Jak minął rok 2017?

ks. Jacek M. Pędziwiatr ks. Jacek M. Pędziwiatr

publikacja 31.12.2017 15:00

Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy w diecezji, o których pisaliśmy w naszym "Gościu".

Jak minął rok 2017? Bp Roman Pindel podczas obchodów jubileuszu 25-lecia diecezji. Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Większość inicjatyw duszpasterskich i społecznych, podejmowanych w minionym roku w Kościele bielsko-żywieckim, nawiązywało do wspomnienia o bulli św. Jana Pawła II z 25 marca 1992 r., powołującej do życia diecezję bielsko-żywiecką i ustanawiającej jej pierwszego pasterza - bp. Tadeusza Rakoczego. Mamy kolejną bazylikę. Rozwija się inicjatywa katechez dla dorosłych, które głoszą biskupi i kapłani. Rośnie liczba uczestników pielgrzymek i Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Rodzime tradycje i lokalne inicjatywy dobroczynne są dostrzegane i doceniane w skali ogólnopolskiej. Rośnie liczna obywateli Ukrainy, którzy na Podbeskidzie przyjeżdżają w poszukiwaniu pracy; diecezja podejmuje próby organizowania stałej opieki duszpasterskiej dla nich. Zaś znakiem pogłębienia życia religijnego jest między innymi konsekracja czterech kolejnych dziewic a także niespodziewanie liczny udział wiernych w pielgrzymkach i plenerowej akcji duszpasterskiej „Różaniec do granic”.
Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem wybranych, niektórych wydarzeń, trwale wpisujących się w przeszłość minionego roku 2018. Przekazujemy je Czytelnikom z pewną świadomością, że nie oddają one w pełni bogactwa treści i form powszedniego i świątecznego doświadczenia wiary, które ma wymiar nie tylko diecezjalny, ale również parafialny i rodzinny.


Prezydent na orszaku

Prezydent Andrzej Duda podziękował wierzącym katolikom i ewangelikom za budowanie wspólnoty   Prezydent Andrzej Duda podziękował wierzącym katolikom i ewangelikom za budowanie wspólnoty
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Coraz większą popularnością cieszą się największe plenerowe Jasełka w Polsce czyli Orszak Trzech Króli. W jego cieszyńskiej edycji uczestniczył prezydent Andrzej Duda z małżonką. Para prezydencka wzięła udział we Mszy św. w kościele św. Marii Magdaleny, której przewodniczył bp Roman Pindel.
Po Mszy św. wierni udali się na pobliski rynek, gdzie powitano Trzech Króli - w ich role wcielili się pracownicy nauki. Uroczystość miała charakter ekumeniczny, wzięli w niej udział również przedstawiciele parafii ewangelicko-augsburskiej. Sam prezydent zwrócił uwagę na przypadające rocznice: 25 powołania do życia diecezji bielsko-żywieckiej oraz 500. Reformacji.


 

Nagroda św. Maksymiliana

Jak minął rok 2017?   Ks. Józef Walusiak dziękuje za otrzymane wyróżnienie. Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Ks. Józef Walusiak został pierwszym laureatem nagrody św. Maksymiliana. Wyróżnienie ustanowił biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel w uznaniu zasług dla działań apostolskich w Kościele Diecezjalnym. Jego znakiem jest kopia figurki Matki Bożej zza Drutów - wykonanej w KL Auschwitz drewnianej rzeźby Niepokalanej, która przetrwała wojnę i dziś odbiera cześć w kościele franciszkańskim w Harmężach.
Ks. Józef Walusiak jest przewodnikiem pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, twórcą telefonu zaufania, fundacji i ośrodka dla młodzieży uzależnionej. Wraz z nim do nagrody nominowano także: Teresę Sereś - animatorkę dzieł misyjnych, Krzysztofa Rycaka - twórcę wspólnoty dorosłych oazowiczów, Benona Wylegałę - inicjatora Filmowego Ruchu Ewangelizacyjnego, ks. Franciszka Płonkę - emerytowanego duszpasterza rodzin, ks. Tadeusza Borutkę - profesora, opiekuna Akcji Katolickiej, ks. Piotra Bączka - pierwszego kapelana KSM oraz ks. Marcina Aleksego, wieloletniego moderatora ruchu Światło Życie.

