Są pierwsze wyniki i pierwsi samorządowcy

Alina Świeży-Sobel

publikacja 22.10.2018 15:24

Trwa jeszcze liczenie głosów, ale wybory samorządowe na Podbeskidziu przyniosły już pierwsze rozstrzygnięcia...

Wybory samorządowe 2018 na Podbeskidziu Wybory samorządowe 2018 na Podbeskidziu
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Spośród włodarzy miast naszego regionu już w pierwszej turze fotel prezydenta wyborcy z Oświęcimia oddali sprawującemu dotychczas tę funkcję Januszowi Chwierutowi, który zdobył ponad 50 proc. głosów. Kto zostanie prezydentem w Bielsku-Białej, dowiemy się po drugiej turze, w której zmierzą się Jarosław Klimaszewski i Przemysław Drabek.

Wśród burmistrzów w pierwszej turze urząd zdobyli głównie kandydaci, którzy będą kontynuować swoją pracę samorządową. Niektórzy musieli z kimś rywalizować, inni nie mieli wcale kontrkandydatów. To najlepsza wskazówka, że ich dotychczasowa praca została doceniona przez wyborców. Nadal burmistrzami będą m.in. Marian Błachut w Czechowicach-Dziedzicach (69 proc.), Mirosław Sitko w Skoczowie (54 proc.), Anna Grygierek w Strumieniu (60 proc.), Antoni Byrdy w Szczyrku (79 proc.), Marian Trela w Wilamowicach, Tomasz Bujok w Wiśle i w Żywcu - Antoni Szlagor (57 proc.). Dane procentowe są jeszcze w części nieoficjalne.

Wiadomo, że swoje funkcje sprawować będą nadal także wójtowie, m.in.: Jerzy Pilch w Brennej, Tomasz Branny w Dębowcu, Janusz Pierzyna w Jasienicy, Radosław Ostałkiewicz w Jaworzu, Janusz Żydek w Chybiu, Grzegorz Sikorski w Hażlachu.

Do grona nowych wójtów weszli m.in. Krzysztof Okrzesik w Gilowicach i Zbigniew Paciorek w Rajczy.

W drugiej turze spotkają się kandydaci na burmistrza, m.in.: w Cieszynie - Ryszard Macura i Gabriela Staszkiewicz, w Ustroniu - Przemysław Korcz i Artur Kluz, a w Andrychowie ­- Tomasz Żak i Krzysztof Kubień. Druga tura odbędzie się też w Istebnej, gdzie o stanowisko wójta rywalizować będą Henryk Gazurek i Łucja Michałek.