Rodzinne pożegnanie bp. Tadeusza Pieronka w Radziechowach

Alina Świeży-Sobel

dodane 11.01.2019 04:09

Bp Roman Pindel przewodniczył Mszy św. w intencji śp. bp. Tadeusza, koncelebrowanej w parafii, z której pochodził zmarły.

Mszy św. w Radziechowach przewodniczył bp Roman Pindel Mszy św. w Radziechowach przewodniczył bp Roman Pindel
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Przy ołtarzu stanęli także m.in. ks. dr Marek Studenski, wikariusz generalny i ks. prał. Stanisław Kozieł, dziekan żywiecki. Wraz z bliskimi krewnymi śp. bp. Pieronka, ze sztandarami modlili się też przedstawiciele organizacji społecznych, w tym Związku Podhalan, którego współzałożycielem był ojciec biskupa - Władysław. W strojach regionalnych przyszły też dzieci z Przedszkola im. Władysława Pieronka.

- Mianowany przez papieża Jana Pawła II, był przez niego konsekrowany na biskupa 26 kwietnia 1992 r. na Watykanie. Jako biskupie zawołanie wybrał słowa: "In veritate" - W prawdzie - mówił dziekan, ks. kan. Piotr Pokojnikow, który przypomniał życiową drogę kapłańskiej posługi, pracy naukowej dziekana i rektora PAT, a także zaangażowanie bp. Pieronka po 1990 roku na rzecz współpracy Kościoła w Polsce z odradzającymi się strukturami demokratycznego państwa - jako sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Bp Tadeusz Pieronek (1934-2018)   Bp Tadeusz Pieronek (1934-2018)
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Sprawujemy tę Eucharystię jako podziękowanie za jego życie, powołanie, za pełnione posługi w Kościele i w nauce. Polecamy Bożemu miłosierdziu całe jego życie - mówił bp Pindel, który przytoczył list kondolencyjny abp. Stanisława Gądeckiego, wystosowany w imieniu KEP. Abp Gądecki wskazywał na zaangażowanie w przygotowaniu konkordatu, akcentując, że bp Pieronek z odwagą głosił Ewangelię i był człowiekiem dialogu, podejmowanego zawsze w duchu prawdy i z miłością. - Był też prawdziwym patriotą swojej małej ojczyzny: tej parafii, a także diecezji - mówił bp Pindel, wspominając zainteresowanie, z jakim bp Pieronek śledził życie naszej diecezji.

W czwartek 3 stycznia w kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie przy ul. Grodzkiej sprawowana była Msza św. pogrzebowa. Po niej ciało śp. bp. Tadeusza Pieronka zostało złożone w krypcie biskupów, w podziemiach kościoła. Wśród uczestników pogrzebu nie zabrakło licznej delegacji z Radziechów, gdzie urodził się bp Pieronek.