Ksiądz, policjant, żołnierz nocą w szkole

Urszula Rogólska

publikacja 09.12.2017 23:17

Trener piłkarski, DJ, ksiądz, żołnierz, nauczycielka informatyki, policjant i blogerka kulinarna - absolwenci Gimnazjum i Liceum Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej byli jednymi z gości trzeciej "Nocy z wartościami" w szkole.

Absolwenci gimnazjum i liceum katolickich szkół ZCBM w Bielsku-Białej podczas "Nocy wartości" Absolwenci gimnazjum i liceum katolickich szkół ZCBM w Bielsku-Białej podczas "Nocy wartości"
Urszula Rogólska /Foto Gość

Na tę jedną jesienną noc od trzech lat sale lekcyjne szkół Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej przy ul. Żywieckiej zamieniają się w małe obozowiska. Zamiast ławek - na podłodze karimaty i śpiwory, w plecakach - kanapki i przysmaki przygotowane w domach, zamiast szkolnych jednolitych mundurków - piżamy. Dwanaście godzin w szkole - od 19.00 ósmego grudnia do 7.00 dziewiątego grudnia - trwała tegoroczna "Noc z wartościami", w której wzięło udział ok. 160 uczniów z II i III klasy gimnazjum oraz utworzonych w tym roku szkolnym IV i VII klasy szkoły podstawowej. W organizacji spotkania, nauczycieli wsparli także licealiści.

Podczas trzeciej "Nocy wartości" w Bielsku-Białej   Podczas trzeciej "Nocy wartości" w Bielsku-Białej
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Z jednej strony to taka namiastka wakacji i naszych szkolnych obozów w Augustowie. Z drugiej - młody człowiek, który przychodzi do szkoły na kilka godzin, jest zupełnie innym człowiekiem niż ten, którego poznajemy przez jedną noc - mówi Aleksander Trojak, nauczyciel wuefu w szkołach "u sióstr", główny organizator nocnych zajęć w szkole. - Staraliśmy się, żeby było i wychowawczo, i śmiesznie. Zaprosiliśmy m.in. Błażeja Jaszczurowskiego, który kiedyś uczył u nas matematyki, a dziś - wciąż ucząc w innych szkołach - wciągnął się także w pomoc misjom w Kenii i popularyzowanie adopcji na odległość.

"100 pytań do..." - uczniowie przepytują absolwentów szkół ZCBM   "100 pytań do..." - uczniowie przepytują absolwentów szkół ZCBM
Urszula Rogólska /Foto Gość

To spotkanie otworzyło "Noc z wartościami". Po nim i po wspólnej kolacji w salach na wszystkich czekała niespodzianka - jak mówi A. Trojak: żywa lekcja doradztwa zawodowego "Sto pytań do...". Gośćmi uczniów byli absolwenci gimnazjum i liceum ZCBM. - Zobaczyli na własne oczy, że ta pani, ten pan, którzy chodzili do tej samej szkoły, teraz są policjantem, księdzem, żołnierzem - dodaje A. Trojak.

Policjant Kamil Martyniak podczas spotkania z uczniami szkół ZCBM   Policjant Kamil Martyniak podczas spotkania z uczniami szkół ZCBM
Urszula Rogólska /Foto Gość

Na wieczorne spotkanie udało się dotrzeć ósemce zaproszonych gości. W tym gronie byli: Karolina Pomietło - blogerka kulinarna, Kamil Martyniak - policjant z Wydziału Kryminalnego bielskiej policji, Justyna Migdał - nauczycielka informatyki i matematyki w szkołach ZCBM, Andrzej Turkowski - żołnierz, student szkoły oficerskiej we Wrocławiu, ks. Kamil Kruczek - pochodzący ze Szczyrku, dziś wikary w Milówce, Andrzej Sadlik - DJ Andrew, prowadzący własne audycje muzyczne w radiu i internecie oraz Jakub Budzich - piłkarz, trener piłki nożnej.

Krótko opowiedzieli o swojej pracy, wspominali szkolne czasy, a następnie poddali się kanonadzie pytań uczniów, związanych z ich pracą, ale i czasami nauki w szkole.

Andrzej Turkowski pod obstrzałem pytań młodszych kolegów   Andrzej Turkowski pod obstrzałem pytań młodszych kolegów
Urszula Rogólska /Foto Gość

Po spotkaniu każdy z gości zaprosił zainteresowanych na rozmowy w mniejszych grupach. Po nich przyszedł czas na wyciszenie i modlitwę podczas adoracji Najświętszego Sakramentu w kaplicy klasztornej sióstr. A na finał spotkania uczniowie obejrzeli film "Obdarowani" - o kilkuletniej, wybitnie utalentowanej matematycznie dziewczynce, wychowywanej przez wuja. Kto miał siły i ochotę, mógł o filmie dyskutować w gronie zainteresowanych.

Podczas wieczoru znalazło się też coś dla pasjonatów wirtualnej piłki nożnej - w jednej ze szkolnych sal rozegrali mistrzostwa nocy w grze FIFA 18.

Ks. Kamil Kruczek z uczniami szkół ZCBM   Ks. Kamil Kruczek z uczniami szkół ZCBM
Urszula Rogólska /Foto Gość

Osobny program nocnych zajęć w szkole mieli uczniowie klasy IV pod opieką wychowawcy Sławomira Błachuta i katechety ks. Ryszarda Piętki. Rozegrali turniej gier planszowych, wzięli udział w przygotowanym dla nich spotkaniu modlitewnym i obejrzeli film "W głowie się nie mieści".

Młodzi, zachwyceni atmosferą spotkania, już czekają na drugą noc w szkole - wiosną starsi uczniowie co roku przygotowują dla młodszych kolegów "Noc doświadczeń" - z fascynującymi eksperymentami z fizyki, chemii, biologii i innych dziedzin nauki.