Papież pod tryptykiem w Aleksandrowicach

Urszula Rogólska

dodane 23.10.2018 11:29

Do Kaplicy Bożego Miłosierdzia przy kościele św. Maksymiliana w Aleksandrowicach, gdzie codziennie o 15.00 Koronkę odmawiają tutejsi parafianie, zostały uroczyście wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II.

Przy ołtarzu i ustawionych przed nim relikwiach św. Jana Pawła II - bp Piotr Greger, ks. Stanisław Wawrzyńczyk (P) i ks. Mieczysław Dyga Przy ołtarzu i ustawionych przed nim relikwiach św. Jana Pawła II - bp Piotr Greger, ks. Stanisław Wawrzyńczyk (P) i ks. Mieczysław Dyga
Urszula Rogólska /Foto Gość

W kwietniu 2016 r. bp Tadeusz Rakoczy zainstalował relikwie św. Jana Pawła II w aleksandrowickim kościele św. Maksymiliana. W czerwcu tamtego roku mieszkańcy parafii uczestniczyli w peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii Apostołów Miłosierdzia: św. Faustyny i św. Jana Pawła II. W tym też czasie, codziennie o 15.00, zaczęli się spotykać w kaplicy przy kościele na modlitwie Koronki do Bożego Miłosierdzia. I tak jest do dzisiaj. Wczoraj, 22 października, w liturgiczne wspomnienie papieża Polaka i 40. rocznicę sprawowania przez niego na placu św. Piotra Mszy św., która rozpoczęła jego pontyfikat, do miejsca ich modlitwy bp Piotr Greger uroczyście wprowadził papieskie relikwie i pobłogosławił tryptyk, przedstawiający Jezusa Miłosiernego, św. Faustynę i właśnie św. Jana Pawła II. To pod jego wizerunkiem przygotowano miejsce na relikwiarz. Symetrycznie, pod obrazem św. Faustyny, znajduje się gablota z jej relikwiami. Autorem aleksandrowickiego tryptyku jest znany bielski artysta malarz Wacław Sobieraj.

Przeniesienie relikwii św. Jana Pawła II do Kaplicy Bożego Miłosierdzia   Przeniesienie relikwii św. Jana Pawła II do Kaplicy Bożego Miłosierdzia
Urszula Rogólska /Foto Gość

Uroczystość wprowadzenia relikwii do kaplicy poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Piotra Gregera przez aleksandrowickiego proboszcza ks. prałata Stanisława Wawrzyńczyka i mieszkającego w parafii ks. Mieczysława Dygę - emerytowanego duszpasterza archidiecezji częstochowskiej.

W homilii, nawiązując do fragmentu przeczytanej Ewangelii św. Łukasza o człowieku chciwym, biskup nazwał chciwość wielką i mroczną tajemnicą ludzkiego serca. Dodał, że motorem napędowym większości ludzkich zamiarów jest chęć posiadania. I choć wielu mówi, że pieniądze szczęścia nie dają, ich działania zdają się temu przeczyć. - Gonitwa za dobrami staje się bożkiem, któremu człowiek jest gotów oddać i umysł, i serce. Ale kiedy zderzymy to z rzeczywistością, okazuje się, że to kłamstwo - mówił biskup, przypominając, że Jezus ostro nazywa głupcem człowieka, który całą swoją ufność złożył w gromadzeniu bogactwa. - Jezus wyraźnie mówi, że budowanie szczęścia wyłącznie na dobrach materialnych jest złudzeniem. Dobra te dają człowiekowi bezpieczeństwo tylko iluzoryczne. Bo kiedy przychodzi śmierć, wszystko traci na swoim znaczeniu - mówił biskup Greger, dodając jednocześnie, że Jezus nie jest przeciwny bogaceniu się. W jego środowisku byli ludzie majętni - jak Józef z Arymatei czy Zacheusz. - Problemem nie jest to, że posiadamy, tylko co z tym robimy. Czy to, co posiadamy służmy do nauki, rozwijania umysłu, ducha, czy raczej staje się przeszkodą.

Bp Piotr Greger błogosławi tryptyk Bożego miłosierdzia   Bp Piotr Greger błogosławi tryptyk Bożego miłosierdzia
Urszula Rogólska /Foto Gość

W tym kontekście, odwołując się do postaci św. Jana Pawła II, biskup przypomniał jego słowa z encykliki "Centesimus annus", poświęconej sprawom społecznym, ogłoszonej w 1991 r.: Pragnienie, by żyć lepiej, nie jest niczym złym, ale błędem jest styl życia, który wyżej stawia dążenie do tego, by mieć, aniżeli być, i chce mieć więcej nie po to, aby bardziej żyć, lecz by doznać w życiu jak najwięcej przyjemności. Dlatego trzeba tworzyć takie style życia, w których szukanie prawdy, piękna i dobra oraz wspólnota ludzi dążących do wspólnego rozwoju byłyby elementami decydującymi o wyborze jakości konsumpcji, oszczędności i inwestycji.

Bp Greger  stwierdził, że słowa te nie są niczym innym, jak papieskim  apelem o roztropność w kwestiach materialnych.

Poniedziałkowa uroczystość stała się także okazją do złożenia życzeń biskupowi Piotrowi, którego dokładnie 22 października 2011 r. papież Benedykt XVI mianował biskupem pomocniczym diecezji bielsko-żywieckiej. Z tej okazji, w imieniu wszystkich obecnych, życzenia złożyła biskupowi Irena Olma z aleksandrowickiego oddziału parafialnego Akcji Katolickiej.