Anioły spadły z nieba na Burzeju

Urszula Rogólska

publikacja 18.01.2019 00:08

To aniołowie dali znać pasterzom o narodzinach najwspanialszego Króla w Betlejem. I to oni opanowali w czwartek 17 stycznia Szkołę Podstawową nr 3 na ligockim Burzeju, podczas rodzinnego kolędowania.

Najmłodsi z przejęciem obserwowali anielskie widowisko na Burzeju Najmłodsi z przejęciem obserwowali anielskie widowisko na Burzeju
Urszula Rogólska /Foto Gość

Rodzinne kolędowanie w ligockiej SP 3 to już tradycja, na którą co roku czekają wszystkie pokolenia: dzieci i młodzież uczące się w szkole, jak i placówkach sąsiednich, ich nauczyciele, rodzice, dziadkowie i przyjaciele. Nie inaczej było w czwartek 17 stycznia, podczas multimedialnego popołudnia, któremu towarzyszyły słowa poezji Ewy Stadtmueller: "Niechaj cię strzegą dobre anioły". Razem z uczniami multimedialne widowisko przygotowały nauczycielki: Grażyna Kluz i Maria Hankus. Po ich występie laureatki szkolnego konkursu kolęd i pastorałek z najmłodszych klas zaśpiewały przygotowane przez siebie utwory. Nad tym konkursem czuwały Alicja Czyż i Wioletta Borkowska.

W nastrój spotkania wprowadził Archanioł Gabriel, zapalając "roratkę" i przypominając, że Boże Narodzenie poprzedził czas Adwentu. Po Gabrielu na scenie pojawiały się skrzydlate postacie, w role których wcielili się uczniowie starszych klas szkoły. Recytowali poezję przywołującą różne pożyteczne anioły. Towarzyszył im szkolny chór i soliści, którzy przejmującym śpiewem raz po raz zapraszali do Betlejem, gdzie aniołowie przekazali pasterzom najlepszą wiadomość w ich życiu. Nie zabrakło też anielskich tańców radości!

Aniołowie gościli na scenie przez cały spektakl   Aniołowie gościli na scenie przez cały spektakl
Urszula Rogólska /Foto Gość
Uczniowie razem z nauczycielami przygotowali także krótkie projekcje filmowe, a wśród nich, nagranie "Bajki o najmniejszym aniele" z uroczym Karolem Kopoczką w głównej roli, w wykonaniu uczniów z klas integracyjnych z sąsiedniej szkoły w Ligocie, pod kierunkiem Moniki Krypczyk, Moniki Kominek i Justyny Borowskiej. Wśród uczestników anielskiego koncertu była Ewa Król - autorka tej bajki, która zapewniła jej pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie na bajkę integracyjną.

Gościem kolędowania była także Maria Wieja, która zaśpiewała dla wszystkich "Kolędę Maryi" z repertuaru zespołu TGD. Niejedna twarz uroniła łezkę, kiedy artystka - sama oczekująca dziecka - przejmująco śpiewała: "Ani miski, ani łyżki, ani deski dla kołyski, ani płatka, ani szmatka. Co ja pocznę, biedna matka?"

Chór prowadzony przez Marię Hankus zachwycił wszystkich widzów   Chór prowadzony przez Marię Hankus zachwycił wszystkich widzów
Urszula Rogólska /Foto Gość
Tuż przed wieńczącą spotkanie kolędą "Dzisiaj w Betlejem", dyrektor szkoły Jadwiga Wizner dziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie świętowania, a także przedstawiła dwie z występujących najmłodszych solistek: Wiolettę Guzy i Justynę Adamus, gratulując im niedawnego sukcesu. W miniony weekend dziewczynki uczestniczyły w ekumenicznym konkursie kolęd i pastorałek w Zabrzegu. Wiola zajęła w nim drugie miejsce, a Justynka zdobyła wyróżnienie.

Na finał mamy uczniów zaprosiły wszystkich na kawę, herbatę i przygotowane przez siebie wypieki.

- Anielska poezja Ewy Stadtmueller to słowa mądre, podane w prosty sposób, trafiający do każdego, bez względu na wiek, dlatego na nich zbudowaliśmy całe przedstawienie - mówi Grażyna Kluz. - Niesie ona także najważniejsze przesłanie: Pan Bóg kocha nas zawsze i mimo wszystko. A z doświadczenia tej miłości wynika nasz stosunek do innych - to, że dobrze jest się spotkać, porozmawiać, przytulić, czasem wypłakać. Do tego też chcieliśmy zachęcić naszych gości.