Biegnący pies z pochodnią u dominikanów w Hermanicach

Urszula Rogólska

publikacja 13.08.2018 15:21

Symbol dominikanów zdobił koszulki uczestników pierwszego charytatywnego Biegu św. Dominika w Ustroniu-Hermanicach. Przygotowali go fani biegania i pomagania wraz z ojcami dominikanami.

Dekoracja pań, zwyciężczyń głównego biegu Dekoracja pań, zwyciężczyń głównego biegu
Urszula Rogólska /Foto Gość

O takim przedsięwzięciu Michał Kiecoń - od ośmiu lat pasjonat biegania, który lubi wspierać innych, uczestnik międzynarodowych maratonów i biegów długodystansowych, a także mąż Marii, tata Zuzi, Tosi i Zosi, a przy okazji hermanicki parafianin - marzył od dwóch lat.

Wreszcie się udało! W pierwszym charytatywnym Biegu św. Dominika wzięło udział ponad 160 biegaczy: 80 w biegu głównym na dystansie 10 km, 44 dzieci w biegu szkolnika (400 m) i 41 w biegu przedszkolaka (100 m) (szczegółowe wyniki w poszczególnych kategoriach na s. 3 czyli TUTAJ).

Wśród biegaczy znaleźli się żona, dzieci i rodzice Michała, a także przyjaciele z klubów, grupy przyjaciół, indywidualni pasjonaci z całego regionu i spoza niego, a nawet z Czech i Litwy!

6-letni Piotruś, dla którego biegli m.in. Daniel Mikielski z Olsztynka i Wojciech Lichota ze Skoczowa   6-letni Piotruś, dla którego biegli m.in. Daniel Mikielski z Olsztynka i Wojciech Lichota ze Skoczowa
Urszula Rogólska /Foto Gość

Na wszystkich uczestników czekały specjalnie przygotowane medale z dominikańskim symbolem - psem biegnącym z płonącą pochodnią - a na zwycięzców nagrody rzeczowe i puchary ojców dominikanów, którzy duszpasterzują w Hermanicach oraz władz Ustronia, które objęły patronat nad imprezą.

Po biegach przyjaciele Michała i dominikanów - młodzi z inicjatywy "Sz(cz)erzymy dobro", zaprosili wszystkich na lody, granitę, gofry i napoje. Nie zabrakło kiełbasek, które każdy mógł sobie własnoręcznie upiec na ognisku. Na dzieci zaś czekały dmuchańce i stoisko, przy którym malowano twarze.

O. Cezary Jenta OP i Artur Kluz, przewodniczący ustrońskiej rady miasta dekorują najlepszych przedszkolaków   O. Cezary Jenta OP i Artur Kluz, przewodniczący ustrońskiej rady miasta dekorują najlepszych przedszkolaków
Urszula Rogólska /Foto Gość

Tłumy mieszkańców Ustronia i gości przyszły na hermanicką łąkę, by razem świętować. Całkowity dochód - z wpisowego na bieg i z datków złożonych przez uczestników zabawy - zostanie przeznaczony na dwa cele po połowie: na rehabilitację 6-letniego Piotrusia Krzywelskiego z Pierśćca i na działalność Fundacji Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie. To właśnie Piotruś wręczał medale wszystkim uczestnikom biegu na mecie.

- Biegam od ośmiu lat i zawsze miałem w głowie taką myśl, żeby zorganizować jakiś bieg w szczytnym celu - mówi Michał. - Mamy blisko dominikanów. Zwróciłem się do ojców z taką propozycją i… mamy już za sobą pierwszy Bieg św. Dominika! Biegacze to takie grono ludzi, które lubi pomagać. A przy okazji łączą przyjemne z pożytecznym. Pomysł pomocy dla Piotrusia i fundacji podpowiedzieli nam znajomi.