Kolędnicy na liście dziedzictwa

W każdej grupie musi być i koń, i niedźwiedź, śmierć, diabeł, ksiądz, Żyd, kominiarz, młoda para, policjant...   W każdej grupie musi być i koń, i niedźwiedź, śmierć, diabeł, ksiądz, Żyd, kominiarz, młoda para, policjant...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Tradycyjne obrzędy kolędnicze Żywiecczyzny trafiły na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Noworoczne dziady w maskach wraz z jukacami z Zabłocia, w kolorowych strojach, przy akompaniamencie heligonek i innych dawnych instrumentów uczestniczą co roku w korowodzie Żywieckich Godów.
Wraz z decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego otwarły się także szanse na wpisanie tradycji Żywiecczyzny na listę dziedzictwa UNESCO.
Organizatorami Godów Żywieckich są: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Katechezy dla dorosłych

Jak minął rok 2017?   Bp Piotr Greger będzie uczestnikiem "Rozmów poświęconych". Ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość W minionym roku ruszył cykl katechez dla dorosłych w szczególnych miejscach diecezji. W hałcnowskiej bazylice Nawiedzenia NMP omawiano poszczególne artykuły wyznania wiary. Wśród prelegentów byli między innymi biskupi: Roman Pidnel, Piotr Greger i Grzegorz Ryś.
Z kolei w bielskiej katedrze św. Mikołaja rozpoczął się cykl comiesięcznych katechez dotyczących liturgii. Głosi je biskup pomocniczy Piotr Greger. W przypadku oby katechez słuchacze mają możliwość zadawania pytań i prowadzenia dialogu z katechetami.

Jubileusz diecezji

Środa 26 kwietnia 2017 r. - 25 lat po święceniach na Watykanie   Środa 26 kwietnia 2017 r. - 25 lat po święceniach na Watykanie
Urszula Rogólska /Foto Gość
25 marca 2017 roku, w 25. rocznicę ustanowienia diecezji bielsko-żywieckiej, bp Roman Pindel przewodniczył w katedrze św. Mikołaja Mszy św. dziękczynnej. W liturgii uczestniczyli: biskup senior Tadeusz Rakoczy, biskup pomocniczy Piotr Greger i pochodzący z terenu diecezji bp Adam Dyczkowski z Kęt oraz bp Józef Wróbel SCJ z Bestwiny, a także księża dziekani, proboszczowie i wikariusze.
26 kwietnia biskup senior Tadeusz Rakoczy świętował dwudziestopięciolecie sakry. Z tej okazji specjalny list skierował do jubilata papież Franciszek. Bp Tadeusz Rakoczy przyjął sakrę biskupią z rąk św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie. 9 maja 1992 r. odbył ingres do katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej.

Fenomen EDK

Wspólna modlitwa przed EDK, w kościele księży pallotynów   Wspólna modlitwa przed EDK, w kościele księży pallotynów
Urszula Rogólska /Foto Gość
Do 3000 zbliżyła się liczba uczestników tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Najliczniejsze centra organizacji tego wyjątkowego nabożeństwa, które łączy refleksję nad Męką Pańską z liczącym kilkadziesiąt kilometrów marszem, często w warunkach górskich, to Andrychów i Bielsko-Biała.
Jedna z tras tegorocznej EDK rozpoczynała się także w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Jej uczestnicy mdlili się w intencji Kościoła bielsko-żywieckiej w 25. rocznicę powołania do życia diecezji.

Modlitwa po ukraińsku

Ks. Rafał Brzuchański i ks. Marek Droździk w żywiekcim kościele Świętego Krzyża w Niedzielę Palmową   Ks. Rafał Brzuchański i ks. Marek Droździk w żywiekcim kościele Świętego Krzyża w Niedzielę Palmową
Urszula Rogólska /Foto Gość
200 osób przyszło na pierwszą Mszę św. sprawowaną w języku ukraińskim w kościele Świętego Krzyża w Żywcu w Niedzielę Palmową.
Wśród obecnych byli nie tylko wierni wyznania rzymskokatolickiego - także grekokatolicy i prawosławni. Przed Eucharystią w konfesjonałach posługiwali im bielsko-żywieccy księża, niegdyś pracujący na Ukrainie.
Liczba obywateli Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy, rośnie z każdym miesiącem. Na Żywiecczyźnie mieszka już ponad 1000 Ukraińców, w Bielsku-Białej władze miasta szacują ich liczbę na ponad 10 tysięcy.

Stulecie fatimy

Bp Roman Pindel podpisuje akt zawierzenia diecezji Niepokalanemu Sercu NMP   Bp Roman Pindel podpisuje akt zawierzenia diecezji Niepokalanemu Sercu NMP
Urszula Rogólska /Foto Gość
Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku-Białej na Obszarach był miejscem uroczystego ogłoszenia przez biskupa Romana Pindla "Aktu zawierzenia diecezji bielsko-żywieckiej Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny" w sobotę 13 maja - w 100. rocznicę objawień Matki Najświętszej w portugalskiej Fatimie.
Akt zawierzenia podpisali: biskup Roman Pindel, ks. Marek Studenski - wikariusz generalny diecezji, siostra Natalia Wałach -  przedstawicielka zakonów i wspólnot życia konsekrowanego, Irena Olma - reprezentująca Diecezjalną Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz Lucyna i Robert Habowscy małżeństwo z parafii Matki Bożej Fatimskiej na Obszarach.
W procesji z darami razem z chlebem i winem, delegacja diecezjan przyniosła księgę deklaracji codziennej modlitwy za kapłanów, jaką podejmuje 7700 członków apostolatu "Margaretka".

