Cytryna, słone ciastko i... wspaniały order

Urszula Rogólska

publikacja 28.05.2018 13:23

Podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Serce dla Serca" wręczyli ordery swoim najlepszym przyjaciołom podczas festynu Caritas na zakończenie bielskiego Marszu dla Życia i Rodziny.

Tegoroczni laureaci orderu "Serce Dziecka" Tegoroczni laureaci orderu "Serce Dziecka"
Urszula Rogólska /Foto Gość

Osiem osób otrzymało w tym roku prestiżowy order "Serce Dziecka", przyznawany przez kapitułę odznaczenia przyjaciołom Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Serce dla Serca", spotykającego się przy parafii Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej. Uroczysta gala z udziałem kapituły orderu, odbyła się podczas festynu Caritas w bielskim parku Słowackiego, po zakończeniu Marszu dla Życia i Rodziny.

Tuż przed "próbą kwasu" - czyli wypicia soku z cytryny   Tuż przed "próbą kwasu" - czyli wypicia soku z cytryny
Urszula Rogólska /Foto Gość

Nim order znalazł się na szyjach kandydatów, musieli wykonać kilka niełatwych zadań! Wykupić się słodyczami, wypić sok z cytryny i od razu się uśmiechnąć, zjeść solno-pieprzowe ciasteczko, zaśpiewać hymn odznaczonych "Serce pełen dobra miej" (z pomocą ks. proboszcza Józefa Oleszki), złożyć ślubowanie dobroci, życzliwości i prawości wobec innych i powiedzieć czym dla odznaczonego jest przyznany order.

Wzruszenie i radość tegorocznych odznaczonych "Sercem Dziecka"   Wzruszenie i radość tegorocznych odznaczonych "Sercem Dziecka"
Urszula Rogólska /Foto Gość

W tym roki wśród laureatów orderu są:

Biskup Roman Pindel - za to, że - jak uzasadniali młodzi ze stowarzyszenia: - Bardzo kocha wszystkie dzieci, szczególnie chore, niepełnosprawne i potrzebujące pomocy - okazuje nam wielkie serce i prowadzi do Boga.

Ks. Grzegorz Guga - wikary w parafii Opatrzności Bożej w Białej - za serce i pomoc, której udziela wszystkim potrzebującym, szczególnie osobom niedosłyszącym i głuchoniemym; za troskę, cierpliwość, miłość i modlitwę.

Ewa Niewiara - dyrektor wydziału rodziny i polityki społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach - za pomoc, jakiej udziela organizacjom zajmującym się dziećmi specjalnej troski, za wsparcie, serce i życzliwość.

Anna Olszowska - dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Bielsku-Białej - za pomocną dłoń, cierpliwość i wytrwałość, serce i uśmiech, które na co dzień ofiarowuje niepełnosprawnym dzieciom oraz seniorom zrzeszonym w świetlicach, klubach i ośrodkach wsparcia.

Zuzanna Grubka - dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej. za codzienna pracę na rzecz integracji dzieci zdrowych i niepełnosprawnych, serce, uśmiech i wszelką życzliwość dla potrzebujących, za wsparcie seniorów.

Jarosław Bakalarski - instruktor terapii zajęciowej w Ośrodku Mieszkalno-rehabilitacyjnym w Bestwinie, prowadzonym przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Razem" - za serce, pomoc, wsparcie osób niepełnosprawnych, za niebanalną atmosferę w trakcie każdych zajęć.

Franciszka Stawowczyk - wspaniała, cierpliwa, pełna dobra i ciepła mama - za ogromne, pełen miłości Serce Matki.

Dla odznaczonych nie zabrakło także nagrody specjalnej - piosenek i tańców w wykonaniu podopiecznych stowarzyszenia.