Pierwsza trójka 1. Begu św. Dominika: Daniel Mikielski, Wojciech Lichota i Rafał Błahut   Pierwsza trójka 1. Begu św. Dominika: Daniel Mikielski, Wojciech Lichota i Rafał Błahut
Urszula Rogólska /Foto Gość

Piotrek zmaga się z rozszczepem kręgosłupa - ma porażone kończyny dolne (bez czucia i bez napięcia), porusza się na wózku aktywnym, lewą nóżkę ma "końsko szpotawą". Wadą towarzyszącą jest wodogłowie i pęcherz neurogenny. Ma również stwierdzoną osteoporozę wtórną (łamie nóżki). Piotr codziennie popołudniami jest intensywnie rehabilitowany, pionizowany przy użyciu pionizatora, ćwiczy chód na ortezach Hakafo i przy balkoniku.

Fundacja Dobrego Pasterza w Ustroniu-Polanie istnieje od 2002 r. - jej współinicjatorem jest ks. Alojzy Wencepel. Prowadzi dwa domy dla bezdomnych matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży - dla 43 osób oraz dwa schroniska dla bezdomnych kobiet. Zapewnia im wyżywienie, ubranie, pomoc prawną i psychologiczną, organizuje kursy gotowania, kroju i szycia i inne, które pomogą im w samodzielnym funkcjonowaniu po opuszczeniu domu.
 

- O imprezie dowiedziałam się w ośrodku, w którym Piotr się rehabilituje - mówi Kinga Krzywelska, jego mama. - Jedna z pań rehabilitantek zapytała, czy zgadzamy się, żeby Piotr był beneficjentem takiego biegu. Zgodziliśmy się - potrzeby, zwłaszcza jeśli chodzi o sprzęt ortopedyczny i sprzęt, na którym Piotr się porusza - pochłaniają najwięcej pieniędzy. Radzimy sobie. Pytaliśmy czy nie ma osoby bardziej potrzebującej, ale panie rehabilitantki mówiły, że zgłoszą kilkoro dzieci. Tym razem organizatorzy biegu zadzwonili do nas. Jesteśmy im ogromnie wdzięczni za zainteresowanie i za propozycję pomocy. Musimy w tej chwili myśleć o nowym pionizatorze, bo z aktualnego Piotrek wyrasta, potrzebne są też nowe ortezy do nauki chodu i usztywniające stopy - Piotrek szybko rośnie i te zakupione pół roku temu są już za małe.

Przez ostatnie trzy lata Piotr uczęszczał do przedszkola w Ochabach, Od września rozpocznie naukę w zerówce, w Pierśćcu. Na mecie był niezwykle dumny z możliwości wręczania medali biegaczom - a ci, choć wycieńczeni biegiem w upale, klękali, skłaniali głowę przed swoim małym bohaterem, przyjmowali jego gratulacje i… przybijali piątki.

Michał Kiecoń i o. Cezary Jenta OP   Michał Kiecoń i o. Cezary Jenta OP
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Obecnie mamy w naszych domach 23 mamy z dziećmi, które czekają na mieszkania socjalne w różnych częściach naszego kraju. Są też mamy oczekujące dzieci - mówi Włodzimierz Chmielewski, wiceprezes Fundacji Dobrego Pasterza. - W ciągu 15 lat przyjęliśmy około 770 osób. Jeden dom mamy w Ustroniu na Skalicy, a drugi w Wiśle Małej.

Współpracujemy z MOPS-ami i GOPS-ami z całej Polski. Na dziś najpilniejsze potrzeby to remont dwóch dachów - musieliśmy z tego powodu wyłączyć dwa pokoje z naszej działalności. Obecnie gromadzimy pieniądze, za które zakupimy materiały na remont. Remontów nam nie brakuje - na wiosnę padł kocioł centralnego ogrzewania. Sytuację dzięki dobrym ludziom udało się uratować. Teraz przed nami to drugie przedsięwzięcie.
W gronie wolontariuszy podczas biegu były kuzynki Michała: Kaja Wiercigroch i Justyna Wiercigroch. - Jesteśmy tu całą rodziną. Michał marzył o takim biegu od dawna, bo kocha biegać i kocha pomagać. Cieszymy się, że mogłyśmy choć w tak symboliczny sposób pomóc - mówią dziewczyny, wręczając biegaczom butelki wody i pomagając Piotrusiowi w dekoracji.

