Z ogrodu sióstr w niebo - helikopterem!

Urszula Rogólska

publikacja 17.06.2018 12:56

Mnóstwo atrakcji dla wszystkich pokoleń przygotowali uczniowie, ich rodzice i nauczyciele szkół prowadzonych przez Zgromadzenie Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej.

Najmłodsi uczniowie szkół ZCBM z siostrą dyrektor Danutą Domszy Najmłodsi uczniowie szkół ZCBM z siostrą dyrektor Danutą Domszy
Urszula Rogólska /Foto Gość

Wiosenny festyn rodzinny to już siedemnastoletnia tradycja szkół "u Sióstr". W tym roku jednak świętowanie, któremu towarzyszyło hasło: "Czynić dobro nieść radość...", było wyjątkowe. Po reformie edukacji, na festynowej scenie pokazali się nie tylko gimnazjaliści i licealiści, ale i - po raz pierwszy - najmłodsi uczniowie z klas pierwszej i czwartej szkoły podstawowej ZCBM, powstałej we wrześniu ubiegłego roku.

Co więcej - tegoroczna zabawa wpisała się także w 150. rocznicę powstania Zgromadzenie Córek Bożej Miłości. Nie zabrakło specjalnych prezentów artystycznych dla sióstr!

Rozgrzewka taneczna na rozpoczęcie festynu   Rozgrzewka taneczna na rozpoczęcie festynu
Urszula Rogólska /Foto Gość

Świętowanie - zgodnie ze sprawdzoną tradycją - prowadził zgrany duet wuefistów: Aleksander Trojak i Sławomir Błachut. W tym roku spotkanie rozpoczęła Koronka do Bożego Miłosierdzia, prowadzona przez siostrę Joannę Bryłę - wicedyrektor szkoły, a następnie wszystkich gości, uczniów, rodziców i nauczycieli powitała s. Danuta Domszy, dyrektor placówki. Chwilę później od najlepszej strony dali się poznać wszyscy uczniowie podstawówki. Pod kierunkiem s. Joanny i Tomasza Wiatrowskiego, nauczyciela muzyki, żywiołowo odśpiewali festynowy hymn, śpiewając: "Czynić dobro, radość nieść, uszczęśliwiać innych i prowadzić do nieba!". Klasy najmłodszych zaprezentowały się jeszcze dwukrotnie: pierwszaki w kapeluszowo-krawatowym pokazie mody, a czwartoklasiści - w tańcu "Szalonych Żabek". A indywidualnie - także w bloku artystycznych prezentów na 150-te urodziny sióstr. W tej części wystąpili m.in.: wokalistka Marlena Rzymek i tancerze: Kasia Konicka z Karolem Tomasem.

Całe rodziny przyszły na szkolny festyn szkół ZCBM   Całe rodziny przyszły na szkolny festyn szkół ZCBM
Urszula Rogólska /Foto Gość

Swoimi talentami popisywali się gimnazjaliści i licealiści - a wśród nich: Julia Bączek w tańcu nowoczesnym, zespół wokalno-muzyczny w składzie: Basia Wodniak, Monika Sitarz, Zosia Grocka, Hanna Affanasowicz i Maks Czuderna, akordeonista Kacper Gołuch i wokalistki: Michalina Ruśniok i Weronika Dettlaff.

Burzę oklasków zgotowali widzowie występowi śpiewających licealistek: Ani Trzop, Agacie Bieniek, Martynie Markiel, Julce Stańco, Ninie Bizoń, Oli Ziembie, Julce Szczurek, Martynie Gumółce i Patrycji Nowak.

Rower - konkursowa nagroda ufundowana przez ministra Stanisława Szweda - trafił do małej Karolinki   Rower - konkursowa nagroda ufundowana przez ministra Stanisława Szweda - trafił do małej Karolinki
Urszula Rogólska /Foto Gość

Zabawy integracyjne, pokazy sztukmistrzów, ulubiony przez najmłodszych pokaz baniek mydlanych prowadzili A. Trojak i S. Błachut, a Małgorzata Kamińska zaprosiła wszystkich do ćwiczeń fitness w rytm dynamicznej muzyki. To właśnie uczestnicy tej zabawy wzięli udział w losowaniu nagrody - roweru, ufundowanego przez Stanisława Szweda, wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Młodzież popisywała się swoimi talentami artystycznymi na scenie   Młodzież popisywała się swoimi talentami artystycznymi na scenie
Urszula Rogólska /Foto Gość

Imponująco wyglądała ilość atrakcji edukacyjnych, kulinarnych, sportowych i rekreacyjnych, przygotowanych przez nauczycieli i rodziców. W ogrodzie rodzice serwowali kawę, herbatę, zimne napoje, a także oscypki z żurawiną, kiełbaski i mięso z grilla, a w budynku szkoły prowadzili bar sałatkowy i ciastkarnię - z ogromnym wyborem domowych specjalności. Mamy i tatusiowie przy poszczególnych stanowiskach prowadzili również konkurencje toru przeszkód dla najmłodszych. Wśród nich znalazły się m.in. quiz z języka angielskiego, kącik artystyczny, pierwsza pomoc czy pajęcza sieć, zbudowana ze sznurków.

Przy szkole powstał festynowy antykwariat, stanowisko ogrodnicze i punkt odbioru nagród zabawy fantowej.

Taniec żabek - uczniów Szkoły Podstawowej "u Sióstr"   Taniec żabek - uczniów Szkoły Podstawowej "u Sióstr"
Urszula Rogólska /Foto Gość

Nie zabrakło sportowych rozgrywek na nowoczesnym szkolnym boisku. Przed kilkoma laty powstało ono właśnie dzięki pieniądzom zebranym m.in. podczas szkolnych festynów rodzinnych. Także w tym roku - w myśl festynowego hasła: "Czynić dobro, nieść radość..." - każdy mógł wspomóc trzy dzieła, w które angażują się szkoły ZCBM. Dochód z datków złożonych za maskotki zebrane przez uczniów szkół ZCBM zostanie przekazany Błażejowi Jaszczurowskiemu, byłemu nauczycielowi szkoły, który angażuje się w pomoc najmłodszym w placówkach misyjnych w Kenii. Pieniądze, które goście zostawili w punkcie sprzedaży kawy, ciast i gipsowych aniołków zasilą konto stacjonarnego Hospicjum im. św. Jana Pawła II w ramach kampanii Pola Nadziei, zaś dochód z pozostałych atrakcji - budowę parkingu przy szkole (powstanie od strony ul. Broniewskiego).

Bańki mydalne to coroczna atrakcja dla małych i większych!   Bańki mydalne to coroczna atrakcja dla małych i większych!
Urszula Rogólska /Foto Gość

Na te cele trafią także pieniądze uzyskane podczas licytacji cennych niespodzianek - m.in.: lotu helikopterem dla trzech osób, oryginalnej, barcelońskiej koszulki piłkarskiej Messiego i płyt Golec uOrkiestry!