Bakcyle w "Akademii nie z tej ziemi" w Bielsku-Białej

Urszula Rogólska

publikacja 14.03.2019 22:38

W Bielsku-Białej działa niezwykła uczelnia z trzema wydziałami: "Złap bakcyla", "Wielki format" i "Pod prąd". Na ostatnich zajęciach studenci udali się w podróż w głąb ziemi. W najbliższą niedzielę na wszystkich, którzy chcą do nich dołączyć, czeka kolejna wyprawa.

Doktor Andrzej Solecki (z lewej) i Bartłomiej Golik, podczas jaskiniowego spotkania "Akademii nie z tej ziemi". Doktor Andrzej Solecki (z lewej) i Bartłomiej Golik, podczas jaskiniowego spotkania "Akademii nie z tej ziemi".
Urszula Rogólska /Foto Gość

Bielska Galeria "Wzgórze" Franciszka Kukioły, podczas kolejnego spotkania "Akademii nie z tej ziemi", znowu pękała w szwach. Jej gościem był Bartłomiej Golik - speleolog, który zaprosił na swoją multimedialną prelekcję "Niezwykły podziemny świat". Zabrał słuchaczy na wyprawę do najpiękniejszych jaskiń na świecie, opowiedział o swojej pasji, o przygotowaniach do wypraw, o eksploracji i najnowszych jaskiniowych odkryciach, dokonanych przez beskidzkich grotołazów - m.in. w Beskidach, jak i na przykład… w Tajlandii.

Na zaprezentowanych zdjęciach "akademicy" mogli zobaczyć zachwycające jaskiniowe formacje skalne i towarzyszące im zjawiska ze światłem w roli głównej.

"Akademia nie z tej ziemi" to pomysł grupy przyjaciół pod wodzą doktora Andrzeja Soleckiego. Połączyła ich wspólna pasja, jaką jest dla nich wiara, chrześcijaństwo, życie modlitwą, Panem Bogiem i stworzonym przez Niego światem; ludźmi i ich talentami, którymi rozsławiają region i służą innym.

- Mamy podstawowy cel: chcemy promować tezę, że życie jest piękne, że może takie być. Życie, w którym nie ma pasji, jest jak zimna jajecznica i taka w dodatku bez soli - mówił Andrzej Solecki podczas spotkania, prezentując trzy wydziały niezwykłej uczelni. Wydział "Złap bakcyla", w ramach którego zaproszono Bartłomieja Golika promującego najróżniejsze ludzkie pasje. "Wielki format" - osobowości, które rozsławiają nasz region, Polskę i które warto naśladować. "Pod prąd" z kolei zaprasza na spotkania, które wyjaśniają, Kto jest źródłem piękna i życia; Kto może sprawić, że takim stanie się życie pomimo przykrych okoliczności.

Gośćmi Akademii byli już m.in.: Sebastian Kawa, wielokrotny szybowcowy mistrz świata, Mariusz Kupczak, mistrz świata w kulturystyce, założyciel polskiej sekcji niepełnosprawnych w tej dziedzinie, Bożena i Stanisław Kotlarczykowie oraz Marcin Haladyn, którzy przez organizowane przez siebie akcje pomagają przywracać wzrok Etiopczykom, a także krakowska grupa "Łanowa", zajmująca się dorosłymi osobami niepełnosprawnymi.

Bohaterami "Wielkiego Formatu" są także osoby zasłużone dla historii Polski. Takim był polski James Bond - Jerzy Iwanow-Szajnowicz, o którym opowiedział historyk Jerzy Malisiewicz. Najbliższe spotkanie, w niedzielę 17 marca o 18.00 również zaprezentuje niezwykłą postać - prof. Krzysztof Ożóg przedstawi "Opowieść o prawdziwym żołnierzu - Rafale Kalinowskim". Serdecznie zapraszamy!