Dominikański pies z pochodnią zdobił koszulki biegaczy w Hermanicach   Dominikański pies z pochodnią zdobił koszulki biegaczy w Hermanicach
Urszula Rogólska /Foto Gość

Wśród młodych z inicjatywy "Sz(cz)erzymy dobro" była jedna z jej pomysłodawczyń, Sara Chrapek. - Jesteśmy grupą młodzieży z Ustronia, która chce pomagać ludziom i bezinteresownie szerzyć dobro. Poznaliśmy się w szkole w Cieszynie, w "Szybińskim" (Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego). Kiedyś na lekcji wiedzy o kulturze, dostaliśmy zadanie przygotowania jakiegoś projektu społecznego. Postanowiliśmy, że na karteczkach wypiszemy dobre hasła, typu "Sz(cz)erzymy dobro", "Zarażamy uśmiechem" i wyszliśmy z tymi karteczkami i cukierkami do ludzi, na miasto. Zachęcaliśmy, żeby w zamian dawali nam uśmiech i razem z nami promowali i szerzyli dobro. Kiedy siostra Michała, a moja najlepsza przyjaciółka - Kamila Kiecoń, powiedziała mi o biegu i że są potrzebni wolontariusze, byliśmy gotowi od razu. Jest nas tu około 10 osób. Robimy wszystko w czym możemy być pomocni.

Sara Chrapek z ustrońskiej inicjatywy "Sz(cz)erzymy dobro"   Sara Chrapek z ustrońskiej inicjatywy "Sz(cz)erzymy dobro"
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Idea biegu powstała dawno. Trzeba było ją ubrać w jakąś formę - mówi o. Cezary Jenta OP. - To Michał zaproponował, żeby to zrobić tutaj, w tym miejscu. Pomyśleliśmy, żeby tę ideę połączyć ze św. Dominikiem. Jego symbolem jest biegnący pies z pochodnią - to taka metafora głoszenia przez nas Słowa Bożego. Dziś rozpoczęliśmy tradycję, którą chcemy kontynuować w następnych latach, zawsze w niedzielę po uroczystości św. Dominika. Będziemy łączyć ten bieg z festynem rodzinnym. Chcielibyśmy, żeby w przyszłym roku bieg był już półmaratonem. W tym roku to była taka wersja testowa. Mieliśmy specjalistów od profesjonalnego pomiaru czasu i w przyszłości też o to zadbamy.

Chłopcy w swoim pierwszym Biegu św. Dominika   Chłopcy w swoim pierwszym Biegu św. Dominika
Urszula Rogólska /Foto Gość

O. Jenta cieszy się z dobroczynnego charakteru biegu, z integracji parafian, ich przyjaciół i gości, ale podkreśla także: - Z naszej strony chcielibyśmy podkreślić szczególnie bliską nam, dominikanom, ideę głoszenia Słowa Bożego. Stąd ten pies z pochodnią.

1. Bieg św. Dominika - wyniki

Kobiety:

  • 1. Joanna Sikora z Bładnic Dolnych.
  • 2. Grażyna Zębik z Cieszyna.
  • 3. Katarzyna Parzych z Rybnika.

Mężczyźni:

  • 1. Daniel Mikielski z Olsztynka.
  • 2. Wojciech Lichota ze Skoczowa.
  • 3. Rafał Błahut z Ustronia.

Najlepszy ustronianin - Rafał Błahut.

Najmłodszy zawodnik - Paulina Bodziony, 2009 rocznik.

Najstarszy zawodnik - Krystyna Kania, 1950 rocznik.

Bieg Przedszkolaka - dziewczynki:

  • 1. Justyna Rycko.
  • 2. Ewa Cieślar.
  • 3. Helena Rakowska.

Bieg Przedszkolaka - chłopcy:

  • 1. Józef Piwowarczyk.
  • 2. Bazyli Jaworski.
  • 3. Marcin Gorzołka.

Bieg Szkolnika – dziewczynki:

  • 1. Róża Mynarz.
  • 2. Zuzanna Kisiała.
  • 3. Kinga Zienkiewicz.

Bieg Szkolnika - chłopcy:

  • 1. Bartosz Kapała.
  • 2. Jakub Goryczka.
  • 3. Konrad Czarnecki.