Bp Pindel: Zmartwychwstał! Idźmy pełni nadziei!

Alina Świeży-Sobel

dodane 21.04.2019 09:05

W katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej bp Roman Pindel przewodniczył w Wielką Sobotę liturgii Wigilii Paschalnej i procesji rezurekcyjnej. W homilii zaapelował do wiernych, by z radością czerpali z owoców zwycięstwa Jezusa, który zmartwychwstał dla nas, nie dla siebie.

Bp Roman Pindel na zakończenie procesji rezurekcyjnej udzielił wiernym błogosławieństwa eucharystycznego. Bp Roman Pindel na zakończenie procesji rezurekcyjnej udzielił wiernym błogosławieństwa eucharystycznego.
Alna Świeży-Sobel /Foto Gość

Liturgię koncelebrowali także bp senior Tadeusz Rakoczy oraz kapłani parafii katedralnej z proboszczem ks. kan. Antonim Młoczkiem. W posługę zaangażowali się klerycy diecezjalnego Seminarium Duchownego. Wśród wiernych wyróżniała się ubrana w białe alby grupa 14 przedstawicieli wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej, którzy po odbyciu kilkunastoletnich przygotowań uroczyście odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne.

Liturgię rozpoczęły poświęcenie ognia i zapalenie paschału, a w jej trakcie bp Pindel poświęcił także wodę chrzcielną, w której zanurzony został paschał, na znak zbawienia i zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią.

W homilii bp Pindel wskazywał, że zbawienie, które jest owocem zamysłu Boga i Jego miłości, wymaga od człowieka odpowiedzi. - Dawaliśmy ją i dawać będziemy. Ona jest wpierw w modlitwie i śpiewie, ale także w deklaracji, w postaci odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Dla nas, ochrzczonych w dzieciństwie, to najważniejszy cel: zaakceptować to, że rodzice nas ochrzcili i przyjąć ten chrzest z wdzięcznością. Dotrzymać zaś przyrzeczeń to trwać w przymierzu z Bogiem, który zbawia należących do Niego - tłumaczył bp Pindel.

Zachęcał również, by pozostając w radości wielkanocnego orędzia, czerpać z owoców zwycięstwa Jezusa. - Przyłączmy się, biorąc udział także w procesji triumfalnej - za Jezusem Eucharystycznym i zwycięskim. Podążajmy za Nim jako szczęśliwi uczestnicy Jego zwycięstwa. On zmartwychwstał nie dla siebie, lecz dla nas i dla naszej korzyści. Idźmy pełni nadziei, że podzieli się z nami także łupami ze swojego zwycięstwa: wolnością, wyzwoleniem, drogą, którą przebył do Ojca - mówił bp Pindel.

Na zakończenie liturgii życzenia wielkanocne złożył ks. kan. Młoczek, a wierni pod przewodnictwem bp. Pindla przeszli w procesji rezurekcyjnej wokół katedry, zakończonej błogosławieństwem eucharystycznym.