Pielgrzymi z Oświęcimia dostali zadanie

Urszula Rogólska

publikacja 08.08.2018 22:58

O szczególną modlitwę o powołania kapłańskie i zakonne, a także za księży - zwłaszcza młodych - którzy gubią się w swoim powołaniu, biskup Roman Pindel poprosił pątników 35. Pielgrzymki Oświęcimskiej na Jasną Górę.

Pokropieni wodą święconą przez biskupa Romana Pindla, ruszyli na szlak! Pokropieni wodą święconą przez biskupa Romana Pindla, ruszyli na szlak!
Urszula Rogólska /Foto Gość

Biskup Roman Pindel pożegnał pątników ziemi oświęcimskiej, którzy we wtorek 7 maja wyruszyli z kościoła św. Maksymiliana na Jasną Górę w jubileuszowej, 35. Pieszej Pielgrzymce Oświęcimskiej. W pięciu grupach idzie ponad 700 osób.

Swoją drogę rozpoczęli od Mszy św., sprawowanej w ich intencjach przez biskupa Romana Pindla, ks. prałata Józefa Niedźwiedzkiego, proboszcza parafii św. Maksymiliana, który przechodzi na emeryturę, ks. Łukasza Kubasa - głównego przewodnika pielgrzymki oświęcimskiej oraz kilkunastu księży, który zdecydowali się na piesze pielgrzymowanie z wiernymi swoich parafii.

Pielgrzymkę oświęcimską rozpoczęła Msza św. w kościele św. Maksymiliana   Pielgrzymkę oświęcimską rozpoczęła Msza św. w kościele św. Maksymiliana
Urszula Rogólska /Foto Gość

Witając wszystkich ks. Niedźwiedzki przypomniał, że jubileuszowa pielgrzymka oświęcimska jest częścią pielgrzymki całej diecezji bielsko-żywieckiej. Wszystkie grupy spotkają się w sobotę 11 sierpnia na Wałach Jasnogórskich. - Podejmujemy ten trud pielgrzymki w myśl hasła: "Prowadzeni przez Ducha Świętego" - mówił ks. Niedźwiedzki. - To On potrafi człowieka wewnętrznie odnawiać, wzmacniać. Niech Duch Święty nas prowadzi, a Maryja będzie oczekującą nas, zwłaszcza w czasie tego pielgrzymowania.

Duszpasterze prowadzący pięć grup, sprawowali Mszę św. pod przewodnictwem bpa Romana Pindla   Duszpasterze prowadzący pięć grup, sprawowali Mszę św. pod przewodnictwem bpa Romana Pindla
Urszula Rogólska /Foto Gość

W kazaniu bp Roman Pindel przywołał pielgrzymkowy epizod z życia Władysława Reymonta, który zaważył  na jego myśleniu o pielgrzymowaniu i odmienił życie duchowe. Nim stał się znakomitym pisarzem i Noblistą, Reymont pracował jako dziennikarz w warszawskim "Tygodniku Ilustrowanym". To tam dostał za zadanie napisanie reportażu z pielgrzymki do Częstochowy. Był nastawiony sceptycznie do tego typu praktyki religijnej. Uważał ją za prymitywną i chłopską. Jednak czas spędzony wśród pątników, pytania o motywacje, poznawanie ich historii, rozmowy z nimi, a zwłaszcza z kapucynem o. Prokopem Leszczyńskim, całkowicie przemieniły jego myślenie o pielgrzymowaniu. Chwila przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej sprawiła, że nie był w stanie oddać słowami tego, co wydarzyło się w jego sercu. Tam zdecydował się oddać swoje życie Bogu; myślał nawet o wstąpieniu do paulinów.

Pielgrzymi na Mszy św. w kościele św. Maksymiliana   Pielgrzymi na Mszy św. w kościele św. Maksymiliana
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Wyruszacie na waszą pielgrzymkę z innym nastawieniem, dlatego możecie oczekiwać o wiele więcej - mówił pielgrzymom bp Pindel, zachęcając ich, by byli otwarci na Boże działania, na poruszenia serca, a także by słuchali i czytali Słowo Boże. - Ono będzie nas przemieniać, odmieniać wewnętrznie... Czyż Bóg nie przyjdzie nam z pomocą, kiedy będziemy szukać Jego zamiarów wobec nas?

Odwołując się do słów przeczytanej Ewangelii - o Jezusie, który każe Piotrowi przyjść do siebie po wodzie, bp Pindel dodał: - Słowa tej Ewangelii zachęcają nas przede wszystkim do wiary w Jezusa, który przychodzi kiedy chce i jak chce. Kontemplujmy dzisiejszą Ewangelię, zwłaszcza, kiedy wątpimy. Wpatrujmy się w Jezusa, bo to daje nie tylko bezpieczeństwo, zbawienie, ale także wewnętrzny spokój i radość - mówił biskup, zachęcając pielgrzymów, by codzienne rozważanie słów Ewangelii i tajemnic Różańca Świętego przemieniało ich.

 

Ks. Łukasz Kubas jest głównym przewodnikiem pielgrzymki oświęcimskiej   Ks. Łukasz Kubas jest głównym przewodnikiem pielgrzymki oświęcimskiej
Urszula Rogólska /Foto Gość

Po Mszy św. ks. Łukasz Kubas dziękował biskupowi za wskazówki dotyczące dobrego pielgrzymowania, a zarazem obiecał modlitwę w intencjach całej diecezji.

Eucharystia pielgrzymów w kościele św. Maksymiliana   Eucharystia pielgrzymów w kościele św. Maksymiliana
Urszula Rogólska /Foto Gość

Z Oświęcimia wyszło ponad 700 pielgrzymów. Tworzą pięć grup:

  • Grupa 1 - pomarańczowa pod patronatem św. Maksymiliana,
  • Grupa 2 - żółta, która jednoczy wspólnoty salezjańskie pod patronatem św. Jana Bosko,
  • Grupa 3 - zielona pod patronatem św. Jana Sarkandra,
  • Grupa 4 - niebieska - dekanat jawiszowicki - pod patronatem św. Barbary,
  • Grupa 5 - czerwona - dekanat osiecki - pod patronatem św. Jana Kantego.

O oświęcimskiej pielgrzymce piszemy także TUTAJ.