Czternaście Mandylionów z Jawiszowic na kursie pisania ikon

Urszula Rogólska

publikacja 12.03.2019 08:46

Parafia św. Marcina w Jawiszowicach po raz drugi gości uczestników podstawowego kursu pisania ikon. Ponownie prowadzi go Danuta Jęczmyk OV - inicjatorka przedsięwzięcia w jawiszowickiej parafii.

Danuta Jęczmyk OV po raz drugi wprowadza diecezjan w świat ikony. Danuta Jęczmyk OV po raz drugi wprowadza diecezjan w świat ikony.

Czternaście osób w różnym wieku, różnych profesji i pasji, bierze udział w wiosennej edycji podstawowego kursu pisania ikon, który dzięki życzliwości ks. proboszcza Henryka Zątka po raz drugi odbywa się w parafii św. Marcina w Jawiszowicach. Do czerwca, podczas comiesięcznych sobotnio-niedzielnych zajęć, uczestnicy kursu wejdą w świat ikony i sami stworzą jedną z nich: Mandylion - oblicze Jezusa.

- Na pierwszych zajęciach 9 marca zgłębiliśmy historię ikony, zobaczyliśmy, że splata się ona z dziejami zarówno Bizancjum, jak i terenów Rusi - mówi Danuta Jęczmyk. - Jest również dziedzictwem kulturowym całego Kościoła, gdyż pierwsze takie obrazy znamy już z VI wieku. Pochyliliśmy się nad takimi zagadnieniami jak geneza ikony, znaczenie terminów "eikon" (obraz) i "pisanie ikon", poznaliśmy myśl filozoficzno-teologiczną obrońców ikon (VIII i IX wiek w Bizancjum to czasy ikonoklazmu, niszczenia ikon). Pięknie na temat ikon wypowiadał się m.in. św. Germanus: "Na wieczną pamiątkę cielesnego życia naszego Pana Jezusa Chrystusa przyjęliśmy tradycję przedstawiania Go w Jego postaci ludzkiej, wiedząc, że w ten sposób sławimy ukorzenie się Słowa Bożego".

Uczestnicy kursu poznali także różne zwyczaje ludowe związane z ikonami, jak np wieszanie na nich pięknie haftowanych ręczników. Podczas marcowych zajęć omówili również pierwsze kwestie techniczne przygotowywania samej ikony, związane ze sposobami gruntowania deski.

- Po wstępie teoretycznym w klimacie kontemplacji, rozpoczęliśmy pracę nad przygotowaniem rysunku, który na kolejnych zajęciach przeniesiemy na deskę - tłumaczy D. Jęczmyk. - Dla wszystkich uczestników był to czas wyciszenia i wejścia przy okazji w zadumę Wielkiego Postu. Jedna z uczestniczek, Magda, stwierdziła, że widzi jak Duch Święty działa, co widać było na rysunkach. Niesamowite jest to, że każdy stworzył inny wizerunek Chrystusa.

Danuta Jęczmyk OV, od kilku lat zajmuje się sztuką ikony. Bardzo chciała się tą pasją podzielić i - jak sama mówi - zaszczepić miłość do ikony u innych, pokazać technikę.

O pierwszej edycji kursu, który poprowadziła, a który zakończył się w styczniu br., przeczytacie w tekście: Piętnaście pierwszych ikon z Jawiszowic, a tutaj znajdziecie galerię zdjęć z tego wydarzenia: Pierwszy kurs pisania ikon w Jawiszowicach.