Medalowa gala Akcji Katolickiej w Bielsku-Białej

Urszula Rogólska

publikacja 25.11.2017 11:11

5 osób otrzymało w piątek 24 listopada tegoroczne wyróżnienia bielsko-żywieckiej Akcji Katolickiej. Trzy spośród nich - medal "Pro Consecratione Mundi" (Za Uświęcanie Świata), przyznawany w Bielsku-Białej od 12 lat.

Wyróżnieni przez Akcję Katolicką i obecni na gali medalu "Pro Consecratione Mundi" - ks. prał. Stanisław Czernik, Maria Romankiewicz i Małgorzata Midor Wyróżnieni przez Akcję Katolicką i obecni na gali medalu "Pro Consecratione Mundi" - ks. prał. Stanisław Czernik, Maria Romankiewicz i Małgorzata Midor
Urszula Rogólska /Foto Gość

Medale "Pro Consecratione Mundi", ustanowione przez bielsko-żywiecki Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej, co roku przyznaje kapituła nagrody, której przewodniczy mecenas Andrzej Sikora. Tegoroczna gala odbyła się w piątek 24 listopada, w 21. roku istnienia bielsko-żywieckiej AK, w Bielskim Centrum Kultury. Tym samym poprzedziła ona święto patronalne akcji, które jej członkowie będą świętować w uroczystość Chrystusa Króla w niedzielę 26 listopada. Niedzielnym uroczystościom o 17.00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej będzie przewodniczył bp Roman Pindel.

Bielsko-żywieckie medale są wyróżnieniem dla osób, które poprzez swoją pracę zawodową i służbę publiczną mają odwagę dawać świadectwo wiary chrześcijańskiej i radykalizmu ewangelicznego, tym samym promując dobro w życiu osobistym i społecznym.

Małgorzata Midor z Pietrzykowic z wręczonym jej medalem Akcji Katolickiej   Małgorzata Midor z Pietrzykowic z wręczonym jej medalem Akcji Katolickiej
Urszula Rogólska /Foto Gość

Nagrody wręczali wyróżnionym biskup senior Tadeusz Rakoczy, prezes DIAK senator RP Andrzej Kamiński, mecenas Andrzej Sikora i ks. prof. Tadeusz Borutka, asystent kościelny DIAK. Wśród członków i sympatyków akcji na uroczystości byli obecni także Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej, i Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

W tym roku do nagrody nominowano trzy panie: Małgorzatę Midor - prezes oddziału AK w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pietrzykowicach, Janinę Babską z oddziału akcji w parafii św. Stanisława BM w Andrychowie (była nieobecna na gali) i bielszczankę Marię Romankiewicz - członkinię Katolickiego Stowarzyszenia Oświatowego i Klubu Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej. Spośród nominowanych kapituła postanowiła nagrodzić medalem Małgorzatę Midor.

Bp Tadeusz Rakoczy wręczył wyróżenienie Akcji Katolickiej ks. prał. Stanisławowi Czernikowi   Bp Tadeusz Rakoczy wręczył wyróżenienie Akcji Katolickiej ks. prał. Stanisławowi Czernikowi
Urszula Rogólska /Foto Gość

Zarząd DIAK przyznał także swoje dwa medale ks. prał. Stanisławowi Czernikowi, proboszczowi parafii św. Macieja w Andrychowie, dziekanowi dekanatu andrychowskiego, byłemu ekonomowi bielsko-żywieckiej kurii, inicjatorowi duszpasterstwa Romów, zaangażowanemu od lat we wspieranie i rozwój Akcji Katolickiej, a także (nieobecnej na gali) Małgorzacie Ficie, emerytowanej nauczycielce  Zespołu Szkół Samochodowych w Bielsku-Białej, współzałożycielce oddziału AK w parafii św. Jana Chrzciciela w bielskich Komorowicach.

Małgorzata Midor i bp Tadeusz Rakoczy na gali nagrody "Pro Consecratione Mundi"   Małgorzata Midor i bp Tadeusz Rakoczy na gali nagrody "Pro Consecratione Mundi"
Urszula Rogólska /Foto Gość

W imieniu wyróżnionych za nagrody dziękował ks. prał. Czernik, podkreślając, że bez Akcji Katolickiej życie jego parafii, we wszelkich wymiarach duszpasterskich, byłoby uboższe. - Ten medal należy się większości parafialnych działaczy AK. Jakiś tylko skromny mój udział tam jest. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie, jest ono dla mnie inspiracją dla dalszego działania - mówił.

W słowie do uczestników uroczystości bp Rakoczy dziękował członkom AK za ich coraz odważniejsze wchodzenie w sferę życia publicznego i przypomniał, że niedawno Stolica Apostolska ogłosiła św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej. - To właśnie Ojciec Święty nazwał Akcję Katolicką szkołą wiary, apostolstwa i świętości. To on zachęcał was, świeckich ludzi, do służby Kościołowi i bycia odważnymi świadkami Ewangelii - mówił biskup, dodając: - Akcjo Katolicka! Duc in altum! Prowadź w górę! Wypłyń na głębię!

Młodzi artyści zespołu Równica na scenie BCK podczas gali Akcji Katolickiej   Młodzi artyści zespołu Równica na scenie BCK podczas gali Akcji Katolickiej
Urszula Rogólska /Foto Gość

Na zakończenie uroczystości z koncertem pieśni i tańców regionalnych wystąpił zespół regionalny Równica z Ustronia, a członkinie akcji zaprosiły wszystkich obecnych na spotkanie przy domowych wypiekach i kawie.