Maria i Marta na czuwaniu młodych w Żywcu

Urszula Rogólska

dodane 09.10.2018 23:56

I młodzi, i dorośli spotkali się dziś w konkatedrze Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, podczas żywieckiego etapu sztafety modlitewnej młodzieży "Support dla Synodu".

Młodzież z Zabłocia zatroszczyła się o oprawę liturgii Młodzież z Zabłocia zatroszczyła się o oprawę liturgii
Urszula Rogólska /Foto Gość

Młodzi parafii dekanatu żywieckiego uczestniczyli dziś w modlitewnej sztafecie "Support dla Synodu" - w intencji obradującego w Rzymie Synodu Biskupów: "Młodzi ludzie, wiara i rozeznanie powołania".

Spotkali się w konkatedrze Narodzenia NMP - najpierw na Różańcu przed Najświętszym Sakramentem, następnie na Mszy św., po której razem odmówili oficjalną modlitwę za Synod. O stronę muzyczną liturgii zadbała młodzież parafii św. Floriana z Żywca-Zabłocia. Dopełnieniem czuwania było wspólne spotkanie przy słodkościach w parafialnej kawiarni "Przystań".

Na czuwaniu wszystkich - młodych, ich rodziców, dziadków, wszystkich modlących się i ich duszpasterzy - powitał ks. Jerzy Łukowicz, dekanalny duszpasterz młodzieży. Mszy św. w intencji Synodu przewodniczył ks. Zygmunt Biernat - proboszcz parafii w Oczkowie. Razem z nim i ks. Jerzym, przy ołtarzu stanęli: ks. Piotr Krzystek - proboszcz z Trzebini, ks. Tomasz Wala -  wikary w parafii konkatedralnej, ks. Kazimierz Walusiak ze Sporysza, ks. Marcin Madura z Łękawicy i ks. Ariel Stąporek z Zabłocia, który wygłosił homilię.

Nawiązując do słów Ewangelii o spotkaniu Jezusa w domu Łazarza i jego sióstr - Marii, Marty, ks. Ariel Stąporek odwołał się się do ich postawy wobec Jezusa: uwijającej się wokół posług Marty i słuchającej Jezusa Marii. W tym kontekście zwrócił się do licznie zebranych w konkatedrze dorosłych. Nawiązał do tematyki Synodu i postawach ludzi współcześnie zaangażowanych w życie Kościoła i duszpasterzy, zadających pytanie: Co zrobić aby moje dzieci moje wnuki zachowały wiarę. aby trwały przy Bogu?

Podczas młodzieżowej modlitwy z Synod w konkatedrze Narodzenia NMP, przy ołatrzu stanęli duszpasterze parafii dekanatu żywieckiego   Podczas młodzieżowej modlitwy z Synod w konkatedrze Narodzenia NMP, przy ołatrzu stanęli duszpasterze parafii dekanatu żywieckiego
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Kiedy zadajemy sobie to pytanie, stajemy w postawie ewangelicznej Marty, która uwija się wokół rozmaitych posług, ale zupełnie nie ma czasu, aby usiąść przed Chrystusem - najważniejszym Gościem, jakiego ma w swoim domu - i wsłuchać się Jego słowa. Również my, ludzie wierzący, wpadamy w tę pułapkę. Często myślimy o tym co jeszcze zrobić, co poprawić, zupełnie nie licząc się z tym, czego oczekuje Bóg i Chrystus. Patrząc na ludzi, którzy zachowują się jak ewangeliczna Maria, poświęcają czas na modlitwę, może nieraz myślimy, że to naiwniacy, którzy marnują czas - bo trzeba tyle zrobić, bo nie dzieje się dobrze. A Chrystus mówi, że Maria obrała najlepszą cząstkę…

Ks. Stąporek podkreślił, by nie wpadać w pułapkę ciągłego działania, tworzenia nowych eventów - wydarzeń - które miałyby młodzież zatrzymać w Kościele. - Oczywiście, one są potrzebne. Chrystus nie wypomina Marcie, że jej posługa jest zupełnie zbędna, ale mówi, że Maria obrała najlepszą cząstkę - mówił zabłocki duszpasterz, zachęcając do powierzania Jezusowi na modlitwie swoich trosk i problemów związanych z młodzieżą. - Nie chodzi o to, żeby modlić się z założonymi rękami, ale o to, aby modlić się o to, w jaki sposób postępować właściwie.

Po modlitwie w konkatedrze, młodzież spotkała się w parafialnej kawiarni "Przystań"   Po modlitwie w konkatedrze, młodzież spotkała się w parafialnej kawiarni "Przystań"
Urszula Rogólska /Foto Gość

Dotychczas czuwała już młodzież dekanatu oświęcimskiego - w kościele św. Maksymiliana, skoczowskiego - w parafii św. Jana Sarkandra w Górkach, u ojców franciszkanów, kęckiego - w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach na Osiedlu, cieszyńskiego - u sióstr boromeuszek, wilamowickiego - w kościele św. Marcina w Pisarzowicach i Bielsko-Biała I - u św. Jana Chrzciciela w Komorowicach.

W czasie trwania Synodu każda diecezja w Polsce prowadzi czuwanie także na Jasnej Górze. Rozpoczyna się ono Apelem Jasnogórskim, a kończy rano następnego dnia. Termin czuwania diecezji bielsko-żywieckiej to 12/13 października (piątek/sobota). Zapisy i szczegóły u dekanalnych duszpasterzy młodzieży. W tym czasie w diecezji w intencji Synodu będą czuwać zakony kontemplacyjne.

Dekanalne czuwania młodzieży w intencji Synodu odbędą się jeszcze w następujących miejscach i terminach:

Dekanat

Dzień modlitwy

Miejsce

Godzina

Jawiszowicki

10 X

Parafia Matki Bożej Bolesnej, Jawiszowice, os. Brzeszcze

godz. 19.00

Bielsko-Biała III

11 X

Parafia Świętego Józefa, Bielsko-Biała

godz. 19.00

Łodygowicki

14 X

Szczyrk Górka

godz. 18.00

Strumieński

15 X

Parafia Chrystusa Króla, Chybie

godz. 19.00

Milowski

16 X

Parafia Wniebowzięcia NMP, Milówka

godz. 19.00

Czechowicki

17 X

Parafia Jezusa Chrystusa Odkupiciela, Czechowice-Dziedzice

godz. 19.30

Bielsko-Biała II

18 X

Parafia Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka, Bielsko-Biała

godz. 19.30

Istebniański

19 X

Parafia Dobrego Pasterza, Istebna

godz. 19.00

Międzybrodzki

20 X

Parafia Świętego Bartłomieja, Czaniec

godz. 19.00

Osiecki

21 X

Parafia Świętego Andrzeja, Osiek

godz. 16.00

Radziechowski

22 X

Parafia Świętego Marcina, Radziechowy

godz. 19.00

Wiślański

23 X

Parafia Wniebowzięcia NMP, Wisła

godz. 18.00

Jeleśniański

24 X

Parafia Świętego Wojciech, Jeleśnia

godz. 18.00

Jasienicki

25 X

Parafia Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, Rudzica

godz. 19.00

Goleszowski

26 X

Parafia Świętego Michała Archanioła, Goleszów

godz. 19.00

Andrychowski

27 X

Parafia Świętego Macieja, Andrychów

godz. 19.00