Znów rusza "Makulatura na misje"!

Urszula Rogólska

publikacja 20.04.2018 12:20

Czy już w tym roku uda się zebrać tyle makulatury, nakrętek i butelek PET, by wybudować kuchnię i stołówkę dla maluchów z peruwiańskiego Pariacoto, gdzie pracowali bł. o. Michał Tomaszek i bł. o. Zbigniew Strzałkowski?

Zaangażowani w akcję "Makulatura na misje": Konrad Łoś, Maria Froncz i Jan Zacharejko zachęcają do pomocy misjom w Ameryce Południowej Zaangażowani w akcję "Makulatura na misje": Konrad Łoś, Maria Froncz i Jan Zacharejko zachęcają do pomocy misjom w Ameryce Południowej
Urszula Rogólska /Foto Gość

Dzięki zaangażowaniu grupy bielszczan - na czele z Marią Froncz z salwatoriańskiej parafii NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie - i pomocy biura posła Stanisława Pięty ruszają kolejne zbiórki makulatury, nakrętek i butelek PET w ramach akcji "Makulatura na misje". Dochód z niej ma pomóc w pracy duszpasterskiej polskim misjonarzom w Ameryce Południowej. - Chcemy wybudować kuchnię i stołówkę w peruwiańskim Pariacoto, gdzie pracują ojcowie franciszkanie oraz wyposażyć ośrodki wychowawcze w Boliwii - w Cochabamba i San Ramon - mówi Maria Froncz.

Dzięki pomocy punktu skupu "Eko-Wtór" w Bystrej Krakowskiej, pieniądze uzyskane ze zbiórki zasilą konto misyjnych przedsięwzięć.

- Sytuacja wszystkich mieszkańców andyjskich parafii naszych misjonarzy, a zwłaszcza najmłodszych, jest bardzo trudna. Jak mówić o edukacji, kiedy pierwszy posiłek dzieci mogą otrzymać dopiero wtedy, kiedy dotrą ze swoich domów w górach do parafii? - dodaje Maria Froncz. - Szkółka wyrównawcza prowadzona przez misjonarzy przyjmuje dzieci na naukę od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych. Dzieci pod okiem nauczycieli odrabiają lekcje, a także przerabiają i utrwalają materiał szkolny. Na zajęcia przychodzi około 70 dzieci - i liczba ta wzrasta. Są to maluchy nie tylko z Pariacoto, ale i z okolicznych wiosek: Pueblo Viejo, Callima, Chauca, El Milagro czy San Jerónimo, które często są znacznie oddalone od szkoły. Dlatego też, aby umożliwić tym dzieciom (ubogim i mieszkającym daleko od Pariacoto) uczestnictwo w zajęciach, misjonarze opłacają im obiady. Dla niektórych dzieci jest to jedyny pełny posiłek w ciągu dnia, a zdarza się także, że i jedyny. Stąd nasz pomysł, by wybudować i wyposażyć kuchnię wraz ze stołówką. Dzieła te to nasze wotum za beatyfikację naszych franciszkanów w 2015 r. - pochodzącego z Łękawicy w naszej diecezji bł. o. Michała Tomaszka i bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego z diecezji tarnowskiej.

Z potrzebnych na rozpoczęcie budowy 60 tys. zł na razie udało się zebrać 20 tys. zł.

- Bardzo serdecznie zachęcamy wszystkich diecezjan i księży. Wystarczy wyrazić zgodę na akcję zbiórki przy parafii czy innej instytucji i skontaktować się z nami. Możemy dostarczyć kontenery do konkretnej parafii, w konkretne miejsce, po wcześniejszym ustaleniu terminu - dodaje M. Froncz.

Jak dodaje organizatorka przedsięwzięcia, za pieniądze zebrane podczas poprzednich akcji udało się wybudować studnie w Sudanie Płd. w Ayam i Nuer, gdzie pracują ojcowie kombonianie. Studnie są darem diecezji bielsko-żywieckiej i noszą imiona św. Jana Pawła II oraz bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Z organizatorami akcji można się kontaktować za pośrednictwem facebooka lub telefonicznie: 510 983 474.

W Bielsku-Białej makulaturę, nakrętki i butelki PET można przynosić do  kontenerów przy domu Zgromadzenia Córek Bożej Miłości (ul. Żywiecka 20) i kościele NMP Królowej Świata w Cygańskim Lesie.

Terminy zbiórki:

  • 20-28 kwietnia,
  • 18-26 maja,
  • 22-29 czerwca,
  • 20-28 lipca,
  • 24-31 sierpnia,
  • 21-29 września,
  • 19-27 października,
  • 23-30 listopada,
  • 14-21 grudnia.