Koronowane głowy na Podbeskidziu

Urszula Rogólska

dodane 05.01.2019 11:00

Królewska korona będzie pasowała na każdą głowę. Orszaki Trzech Króli odbędą się w niedzielę 6 stycznia w stolicy diecezji, jak i wielu innych miejscowościach.

Królewskie orszaki znowu przejdą także ulicami miejscowości Podbeskidzia. Na zdjęciu - w ubiegłym roku w Bielsku-Białej Królewskie orszaki znowu przejdą także ulicami miejscowości Podbeskidzia. Na zdjęciu - w ubiegłym roku w Bielsku-Białej
Urszula Rogólska /Foto Gość

W uroczystość Objawienia Pańskiego Orszaki Trzech Króli pod hasłem: „Odnowi oblicze ziemi” przejdą ulicami Oświęcimia, gdzie bp Roman Pindel będzie świętował również kolejną rocznicę swojej biskupiej sakry, a także m.in.: Bielska-Białej, Cieszyna, Mazańcowic, Międzybrodzia Żywieckiego, Ostrego, Skoczowa, Szczyrku, Rzyk, Witkowic, Włosienicy, Zebrzydowc i Żywca.

Oświęcim

Oświęcimski orszak, który będzie też okazją do świętowania kolejnej rocznicy biskupich święceń ordynariusza, rozpocznie o 11.00 Mszą św. z bp. Romanem Pindlem w kościele św. Józefa. Po Eucharystii do królewskiego dworu z parafii na Zasolu dołączą kolejne z centrum miasta - tak, by ok. 13.15 dotrzeć do kościoła św. Maksymiliana. Tu odbędzie się pokłon Trzech Króli i kolędowanie z zespołem Fausystem.

Bielsko-Biała

Bielski korowód zainauguruje Msza św. o 10.30 w kościele św. Maksymiliana w Aleksandrowicach. Będzie jej przewodniczył bp Piotr Greger. Po Mszy św. orszak przejdzie na bielski Rynek. Poprowadzi go Rafał Sawicki, aktor Teatru Polskiego. W rolę Świętej Rodziny wcielą się Ewa i Jakub Kopaczkowie z 8-miesięcznym Samuelem. Kolędowanie poprowadzi zespół Kamień Na Kamieniu z parafii św. Małgorzaty.

Tegoroczny orszak w Bielsku-Białej po raz pierwszy organizuje Bielskie Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny "Światło", które prowadzi Szkołę Podstawową "Skała" i przedszkole "Ziarenko".

Cieszyn

Cieszyński Ekumeniczny Orszak trzech Króli rozpocznie się w parafiach miasta tak, by o 13.30 dotrzeć na Rynek, gdzie spotkają się orszaki ze wszystkich rejonów Cieszyna. Tu zaplanowano pokłon Trzech Króli, wspólne kolędowanie z kapelą Sikorki i orkiestrą dętą Cieszynianka. Po zakończeniu orszaku, o 17.00 uroczysty koncert kolędowy odbędzie się w ewangelicko-augsburskim kościele Jezusowym w Cieszynie.

Mazańcowice

Drugi, mazańcowicki orszak wyruszy o 13.30 spod "Julexu". Po przyjściu do kościoła - ciepły posiłek i herbata, a o 16.30 - "Niecodzienny koncert kolęd" z zespołem Beskid SoundProject.

Międzybrodzie Żywieckie

Orszak gminy Czernichów rozpocznie się o 10.15 wymarszem jego trzech korowodów do Centrum Kultury w Międzybrodziu Żywieckim przy ul. Beskidzkiej 59 (jeden wyruszy z Górskiej Szkoły Szybowcowej w Międzybrodziu Żywieckim, drugi spod kapliczki przy ul. Energetyków, trzeci - z boiska przy ul. Spacerowej w Czernichowie). O 10.45 w Centrum Kultury - uformowanie jednego orszaku i wymarsz do kościoła w Międzybrodziu Żywieckim. O 11.00 - uroczysta Msza św. z oprawą muzyczną grup kolędniczych uczestniczących w orszaku.

