Szachowi mistrzowie w Milówce

publikacja 26.11.2018 13:30

Królewska gra zgromadziła tym razem rekordową liczbę zawodników, a na tygodniowe rozgrywki zaprosiło ich Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy.

Tu rywalizacja nie miała ograniczeń wiekowych czy sprawnościowych. Każdy mógł się zmierzyć z szachowymi zadaniami. Tu rywalizacja nie miała ograniczeń wiekowych czy sprawnościowych. Każdy mógł się zmierzyć z szachowymi zadaniami.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Zawodnicy z 14 województw, a także z Francji, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy: łącznie 116 osób w wieku od 11 do 92 lat ­uczestniczyło w 16. Międzynarodowym Integracyjnym Turnieju Szachowym, zorganizowanym od 19 do 25 listopada przez Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy z Łodygowic.

Nad rozgrywkami czuwał sędzia główny Marek Matlak, a  każdy z uczestników miał do rozegrania 9 partii w systemie szwajcarskim.  Zdobyte punkty pozwoliły ustalić listę zwycięzców. W gronie zawodników niepełnosprawnych najlepsi okazali się: Dariusz Szopka z Lublińca i Liliana Leszner z Płocka.

W kategorii pełnosprawnych szachistów zwyciężyli: Ewgenij Piankov z Ukrainy i Sylwia Zamarska z Cieszyna. Ubiegłoroczny zwycięzca turnieju, reprezentant Eurbeskidów Henryk Seifert tym razem był drugi. Wręczenie nagród dla najlepszych szachistów: nagrodę z rąk wiceministra sportu Jana Widery odbiera Henryk Seifert   Wręczenie nagród dla najlepszych szachistów: nagrodę z rąk wiceministra sportu Jana Widery odbiera Henryk Seifert
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Szachy są dla mnie ważne i mogę bez żadnej przesady powiedzieć, że szachy ratują mi nieraz życie - przyznawał Henryk Seifert. - Kiedy coś nie wychodzi, nie układa się, szachy pomagają odzyskać spokój, równowagę. To przekłada się nie tylko na dalszą pracę, ale też na cały ogólny tan organizmu: tak dosłownie dzięki szachom czuję się zdrowszy, nawet szybciej wracam do zdrowia w razie choroby, bo umysł nie zatrzymuje się na obawach, złych myślach czy emocjach.

- Zwycięzcami jesteście tutaj wszyscy. Dzisiejszy wasz przykład potwierdził, że świetnie sprawdza się dzięki szachom idea integracji, bo rywalizować może każdy, bez względu na liczbę lat, płeć czy rodzaj niepełnosprawności. Nie ma drugiej takiej dyscypliny i gratuluję, że właśnie tę dyscyplinę uprawiacie - mówił wiceminister sportu Jan Widera, który uczestniczył w uroczystości zakończenia turnieju i wręczenia nagród.

- Cieszy nas ta integracja i fakt, że większość zawodników zapowiedziała swój udział w przyszłorocznym Turnieju - dodawał prezes Eurobeskidów Stanisław Handerek, dziękując wszystkim, którzy wsparli organizację turnieju. Dofinansowanie na ten cel przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki, Państwowy Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz PGE - Energia Odnawialna S.A. - Dzięki temu mogliśmy nie tylko zaprosić zawodników do Milówki, ale także ufundować najlepszym graczom atrakcyjne nagrody rzeczowe - podkreśla prezes Handerek.