Lumen-Women czyli relaks chrześcijanek

Urszula Rogólska

publikacja 10.10.2017 22:48

Kosmetyczka? Masaż? Dietetyczka? Zajęcia artystyczne? Jeśli do tej pory nie miałaś na to czasu, pieniędzy albo ochoty, to grupa pań stworzyła w Bielsku-Białej miejsce, w którym poczujesz się komfortowo i będziesz mogła zrobić coś dla ciała i ducha!

Uczestniczki warsztatów w Lumen-Women: Gosia Kaczmarczyk, Monika Pasko i Marta Chrobak Uczestniczki warsztatów w Lumen-Women: Gosia Kaczmarczyk, Monika Pasko i Marta Chrobak
Urszula Rogólska /Foto Gość

Jeśli marzy ci się wyjście do kosmetyczki albo na masaż, jeśli chciałabyś zasięgnąć rady dietetyczki, nauczyć się zdrowej kuchni, albo po prostu - marzysz o odkryciu swojej kobiecości i nowych pasji w zagonionej codzienności, a do tej pory nie miałaś odwagi tego zrobić, to adres: Słowackiego 45 w Bielsku-Białej jest tym właściwym. To właśnie tutaj, panie z Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego i Wspólnoty Przymierza "Miasto na Górze", razem z Fundacją LUMEN, stworzyły Spółdzielnię Socjalną Lumen-Women - z myślą o zdrowiu fizycznym, psychicznym i duchowym zapracowanych chrześcijanek.

Elżbieta Król-Cebulska - prezes spółdzielni socjalnej Lumen-Women   Elżbieta Król-Cebulska - prezes spółdzielni socjalnej Lumen-Women
Urszula Rogólska /Foto Gość
Panie z rady kobiet przy KTK od kilku lat organizują m.in. "Majówki dla kobiet", w ramach których uczestniczki korzystają z warsztatów tematycznych i wykładów dotyczących różnych dziedzin życia (mogą wybrać np. warsztaty artystyczne, pielęgnacji twarzy, nordic walking czy wykłady: "Potęga kobiecości", "Post Daniela").

Z kolei Fundacja LUMEN prowadzi działalność jako telewizja internetowa LUMEN TV - zajmuje się produkcją filmów edukacyjnych, ewangelizacyjnych, reklamowych. Zrealizowała m.in. dwa cykle dla kobiet: "Dama z pasją" i "W zdrowym ciele zdrowy duch". Pierwszy z nich prezentował aktywne kobiety, które nie tylko osiągały sukcesy zawodowe i osobiste, ale takie, które pasjonuje samo życie. Drugi, to cykl wywiadów poruszających różne tematy z codziennego życia - z dietetyczką, psychologiem, ginekologiem, terapeutą.

Spółdzielnia Lumen-Women, to m.in. pokłosie "Majówek dla kobiet". Bogaty program każdego ze spotkań kończył się niedosytem. Panie były zafascynowane tematyką i atmosferą - ale jeden weekend to zdecydowanie za mało! Teraz mają stałe miejsce, gdzie niemal na co dzień mogą korzystać z zajęć i usług prowadzonych przez profesjonalistki z grona "majówkowych" ekspertek. W planach spółdzielni jest także prowadzenie kursów Alpha.

- Chciałyśmy rozszerzyć krąg osób zainteresowanych i skierować nasze propozycje do kobiet z innych ruchów oraz osób nigdzie nie zrzeszonych - mówi Elżbieta Król-Cebulska, prezes spółdzielni. - Z przeprowadzonej diagnozy otoczenia wynika, że kobiety w subregionie bielskim są przepracowane i nie mają czasu na zorganizowanie sobie aktywności regenerujących ich siły. Nie mają także gdzie zadbać o siebie, gdyż oferowane przez konkurencję usługi są drogie i często skierowane do osób młodych, zdrowych, ubierających się w markowe ubrania, gdzie nasze potencjalne klientki nie chodzą, gdyż źle się tam czują. Często też miejsca te związane są z obcymi naszej kulturze prądami myślowymi typu New Age czy też religiami Wschodu, co też nie odpowiada naszym klientkom.

Panie podczas wykładu o diecie św. Hildegardy   Panie podczas wykładu o diecie św. Hildegardy
Urszula Rogólska /Foto Gość
Jak dodaje Elżbieta Król-Cebulska, ważną rolę w spółdzielni odegra LUMEN TV: - Poprzez wydane na płytach materiały z prowadzonych przez nasze ekspertki konferencji, chcemy pomóc utrwalać przekazywane treści i popularyzować je szerzej. Krótkie filmy umieszczane na stronie internetowej i na facebooku pomogą nam dzielić się naszymi doświadczeniami z tymi, którzy nie mogą korzystać z zajęć w sposób bezpośredni.

