Ks. Jerzy Szymik, jego wiara, zachwyt i... FC Barcelona

Urszula Rogólska

dodane 25.03.2019 12:25

- To moje głębokie doświadczenie, że nic piękniejszego mnie w życiu nie spotkało jak dar wiary i to, że dzięki wierze mogę zmierzyć się ze swoim życiem - mówił ks. Jerzy Szymik, teolog, dogmatyk, poeta i felietonista "Gościa" w bielskim kościele "przy dworcu".

Ks. Jerzy Szymik podczas bielskiego spotkania z czytelnikami i sympatykami jego twórczości. Ks. Jerzy Szymik podczas bielskiego spotkania z czytelnikami i sympatykami jego twórczości.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Przyczyną spotkania autorskiego z ks. Jerzym Szymikiem w niedzielne popołudnie 24 marca w krypcie kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa stała się jego najnowsza książka: "Zachwyt i inne skutki wiary".

Ks. prałat Marcin Aleksy, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, przywitał pochodzącego z Pszowa księdza Szymika jako wybitnego teologa, dogmatyka poetę, ale i "prawdziwego Ślązaka". Razem z ks. Mateuszem Dudkiewiczem zaprosili słuchaczy na spotkanie o zachwycie, wierze i sumieniu.

Jak tłumaczył autor książki, chciałby, żeby wspólne spotkanie pomogło jego uczestnikom znaleźć klucz do interpretacji i medytacji tekstów, które zaproponował w swojej najnowszej książce, a zarazem by stały się one przyczynkiem do refleksji nad własnym życiem, cierpieniem i innymi aspektami towarzyszącymi codzienności. Zachęcił każdego, kto po nią sięgnie, by nie czytać zbioru "ciurkiem", ale zaglądając co jakiś czas w różne jej miejsca.

O "Zachwycie i innych skutkach wiary" słuchali uczestnicy spotkania z ks. Jerzym Szymikiem.   O "Zachwycie i innych skutkach wiary" słuchali uczestnicy spotkania z ks. Jerzym Szymikiem.
Urszula Rogólska /Foto Gość

Ks. Szymik zaczął od odniesienia się do tytułu, uważanego powszechnie przez tych, którzy już książkę czytali za bardzo trafiony. - Człowiek, który mi to wytłumaczył najjaśniej, stwierdził: "W czasach kiedy o Kościele mówi się jako o bandzie zboczeńców, powiedzieć, że podstawowym skutkiem wiary jest zachwyt, jest czymś i odważnym, i bardzo pięknym". To moje głębokie doświadczenie, że nic piękniejszego mnie w życiu nie spotkało jak dar wiary i to, że dzięki wierze mogę zmierzyć się ze swoim życiem - podkreślił ksiądz-poeta.

Książkę ks. Szymika tworzy kilka działów - jeden z nich to komentarze do wybranych zdań Ewangelii (wiele z nich można było przeczytać m.in. na łamach "Gościa"), zbiór "Asów" - felietonów prezentowanych co miesiąc w papierowym "Gościu", rozmowy dziennikarzy z autorem i traktaty teologiczne.

Podczas bielskiego spotkania autor zaprezentował wybrane utwory "dla posmakowania tekstów", przedstawił traktat o sumieniu, a następnie zaprosił uczestników spotkania do zadawania pytań i rozmowy.

Szczególną uwagę słuchaczy skupiły rozważania ks. Szymika o księżach w obecnej rzeczywistości, zwłaszcza utwór, w którym użył metafory odwołującej się do meczu piłki nożnej i futbolowej potęgi Barcelony (przeczytacie go tutaj, w tekście: Prawie jak Liga Mistrzów), a także fascynacja myślą kardynała Josepha Ratzingera/papieża Benedykta XVI oraz utwory o tacie, byciu śląskim księdzem i tytułowym zachwycie wiarą.