Konsekracja dziewic

Pamiątkowe zdjęcie z bp. Piotrem Gregerem   Pamiątkowe zdjęcie z bp. Piotrem Gregerem
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Drugi w historii diecezji obrzęd konsekracji dziewic odbył się w bazylice w Hałcnowie. Liturgii przewodniczył bp Piotr Greger, który udzielił konsekracji czterem kandydatkom.
Niewiasty złożyły uroczyste postanowienie o życiu w czystości i pragnieniu naśladowania Jezusa Chrystusa. Przyjęły z rąk biskupa obrączki, symbolizujące ich dar czystości ofiarowany Bogu oraz księgę brewiarza, który będą odmawiać codziennie.

Druga bazylika

Jak minął rok 2017?   Kard. Sarah i o. Zachariasz przy ambonie ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie otrzymało, jako drugi kościół w diecezji, tytuł Bazyliki Mniejszej. Uroczystemu ogłoszeniu tego aktu przewodniczył kard. Robert Sarah, prefekt watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
Kardynał zachęcał, by bazylika była miejscem formacji do przykładnego przeżywania świętej liturgii oraz do osobistego i głębokiego spotkania z Jezusem Chrystusem w sakramentach, przemieniającym życie, wzajemne relacje, rodziny i mentalność.
Po Mszy św. kard. Sarah pobłogosławił umieszczoną na ścianie bazyliki tablicę upamiętniającą nadanie jej nowego tytułu. Odsłonił ją zaś bp Roman Pindel. Kardynał poświęcił także stojący obok bramy sanktuarium pomnik św. Franciszka z Asyżu.

Pielgrzymowaliśmy

Pielgrzymi już widzą bazylikę...   Pielgrzymi już widzą bazylikę...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Ponad pięć tysięcy wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej pielgrzymowało w minionym roku do Krakowa-Łagiewnik i na Jasną Górę. Pątnicy przebywali swoją drogę na różne sposoby: pieszo, biegiem i na rowerach.
U celu witali ich bliscy oraz pasterze Kościoła bielsko-żywieckiej. Pielgrzymki diecezjalne wyruszają tradycyjnie z bazyliki Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej w Hałcnowie - do Łagiewnik - 30 kwietnia, zaś na Jasną Górę - 6 sierpnia.

Różaniec do granic

Jak minął rok 2017?   Różaniec prowadzono z zadaszonej sceny ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Prawie trzy tysiące osób z różańcem w ręku i modlitwą na ustach wypełniło cieszyński rynek. Ogólnopolską akcję modlitewną „Różaniec do granic” zainaugurował tutaj bp Roman Pindel. Ale wierni modlili się łączni w 26 różnych miejscach naszej diecezji, nie tylko w kościołach, ale również na przejściach granicznych z Czechami i Słowacją oraz na stokach i szczytach gór, przez które przebiega granica.
Do miejscowych wiernych dołączyli również pielgrzymi z innych, czasem nawet bardzo odległych zakątków Polski.
Długość granicy państwa, do której przylega teren diecezji, wynosi ponad 140 km: z tego 80 km przypada na granicę ze Słowacją i 60 km na granicę z Czechami. Granica państwa w tych rejonach przebiega głównie grzbietami i szczytami Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, a następnie wzdłuż rzeki Olzy.

Duszpasterstwo przy okazji sportu

Najlepsi zawodnicy podczas gali Bosko Cup otrzymali statuetki i dyplomy   Najlepsi zawodnicy podczas gali Bosko Cup otrzymali statuetki i dyplomy
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
W skoczowskim Teatrze Elektrycznym odbyło się uroczyste podsumowanie piłkarskiego turnieju Bosko Cup, rozgrywanego przez parafialne drużyny służby liturgicznej naszej diecezji.
Turniej piłki nożnej dla ministrantów Bosko Cup organizują ks. Marcin Pomper i Joanna Duda-Michalak ze Stowarzyszenia "Persette".
Rozgrywkom towarzyszy idea pokazywania młodym zawodnikom sportu jako dobrej drogi wychowania, ale też jako formy realizowania ambitnych pragnień. Dlatego też szczególną radością tego podsumowania wyników były doniesienia o wspaniale rozwijającej się karierze sportowej jednego z byłych zawodników turnieju - Daniela Iwanka z Rajczy, który już jest członkiem piłkarskiej kadry narodowej do lat 17.

Nagroda dla Hospicjum

Wolontariusze Hospicjum św. Kamila z nagrodą "Dla Dobra Wspólnego"   Wolontariusze Hospicjum św. Kamila z nagrodą "Dla Dobra Wspólnego"
Urszula Rogólska /Foto Gość
Wolontariusze bielskiego domowego hospicjum św. Kamila zostali uhonorowani nagrodą prezydenta Andrzeja Dudy - "Dla Dobra Wspólnego".
Wspólnota hospicyjna, której inicjatorką i szefową od 25 lat jest lek. med. Anna Byrczek, otrzymała nagrodę w kategorii "Dzieło - przedsięwzięcie, projekt".
Wyróżnienie jest promocją postaw, działań i projektów obywatelskich na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.