Idą w siedmiu grupach do Łagiewnik. Zobaczcie ich!

Urszula Rogólska

publikacja 01.05.2019 03:36

Jest ich około 1800. Po raz siódmy wyruszyli 30 kwietnia z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tutaj znajdziecie galerie zdjęć pielgrzymów ze wszystkich grup.

Idą w siedmiu grupach do Łagiewnik. Zobaczcie ich! Jezus w Najświętszym Sakramencie, niesiony w specjalnej monstrancji, prowadzi w tym roku pielgrzymów z Hałcnowa do Łagiewnik. Urszula Rogólska /Foto Gość

Uczestnicy 7. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej rozpoczęli wędrówkę 30 kwietnia w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie od Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Romana Pindla.

Tym razem towarzyszy im hasło "Ona da ci moc", zaczerpnięte z "Dzienniczka" św. Siostry Faustyny, odwołujące się do mocy Eucharystii. Pielgrzymom z siedmiu grup na poszczególnych odcinkach towarzyszą niesione przez nich znaki: księża niosą w specjalnie przygotowanej monstrancji Najświętszy Sakrament, a pozostali pielgrzymi - pokaźnych rozmiarów krzyż i Ewangeliarz.

Najstarszą pątniczką w tym roku jest 84-letnia Ludmiła Kołoczek, a najmłodszym - ośmiomiesięczny Grzesiu Garus. Razem wręczyli biskupowi Romanowi Pindlowi pielgrzymią plakietkę z numerem 1.

W gronie pielgrzymów jest 28 księży i 48 kleryków ze swoimi przełożonymi z seminarium. Po raz pierwszy wędruje z nimi także rektor krakowskiego seminarium ks. Andrzej Tarasiuk, a wśród pielgrzymów nie zabrakło wicerektora seminarium ks. Sławomira Kołaty.

Po Mszy św. ruszyli w kierunku Kęt-Podlesia i Kęt - do ojców franciszkanów - gdzie na wszystkich czekała gościna przygotowana przez wiernych kęckich parafii. Stąd wędrowali już na miejsca noclegów: grupy św. Maksymiliana i św. Brata Alberta nocowały w Nowej Wsi, grupa św. Matki Teresy w Malcu, grupy św. Faustyny, św. Jana Pawła II i św. abp. Józefa Bilczewskiego w Witkowicach, a  grupa bł. ks. Michała Sopocki w Nidku.

W tym roku głównym przewodnikiem łagiewnickich pielgrzymów jest ks. Tomasz Sroka. W poszczególnych grupach pielgrzymuje następująca liczba pątników, prowadzonych przez księży przewodników:

  • Grupa św. Faustyny, przewodnik ks. Michał Styła - 333 osób,
  • Grupa św. Jana Pawła II, przewodnik ks. Stanisław Joneczko - 312 osób,
  • Grupa św. Józefa Bilczewskiego, przewodnik ks. Piotr Niemczyk - 219 osób,
  • Grupa św. Matki Teresy, przewodnik ks. Grzegorz Pasternak - 189 osób.
  • Grupa św. Maksymiliana, przewodnik ks. Jerzy Łukowicz - 195 osób,
  • Grupa św. Brata Alberta, przewodnik ks. Michał Bogacz - 212 osób,
  • Grupa bł. M. Sopoćko, przewodnik ks. Paweł Radziejewski SDS - 315 osób.