Biskup Pindel w Żywcu: jedyna taka wieczerza

Alina Świeży-Sobel

publikacja 30.03.2018 07:19

Liturgii Wielkiego Czwartku w żywieckiej konkatedrze przewodniczył bp Roman Pindel. W czasie Eucharystii dokonał obmycia nóg dwunastu mężczyznom.

Biskup Pindel w Żywcu: jedyna taka wieczerza

- Dzisiaj wspominamy wyjątkową, jedyną w dziejach świata wieczerzę - mówił bp Pindel, przywołując to, co na temat wspominanych w Wielki Czwartek wydarzeń zapisano w Ewangeliach i 1 Liście do Koryntian - i co powinno być zachowane w pamięci Kościoła, przekazywane następnym pokoleniom.

- Najpierw powinniśmy zapamiętać to, co zapisał św. Jan: umywanie nóg uczniom - zaznaczył bp Pindel, przypominając, że ten opis ostatniej wieczerzy powstał około setnego roku, czyli 70 lat później. Nie ma w nim przywołania słów Jezusa, ale zawarty w nim jest zapamiętany jako bardzo ważny. Biskup Pindel w Żywcu: jedyna taka wieczerza  

- Ta dzisiejsza wielkoczwartkowa Msza św. jest nazywana Mandatum, co oznacza przykazanie: nowe przykazanie, które Jezus przyniósł ludziom, wskazując, że mają miłować się wzajemnie. Dziś, w Wielki Czwartek, umywanie nóg dwunastu osobom przez celebransa jest w wielu kościołach powszechne - nie dla higieny, ale dla przypomnienia przykazania Bożego. Nie mamy się dziwić kto, komu i dlaczego, ale mamy przypominać sobie słowa Jezusa: "Przykazanie nowe daję wam - abyście się wzajemnie miłowali". To ma zostać z tego ostatniego wieczoru Jezusa spędzonego z uczniami - przypominał bp Pindel. Biskup Pindel w Żywcu: jedyna taka wieczerza  

Jak dodał, w opisie zachowanym w 1 Liście do Koryntian zapisane zostały informacje o tym, że na stole znajdowały się chleb i wino, nad którymi wypowiedziane zostały słowa: "To jest moje Ciało", "To jest kielich krwi mojej". - Chleb i wino to jest Ciało i Krew Jezusa, Jego życie i Jego ofiara - tłumaczył kaznodzieja.

- Z kolei z Ewangelii św. Łukasza i Listu do Koryntian powinniśmy zapamiętać słowa:"Czyńcie to na moją pamiątkę", powtarzajcie to, co uczyniłem wam wobec chleba i wina na ostatniej wieczerzy. To z tego powodu Kościół od samego początku sprawuje Eucharystię, którą nazywamy także Wieczerzą Pańską. Takie trzy wymiary ostatniej wieczerzy Jezusa przypominamy sobie szczególnie wyraziście, łącznie z owym obmywaniem nóg w Wielki Czwartek. To Eucharystia, która nas przygotowuje na to, co będzie się dziać aż do Wieczerzy Paschalnej, kiedy będziemy się cieszyć z Jezusowego zwycięstwa.