Złote Łany modliły się za zmarłe dzieci

Urszula Rogólska

publikacja 16.10.2017 01:06

Zosia, Agnieszka, Blanka, Maja, Piotruś, Stefania, Maksymilian, Klara, Zuzia, Adaś, Sebastianek...Imiona ponad 70 zmarłych dzieci przysłali smsami ich najbliżsi organizatorom modlitwy w Dniu Dziecka Utraconego na Złotych Łanach.

Rodzice poprowadzili Różaniec za zmarłe dzieci Rodzice poprowadzili Różaniec za zmarłe dzieci
Urszula Rogólska /Foto Gość

Od kilku lat małżonkowie: Małgorzata i Marcin Zimoniowie, wraz z duszpasterzami parafii św. Józefa na bielskim osiedlu Złote Łany zapraszają do wspólnej modlitwy 15 października, w Światowym Dniu Dziecka Utraconego rodziców i najbliższych dzieci zmarłych na skutek poronień, w trakcie porodu, a także dzieci starsze, które odeszły w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku. Zimoniowie sami nie doświadczyli utraty dziecka, ale spotykając bardzo często rodziców, pozostających w bólu utraty dziecka, postanowili co roku zapraszać ich na wspólne spotkanie.

Dzień Dziecka Utraconego na Złotych Łanach rodzice przygotowali już po raz kolejny   Dzień Dziecka Utraconego na Złotych Łanach rodzice przygotowali już po raz kolejny
Urszula Rogólska /Foto Gość

W tym roku poprosili o przysłanie ich imion smsami. Wszystkie zostały wymienione podczas modlitwy różańcowej, która poprzedziła Mszę św. sprawowaną przez ks. proboszcza Stanisława Wójcika i ks. wikarego Mirosława Karetę, w intencji osieroconych rodziców i dzieci zmarłych po narodzeniu.

Księża: Stanisław Wójcik i Mirosław Kareta sprawowali Mszę św. na Złotych Łanach w Dniu Dziecka Utraconego   Księża: Stanisław Wójcik i Mirosław Kareta sprawowali Mszę św. na Złotych Łanach w Dniu Dziecka Utraconego
Urszula Rogólska /Foto Gość

Pod koniec Mszy św. o swoim doświadczeniu utraty dwóch synów mówili uczestnikom liturgii Waleria i Mieczysław Hrydzewiczowie, którzy jednocześnie tworzą grupę wsparcia dla osób po stracie, spotykającą się w trzecie wtorki miesiąca w parafii św. Franciszka z Asyżu w Wapienicy. Spotkania rozpoczyna Msza św. o 18.00, a następnie każdy, kto czuje potrzebę przebywania i rozmowy w gronie osób z podobnym doświadczeniem utraty bliskiej osoby, przeżywania żałoby, może przyjść do salki w domu katechetycznym. Najbliższe spotkanie grupy wsparcia - już we wtorek, 17 października.

Waleria i Mieczysław Hrydzewiczowie   Waleria i Mieczysław Hrydzewiczowie
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Dramat utraty dziecka dotyczy coraz większej liczby naszych rodzin, spośród których wiele zostaje samych w swoim bólu, w niezrozumieniu, nawet odepchnięciu. Stąd obecność wśród nas pani Walerii i jej męża Mieczysława - podkreślał ks. Stanisław Wójcik. - Pamiętamy o zmarłych dzieciach, ale także o rodzicach, którzy musieli zmierzyć się z tym wielkim dramatem odejścia dziecka.

Po spotkaniu można było nabyć wydaną w tym tygodniu książkę "Poronienie. Ukoić ból", autorstwa Małgorzaty i Marcina Zimoniów. To zbiór rozmów z rodzicami po utracie dzieci w wyniku poronień, uzupełniony głosami ks. Jarosława Ogrodniczaka, duszpasterza rodzin oraz terapeuty Piotra Domaradzkiego.

Małgorzata Zimoń - współautorka książki "Poronienie. Ukoić ból"   Małgorzata Zimoń - współautorka książki "Poronienie. Ukoić ból"
Urszula Rogólska /Foto Gość

O książce można przeczytać także TUTAJ. A zakupić można ją w księgarni "Misericordia" w Bielsku-Białej oraz za pośrednictwem strony internetowej: ukoicbol.pl.