.2019 21:42

Do kogo pośpieszyć z życzeniami w przyszły wtorek 14 maja? Na pewno można do czternastu księży, którzy dokładnie tego dnia będą świętować 25. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Dziś spotkali się w bielskiej katedrze z bp. Tadeuszem Rakoczym na wspólnie sprawowanej Mszy św.

Księża obchodzący 25. rocznicę święceń kapłańskich z bp. Tadeuszem Rakoczym. Księża obchodzący 25. rocznicę święceń kapłańskich z bp. Tadeuszem Rakoczym.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Dokładnie 25 lat temu, 9 maja 1994 roku, przeżywali z emocjami ostatnie dni jako diakoni. Za pięć dni czekał ich najważniejszy dzień w życiu - święcenia kapłańskie, których udzielił im biskup Tadeusz Rakoczy, będący wówczas od dwóch lat biskupem bielsko-żywieckim.

Dziś, 9 maja 2019 roku, stawili się w bielskiej katedrze św. Mikołaja niemal w komplecie - z już ćwierćwiecznym doświadczeniem kapłańskim. Są wśród nich duszpasterze pełniący funkcje proboszczów, wikarych, księży wspierających wspólnoty, do których zostali posłani, jest i ksiądz pracujący w kurii diecezjalnej. Wielu z nich służy innym swoimi talentami i umiejętnościami nie tylko w ramach wspólnot parafialnych.

A oto oni - bielsko-żywieccy srebrni jubilaci:

 • ks. Adam Bieniek - kanclerz kurii diecezjalnej, duszpasterz w parafii w Lipniku,
 • ks. Rafał Brzuchański - proboszcz parafii w Świnnej,
 • ks. Krzysztof Cojda - proboszcz parafii w Gilowicach,
 • ks. Paweł Danek - wikary w parafii w Cięcinie,
 • ks. Jerzy Gibas - wikary w parafii Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Bielsku-Białej,
 • ks. Stanisław Joneczko - proboszcz parafii w Kamesznicy,
 • ks. Sławomir Kosiński - rezydent w parafii w Przyborowie,
 • ks. Ireneusz Kurkowski - proboszcz parafii w Ustroniu-Polanie,
 • ks. Wojciech Maćkowski - wikary w parafii w Hecznarowicach,
 • ks. Zygmunt Mizia - proboszcz parafii w Miliardowicach,
 • ks. Krzysztof Mucha - wikary w parafii św. Józefa w Oświęcimiu,
 • ks. Piotr Pietrasina - proboszcz parafii św. Katarzyny w Czechowicach-Dziedzicach,
 • ks. Karol Tomecki - kapelan sióstr Córek Bożej Miłości w Wilkowicach,
 • ks. Sławomir Zawada - proboszcz parafii w Wiśle-Głębcach.

Księża-jubilaci wspólnie dziś celebrowali Mszę św., podczas której dziękowali za swoje kapłaństwo, za osoby, które przez wszystkie lata im towarzyszyły i nadal towarzyszą. Modlili się także za jednego z nich, którzy świętuje już w Domu Ojca - śp. ks. Jacka Wieczorkiewicza, zmarłego 2 sierpnia 2003 roku.

Księża-jubilaci przy ołtarzu w bielskiej katedrze św. Mikołaja.   Księża-jubilaci przy ołtarzu w bielskiej katedrze św. Mikołaja.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Razem z jubilatami dziękował również biskup Tadeusz Rakoczy - za 27 lat swojego biskupiego posługiwania. W homilii zaznaczył, że świętujący dziś księża od początku swojego kapłaństwa "włożyli serce do budowy fundamentów naszej diecezji i jej rozwoju". - Ze wzruszeniem wspominam ten dzień posłania was na służbę Kościołowi. Cieszyłem się każdym z was. Dzisiaj podczas tej Eucharystii wyrażam wdzięczność Bogu za wszystkie łaski, otrzymane przez 25 lat waszej pracy duszpasterskiej. Pragnę razem z wami z głębi serca wysławiać Boga za dar kapłaństwa - niezwykły dar Jego dobroci - mówił.

Zwracając się do księży, biskup zaznaczył: - Pamiętajcie, że srebrny jubileusz kapłaństwa jest świętem ludzi dojrzałych, doświadczonych duszpasterzy. Dlatego razem z wami powierzam Bogu następny etap waszej służby w Kościele. Życzę, aby wasza praca nadal przynosiła owoce, aby powiększała przestrzeń wiary i dobra. Bądźcie kapłanami na wzór Serca Jezusa, które towarzyszy wam w sposób szczególny od seminarium. Promieniujcie nadal Jego miłością i dobrocią.

Odwołując się do słów przeczytanego fragmentu Ewangelii: "Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec, który Mnie posłał" i dnia święceń kapłańskich jubilatów, biskup dodał: - W tamtym czasie nie mogliście jeszcze przewidzieć, jak potoczą się dzieje waszego kapłańskiego życia. Powołanie do kapłaństwa jest tajemnicą Bożego wyboru - mówił biskup, zaznaczając, by kapłańskiej codzienności jubilatów towarzyszyła wielka pokora i "świadomość, iż Bóg was wezwał nie na podstawie waszych uczynków, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski".

Przywołując słowa z Ewangelii, że to Jezus jest chlebem żywym, który zstąpił z nieba, oraz Jego zapewnienie: "Oto ja jestem z wami po wszystkie dni, aż do skończenia świata", biskup mówił jubilatom, iż oni także mają swój udział w urzeczywistnianiu obecności Jezusa na ziemi: - Tak jak Jezus spotykacie się z ludźmi i dla ich zbawienia łamiecie chleb eucharystyczny. I z tej pasterskiej troski zrodziła się wasza wytrwała praca - wikariuszowska, proboszczowska, misyjna, na studiach, praca w agendach kurialnych, a także towarzyszący temu nieraz krzyż cierpienia czy choroby. A w centrum waszej posługi i waszego życia zawsze znajdowała się Eucharystia.

Biskup zachęcił księży, by jubileusz był ich dziękczynieniem za dar spotkania Boga w drugim człowieku, ale i czasem modlitwy o darowanie win zaniedbań czy słabości w życiu kapłańskim. - Często powtarzajcie słowa, które Jezus powierzył św. Faustynie: "Jezu, ufam Tobie".

Pod koniec liturgii - podobnie jak przed 25 laty - biskupowi dziękował ks. Adam Bieniek - dziś kanclerz kurii diecezjalnej. Składając także życzenia pasterzowi-seniorowi podkreślił: - Niech nam towarzyszą te słowa: "Jezu, ufam Tobie - Tobie Panie zaufałem, nie zawiodę się na wieki”.