Niedziela powołań

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 21.04.2018 20:49

33 kleryków będzie dawać świadectwo powołania w 16 parafiach dekanatów Bielsko-Biała-Centrum i osieckiego.

Niedziela powołań Klerycy ruszyli z seminarium, żeby dać świadectwo swojego powołania ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość

Alumni starszych roczników opowiedzą o swoim powołaniu, o formacji seminaryjnej i wiedzy zdobywanej podczas studiów teologicznych. Przemówią do uczestników niedzielnych Mszy św., spotkają się również z ministrantami, lektorami i młodzieżą.

W niektórych parafiach pierwsze spotkania z wiernymi odbyły się już w sobotni wieczór.

- To okazja, by postawić młodym ludziom pytanie o wybór ich drogi życiowej, ale także by poprosić wiernych odwiedzanych przez nas parafii o modlitwę za kleryków, kapłanów i ludzi rozeznających swoje powołanie - przekonuje Marcin Stopka, alumn V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, który przyjechał na Niedzielę Powołań do parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej-Komorowicach wraz ze swoim kolegą rocznikowym Maciejem Stołym.

Obaj klerycy przyznają, że początkiem ich „przygody” z Kościołem była Liturgiczna Służba Ołtarza. Zaznaczają jednak, że droga do seminarium duchownego nie jest dziś tak prosta i bezpośrednia, jak niegdyś.

- Zaraz po maturze przez rok studiowałem dziennikarstwo - mówi M. Stopka. - Ja zaraz po maturze poszedłem na historię. Dopiero po ukończeniu tych studiów z tytułem magistra wstąpiłem do seminarium - dodaje M. Stoły. Obaj mówią o ogromnej roli i wsparciu rodziny w wyborze drogi kapłańskiej oraz podczas jej realizacji.

W seminarium duchownym w Krakowie do kapłaństwa przygotowuje się obecnie 55 alumnów, pochodzących z 44 parafii diecezji bielsko-żywieckiej. 8 maja 8 z nich przyjmie święcenia diakonatu.

Uroczystość po raz pierwszy odbędzie się w bazylice Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie. W sobotę 26 maja w bielskiej katedrze św. Mikołaja święcenia kapłańskie przyjmie 6 wyświęconych w ubiegłym roku diakonów, którzy ostatni rok formacji seminaryjnej i studiów łączą z praktyką w parafiach i katechizacją w szkole.

Niedziela Powołań to cykliczna akcja powołaniowa w parafiach, odbywająca się dwukrotnie w ciągu roku - w czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, oraz w jedną z niedziel listopada.