Diamenty przy ołtarzu

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 01.12.2018 16:44

W czerwcu 1958 r. w katedrze na Wawelu abp Eugeniusz Baziak wyświęcił 20 neoprezbiterów. Dwóch z nich doczekało kolejnego jubileuszu.

Diamenty przy ołtarzu Abp Stanisław Nowak przewodniczył jubileuszowej Mszy św. ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość

W ostatnią niedzielę roku kościelnego przy ołtarzu kościoła Chrystusa Króla w Żywcu-Sporyszu stanęli emerytowany arcybiskup częstochowski Stanisław Nowak i były proboszcz miejscowej parafii ks. Kazimierz Rybak. Dziękowali za dar powołania i 60-lecie kapłaństwa. Modlili się również za rocznikowych kolegów, których Pan już powołał do siebie. Dla abp. Nowaka ten dzień był także okazją do wspomnienia konsekracji biskupiej, która odbyła się 34 lata temu, w uroczystość Chrystusa Króla, w katedrze częstochowskiej.

Diamenty przy ołtarzu   Żywczanie w tradycyjnych strojach mieszczańskich ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Abp Nowak, który przewodniczył uroczystej Mszy św., po święceniach kapłańskich studiował teologię w Paryżu, przez wiele lat był wykładowcą akademickim, ojcem duchownym, a następnie rektorem krakowskiego seminarium duchownego. We wrześniu 1984 r. został nominowany biskupem częstochowskim. Od 7 lat jest na emeryturze.

Diamenty przy ołtarzu   Ks. Kazimierz Rybak, emerytowany proboszcz z Żywca-Sporysza ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Ks. Rybak po święceniach kapłańskich przez 10 lat pracował jako wikariusz w parafiach archidiecezji krakowskiej. W 1968 r. został najmłodszym proboszczem, podejmując posługę w Wawrzeńczycach koło Krakowa. Stąd przeniesiono go do Leńcz koło Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie doprowadził do końca dzieło budowy kościoła i zaplecza parafialnego. Od początku lat 90. pracował jako proboszcz parafii w Żywcu-Sporyszu. Przeprowadził gruntowną modernizację budynku kościoła, dokończył jego wyposażenie i doprowadził do uroczystego poświęcenia. Pod jego kierunkiem obok kościoła zbudowano dom parafialny. Ks. Rybak był też inicjatorem powstania pierwszego w Polsce parafialnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Diamenty przy ołtarzu   Rycerski pokaz uwieńczył sporyskie uroczystości ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Diamentowy jubileusz kapłański zbiegł się w czasie z uroczystościami sporyskiej parafii, która w tym dniu przeżywała odpust z okazji patronalnego święta Chrystusa Króla. Na początku Sumy odpustowej wniesiono do kościoła sprowadzone z Krakowa relikwie błogosławionej pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej.

- Zrobiliśmy to z myślą o duszpasterstwie w powstającym na terenie naszej parafii nowym szpitalu żywieckim - wyjaśnia proboszcz sporyskiej parafii ks. Adam Hopciaś.

Diamenty przy ołtarzu   Relikwiarz bł. Hanny Chrzanowskiej ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość W uroczystościach jubileuszowych i odpustowych wraz z licznie przybyłymi parafianami wzięli udział również kapłani pochodzący z parafii oraz duszpasterze dekanatu żywieckiego, mieszczanie w strojach żywieckich, poczty sztandarowe oraz grupa rekonstrukcyjna, która po zakończeniu Mszy św. dała pokaz strojów, uzbrojenia i walk rycerskich.