Milówka

Na kolejny orszak zaprasza także Milówka. Mieszkańcy dolnej Milówki, os. Grunwaldzkiego i Szarego (orszak zielony) zgromadzą się pod Starą Chałupą. Środkowa część Milówki (orszak złoty) wyrusza od amfiteatru, zaś mieszkańcy z górnej części (orszak czerwony) spotkają się przy placu Quirinich (między Targowicą a torami). Zbiórka w tych trzech miejscach o 10.30. Orszaki wyruszą w stronę remizy OSP bocznymi drogami. Tam będzie spotkanie z Herodem. Następnie przejście do kościoła na Mszę św. (ok. 11.30).

Ostre-Twardorzeczka

Od 9.45 do 11.30 zaplanowano także kolejny orszak w Ostrem-Twardorzeczce, nad którym czuwa miejscowy Zespół Szkolno-Przedszkolny.

Porąbka

Gminny orszak odbędzie się także po raz kolejny w Porąbce. Rozpocznie go Msza św. o 11.00. Uczestnicy korowodu przejdą ulicami miejscowości, by razem spotkać się na wspólnym kolędowaniu w domu kultury.

Rzyki

Orszak Trzech Króli odbędzie się także w Rzykach - początek po Mszy św. o 9.30.

Skoczów

Kolejny orszak organizuje także Akcja Katolicka przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie wraz z Miejskim Centrum Kultury. Trzy orszaki królewskie wyruszą: z Górnego Boru o 13.45, ze Starego Targu o 14.00 i ze skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Targową także o 14.00. Spotkają się na Rynku, gdzie wspólne kolędowanie potrwa do 15.30.

Szczyrk

Trzeci Orszak Trzech Króli odbędzie się także w Szczyrku. Rozpocznie go Msza św. o 11.45 w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Po Eucharystii, kolędnicy prowadzeni przez Trzech Króli, przejdą Deptakiem nad Żylicą na plac św. Jakuba. W programie m.in.: kolędowanie z kapelą góralską, złożenie darów w stajence przez Trzech Króli, ciepły posiłek i malinowa herbata.

Rajcza

Rajczański orszak rozpocznie się o 10.45 przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu. Tutaj do orszaku tworzonego przez mieszkańców rejonów: Rajcza. Ujsoły-Hutyry i Kuchejdy, dołączą dwa królewskie orszaki z dalszych części parafii - z Rajczy Dolnej (stąd orszak wyruszy o 9.45), z Rycerki Dolnej (o 10.15). O 11.15 Królowie spotkają się z Herodem przy urzędzie gminy. Kwadrans później rozegra się walka aniołów z diabłami przy kościele parafialnym. O 11.40 Królowie oddadzą pokłon Jezusowi, a o 11.45 rozpocznie się Msza św.

Targanice

W Targanicach uliczne kolędowanie rozpocznie się o 13.30 na pętli w Brzezince Górnej i zakończy około 15.00 przed kościołem. Po zakończonym przemarszu Koło Gospodyń Wiejskich zaprasza wszystkich na opłatek, poczęstunek i kolędowanie do Wiejskiego Domu Kultury.

Witkowice

Czwarty witkowicki orszak rozpocznie o 10.00 Msza św. w kościele św. Michała Archanioła w Witkowicach. Po Mszy organizatorzy zapraszają wszystkich do wspólnego kolędowania ul. Kościelną i Beskidzką. Zakończenie na scenie przy remizie OSP w Witkowicach.

Włosienica

Swój udział w tegorocznym orszaku zgłosiła także ponownie Włosienica.

Zabrzeg

Najstarszy orszak w diecezji - w Zabrzegu - rozpocznie się o 11.45 przy Domu Strażaka za kończy na stadionie LKS-u - wspólnym kolędowaniem, finałem konkursu szopek i poczęstunkiem.

Żywiec

Żywiecki Korowód Trzech Króli rozpocznie Msza św. o 12.00 w kościele św. Floriana na Zabłociu. O 13.00 kolędnicy wyruszą w stronę Rynku, gdzie na 13.30 zaplanowano rozpoczęcie uroczystości - złożenie hołdu i darów Dzieciątku Jezus.

A jak było w ubiegłym roku - zobaczcie w galeriach poniżej!