Spółdzielnia działa już od kilku miesięcy. By jednak zaprezentować jej działalność szerszemu gronu pań, jej inicjatorki zaprosiły na dzień otwarty w swojej siedzibie. Najpierw Elżbieta Król-Cebulska, zapoznała przybyłe kobiety z planami i dotychczasową działalnością firmy, po czym wysłuchały one wykładu Agnieszki Czernek, dietetyka klinicznego, na temat, który budził na majówkowym weekendzie największe zainteresowanie: "Żyj zdrowo ze św. Hildegardą" - o zdrowym żywieniu, w którym główną rolę odgrywa orkisz.

Następnie uczestniczki mogły wziąć udział w warsztatach, które były jednocześnie zaproszeniem do stałego korzystania z usług Lumen-Women. W ramach spotkań "Dama z pasją", Iwona Socha uczyła panie sztuki decoupage’u. Bogumiła Bogusz - podczas warsztatów stylizacji i wizażu - tworzenia biżuterii modowej i odkrywania swojego stylu.

Z kolei o tym jak pielęgnować twarz i jak wykonać makijaż oczu, mówiła kobietom Izabela Jakubiec, a o "Życiu na szczycie" - czyli o tym jak rozwijać swoją osobowość - Marta Franczak. Nie zabrakło bloku zdrowotnego "Kręgosłup na plusie" - Miriam Szałaj zaprosiła panie na praktyczne zajęcia - z gimnastyki.

Inicjatorki Lumen-Women zadbały także o żołądki uczestniczek - przygotowały dla nich wyborne kanapki, zaprosiły na domowe wypieki i... tort. Wprawdzie jak żartowała Elżbieta Król-Cebulska, tort nie bardzo wpisuje się w ścisłe zasady zdrowego żywienia, ale na świątecznym spotkaniu pań takiej słodyczy nie mogło zabraknąć!

- Wiadomość o dniu otwartym spółdzielni rozchodziła się już od jakiegoś czasu pocztą pantoflową, więc kiedy się dowiedziałam, że jest to miejsce, które powstało szczególnie z myślą o chrześcijankach, o naszym zdrowiu ciała i ducha, bardzo chciałam przyjść - mówi Kinga Miklar. - Najbardziej interesował mnie dziś wykład o diecie św. Hildegardy i dwa warsztaty - o tym jak odkryć swój styl i o "Życiu na szczycie".

- Od maila jednej znajomej do następnej - tak wiadomość o spółdzielni trafiła także do nas - opowiadają zgodnie Gosia Kaczmarczyk, Monika Pasko i Marta Chrobak. - Zainteresowała nas szczególnie problematyka dbania o zdrowie i wykład o św. Hildegardzie. Z warsztatów wybrałyśmy zajęcia z wizażu i makijażu oka. Marzy się nam także, żeby w przyszłości wziąć udział… w warsztatach ceramicznych!

Ze szczegółową działalnością spółdzielni, ofertą usług i cennikiem można się zapoznać na internetowej stronie spółdzielni Lumen-Women lub kontaktując się jej sekretariatem: tel: 728 310 614, 728 310 613, e-mail : sekretariat@lumen-women.pl.

A najbliższą propozycją są warsztaty "Potęga kobiecości" - sesje rozwoju osobistego dla kobiet, obejmujące cztery, dwugodzinne zajęcia (od 18.00 do 20.00). Każda sesja jest niezależna - można uczestniczyć w całości lub w wybranych spotkaniach. Warsztaty rozpoczną się 18 października, a kolejne sesje będą miały miejsce: 25 października oraz 8 i 15 listopada.

Nie zabrakło czasu na indywidualne rozmowy i integrację   Nie zabrakło czasu na indywidualne rozmowy i integrację
Urszula Rogólska /Foto Gość
Zajęcia poprowadzi Marta Franczak, doradca rodzinny. Spotkania będą poruszać następujące tematy: "Życie na szczycie" - jak "ugryźć życie", by smakowało, "Świadoma ja - zgrane my" - co warto wiedzieć o sobie, by zrozumieć innych, "Konflikty - równowaga za sterami" - wiedza, która daje pokój oraz "Ty i On. Dwa światy na jednej orbicie" - jak zbudować jedność mimo różnic.

Zapisy i szczegółowe informacje pod numerem 728 310 613 lub mailowo sekretariat@lumen-women.pl.