Dwaj święci i prawie tysiąc uśmiechów do nieba

Alina Świeży-Sobel

publikacja 11.12.2017 01:49

Ta współpraca ma już w Bielsku-Białej długą tradycję: pomocnicy św. Brata Alberta pomagają św. Mikołajowi ucieszyć w grudniu setki dzieci.

Mikołajowe spotkanie w sali Bielskiego Centrum Kultury Mikołajowe spotkanie w sali Bielskiego Centrum Kultury
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W tym roku członkowie bielskiego Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta dzięki wsparciu sponsorów przygotowali aż 900 mikołajowych paczek dla najbardziej potrzebujących dzieci. - Robimy to od lat, ale co roku jednak ta nasza akcja dla dzieci trochę inaczej wygląda  - przyznaje Piotr Ryszka, prezes Towarzystwa i pomocnik św. Mikołaja rozdającego paczki dzieciom zaproszonym na spotkanie w Bielskim Centrum Kultury. W rozdawaniu prezentów św. Mikołajowi pomagał prezes Towarzystwa Piotr Ryszka   W rozdawaniu prezentów św. Mikołajowi pomagał prezes Towarzystwa Piotr Ryszka
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- W tym roku postanowiliśmy jeszcze bardziej niż dotąd skupić się na dzieciach specjalnej troski. Do bielskich szkół i placówek, z którymi dotąd współpracowaliśmy dołączył też objęty naszym patronatem Zespół Szkół z Czechowic-Dziedzic, którego uczniowie po raz pierwszy są tu dzisiaj z nami. Od lat zapraszamy uczniów szkoły specjalnej w Wapienicy, SP nr 17  Są też podopieczni szkoły z Łodygowic - dodaje prezes Ryszka. 

Tuż po rozdaniu paczek ze słodyczami św. Mikołaj pojawił się na scenie BCK, serdecznie witany przez organizatorów spotkania, a radosnymi oklaskami przyjęły go dzieci. Jeszcze bardziej ucieszyła je zapowiedź, że to nie jest ostatnie spotkanie z miłym gościem. - Chętnie przychodzę zawsze do was, bo tu czeka na mnie tyle dzieci, które mogę obdarować  - tłumaczył dzieciom, a odpowiadając na podchwytliwe pytanie, czy przychodzi tylko do grzecznych dzieci, tłumaczył: - Przychodzę zazwyczaj do grzecznych, ale dobrze wiecie, że nawet jak się zdarzy jakaś gorsza ocena czy nieładne zachowanie, to przecież macie możliwość poprawy i możecie czekać na św. Mikołaja... Podziękowania za serce i pamięć złożyli też najmłodsi   Podziękowania za serce i pamięć złożyli też najmłodsi
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Na to spotkanie nie tylko św. Mikołaj przyszedł z prezentami. Dzieci z Przedszkola 24 przyniosły upominek dla niego: wykonaną własnoręcznie z kolorowych materiałów miniaturową choinkę, a już na scenie Piotr Ryszka otrzymał też bukiecik ze słodkich lizaków od dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych i podziękowania od podopiecznych Pogotowia Opiekuńczego i Domu Dziecka. Wśród słów podziękowania nie zabrakło też tych przypominających postać pierwszego prezesa Towarzystwa, nieżyjącego już Tadeusza Cozaca, inicjatora spotkań ze św. Mikołajem u św. Brata Alberta.

Spotkanie ze św. Mikołajem dopełnił koncert w wykonaniu artystycznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych z domów kultury w Wapienicy i Olszówce oraz z DK Włókniarzy.