Na spotkanie z Panem wyruszyli rekordziści EDK z Andrychowa

Alina Świeży-Sobel

publikacja 13.04.2019 11:19

W piątkowy wieczór na 11 tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wkroczyło tu ponad 1200 osób. To najliczniejsza grupa w diecezji i czwarta w Polsce. Rozpoczęli od Eucharystii koncelebrowanej w kościele św. Macieja pod przewodnictwem bp. Romana Pindla. Wyszli w strugach deszczu ze śniegiem.

Z krzyżem i modlitwą, nie zważając na śnieg, deszcz i ciemności, wyszli w samotną wędrówkę... Z krzyżem i modlitwą, nie zważając na śnieg, deszcz i ciemności, wyszli w samotną wędrówkę...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Jak podkreślał z dumą dziekan i proboszcz parafii św. Macieja Ap. ks. prał. Stanisław Czernik, w ciągu kilku lat inicjatywa EDK w Andrychowie coraz mocniej się rozwija. - Przeżywamy tegoroczną EDK pod hasłem: "Kościół XXI wieku to Kościół ludzi odpowiedzialnych i zaangażowanych w Kościele". Z Maciejowej wspólnoty wyruszą w liczbie 1200 zapisanych uczestników. Pochodzą z różnych parafii naszej diecezji. W 2014 r. rozpoczęliśmy w naszej parafii EDK. Były 3 trasy. Obecnie jest tych tras 11. Najdłuższa, do Krakowa, liczy 86 km. Najkrótsza, do Wadowic - 23 km. Pod względem liczby uczestników pozostajemy na czwartym miejscu wśród wszystkich rejonów w Polsce. Dziesiątki kilometrów, modlitw i intencji zostaje okupionych zmęczeniem, bólem, konfrontacją z samym sobą i własnymi myślami. Niech uczestnicy naszej EDK zespolą się drogą Jezusa Chrystusa, która prowadzi wiernych do zbawienia - mówił ks. prał. Czernik.

Pogoda narzuciła trudne warunki, ale w Andrychowie padający deszcz ze śniegiem nie odstraszył od wyruszenia w drogę. Po prostu założyli peleryny. - Pogoda rzeczywiście jest dziś wymagająca, ale wcale nie odstraszyła uczestników. Jeszcze w ostatnim dniu zapisów dołączyło do nas ponad stu uczestników, jakby na przekór prognozom - śmieje się Dorota Janosz, diecezjalna koordynatorka EDK i współorganizatorka rejonu andrychowskiego wraz z mężem Rafałem oraz Teresą i Andrzejem Goszczyckimi. - Cieszymy się, że tyle osób zdecydowało się wyjść z nami i na nasze trasy. Powstały w sąsiedztwie nowe rejony: w Wadowicach, Kętach, Kozach i Porąbce. Bardzo cieszymy się też, że coraz więcej osób angażuje się w przygotowanie EDK. Przybyło wielu młodych, których zapraszaliśmy podczas odwiedzin we wszystkich szkołach średnich w Andrychowie. Pakiety wydają młodzi ludzie. Młodzież włączyła się w przygotowanie dzisiejszej liturgii. Bo taki właśnie: aktywny i pełen życia ma być Kościół XXI wieku, a pod takim hasłem odbywa się tegoroczna EDK. Mamy nadzieję, że zwłaszcza młodzi, którzy idą dziś po raz pierwszy, za rok przyprowadzą kolejnych uczestników.

Jak przyznawali organizatorzy EDK, wręcz zaskoczeniem była spora grupa osób, które w ostatniej chwili zdecydowały się wyjść na trasę, bez wcześniejszego zapisu. - Cieszymy się z obecności każdego, szkoda tylko, że trudno było w tych okolicznościach gospodarować pakietami potrzebnymi w drodze - mówili.

- Bardzo polecam waszej modlitwie sprawy naszej diecezji, sprawy młodych ludzi, a w tym roku także ich przygotowania do bierzmowania, by zakorzenili się w parafii, z której się wywodzą, i o tym zakorzenieniu nie zapomnieli. To jest w tej chwili najważniejsza sprawa w naszej diecezji - mówił bp Pindel do uczestników EDK.

W homilii przypomniał, że sens każdej odprawianej Drogi Krzyżowej zależy zawsze od tej pierwszej, w której przez Jerozolimę szedł na Golgotę Pan Jezus. Ci, którzy wówczas Go spotykali, przeżywali wewnętrzną przemianę serca. - Ważne, byśmy sobie uświadomili: dziś ja Go mogę spotkać na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej: w rozważanym słowie i w mojej modlitwie - mówił bp Pindel, przestrzegając przed skupianiem się na samym sobie lub na szczegółach cierpienia Jezusa i zachęcając, by szukać związków swojego życia, swojej rany, z męką Chrystusa. - Nie zerwijcie tej więzi, która zdolna jest zmienić wasze życie: więzi z Jezusem. Walczcie wręcz o dotykalne, namacalne bycie z Jezusem, przeżywanie Jego męki. Bo, jak mówi prorok, "w Jego ranach jest nasze zdrowie". Tylko On, który przyjął dobrowolnie cierpienie za mnie, za moje grzechy, On jeden uzdrawia, leczy, ocala! W tym jest najgłębszy sens tej naszej drogi: być jak najbliżej z Jezusem, blisko Jego ran, cierpienia z tym, co jest naszym bólem, naszym cierpieniem - dodawał bp Pindel.

- Dziękujemy za modlitwę za nas i błogosławieństwo. Każdy z nas dzisiaj również za was przynajmniej jedną "zdrowaśkę" poniesie - mówił Rafał Janosz, zwracając się do bp. Romana Pindla i kapłanów koncelebrujących Mszę św. Jak podkreślał, inicjatywa EDK spotyka się z bardzo dużą otwartością i życzliwością kapłanów. Wszyscy księża otrzymali też na pamiątkę tego spotkania kubki z logo Andrychowa i Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Uczestnicy rozpoczynali modlitwę już na dziedzińcu kościelnym, pod krzyżem. W odczytywaniu modlitewnych rozważań EDK ze smartfonów nie przeszkadzał im ani zimny wiatr, ani śnieg z deszczem.

- Idę na EDK po raz pierwszy. Zdecydowałam się, bo właśnie kończę 60 lat i bardzo chcę podziękować Panu Bogu za wszystkie łaski, których doświadczyłam przez tych 60 lat. Idziemy w trzypokoleniowym składzie: idzie ze mną także córka Asia i wnuczka Natalia - mówiła Urszula z Andrychowa, z okazałym brzozowym krzyżem w dłoniach, wyruszając w drogę spod kościoła św. Macieja. Podobnie jak ponad tysiąc dwieście innych osób...