Strzały na Westerplatte Południa

Urszula Rogólska

publikacja 02.09.2017 22:55

Mieszkańcy Węgierskiej Górki i całej gminy, a także ich goście, pamiętali o swoich bohaterskich obrońcach z 1 września 1939 roku i ofiarach totalitaryzmów.

Przemarsz uczestników uroczystości w Węgierskiej Górce do fortu "Wędrowiec" Przemarsz uczestników uroczystości w Węgierskiej Górce do fortu "Wędrowiec"
Urszula Rogólska /Foto Gość

Uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej i bohaterskiej obrony Węgierskiej Górki - zwanej Westerplatte Południa - przed niemiecką agresją we wrześniu 1939 roku, a także 74. rocznicę stracenia partyzantów Armii Krajowej w Żabnicy i 71. rocznicę stracenia żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, jak co roku zgromadziły 1 września przy schronie bojowym "Wędrowiec” rzeszę mieszkańców okolicy i gości reprezentujących przedstawicieli organizacji kombatantów, władz samorządowych, państwowych, wojska, wielu instytucji społecznych, a wśród nich drużyny harcerek i harcerzy.

Harcerzy nigdy nie brakuje 1 września przy forcie "Wędrowiec"   Harcerzy nigdy nie brakuje 1 września przy forcie "Wędrowiec"
Urszula Rogólska /Foto Gość

Wszyscy spotkali się najpierw przy budynku urzędu gminy w centrum Węgierskiej Górki, skąd przemaszerowali do fortu, prowadzeni przez parafialną orkiestrę "Barka" z Żabnicy i kompanię reprezentacyjną Straży Granicznej.

Tutaj przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięto na maszt flagę Polski, a historię obrony Węgierskiej Górki, śmierci partyzantów z Żabnicy i żołnierzy NSZ, przypomniał Piotr Tyrlik, wójt gminy. - Oby nigdy nie powtórzył się tamten czas - podkreślił.

Po inauguracji uroczystości, rozpoczęła się Msza św. polowa, sprawowana pod przewodnictwem ks. prałata Stanisława Bogacza, proboszcza parafii św. Katarzyny w Cięcinie, ks. Marka Nieciąga, proboszcza w Ciścu i ks. por. Łukasza Kociołka - kapelana bieszczadzkiego oddziału Straży Granicznej. Razem ze wszystkimi modlił się także ks. płk. Kornel Undas, kapelan SG z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Duszpasterze przy ołtarzu polowym   Duszpasterze przy ołtarzu polowym
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Modlimy się w intencji poległych obrońców Węgierskiej Górki, partyzantów z Żabnicy - zamordowanych, powieszonych - jak i tych żołnierzy, który tu, na Baraniej walczyli do końca o wolność ojczyzny - mówił ks. Bogacz na początku liturgii. - Tożsamość każdego człowieka kształtuje się przez przynależność do konkretnego narodu, do jego historii, kultury i tradycji. Korzysta on z dorobku poprzednich pokoleń, ale jednocześnie sam wnosi wkład w budowanie przyszłości swojego kraju. Pragniemy w tej Eucharystii również modlić się o poczucie odpowiedzialności za Ojczyznę dla wszystkich Polaków, o zaangażowanie w rozwój naszego kraju - nie tylko ekonomiczny, ale przed wszystkim duchowy i moralny.

Kazanie wygłosił ks. Kociołek. Mówił m.n.: - Jest niemożliwe, aby przetrwał pokój między narodami, między państwami, jeżeli w miejsce prawdziwej, szczerej miłości Ojczyzny króluje i panoszy się nienawiść i zazdrość, kiedy w w miejsce wzajemnego pragnienia dobra, panuje nieufność i podejrzliwość; w miejsce braterskiego zaufania - rywalizacja i walka; w miejsce zgodnego współdziałania - żądza hegemonii i dominacji. Doświadczenie uczy nas, że jeżeli sami nie zadbamy o pielęgnowanie naszej historii, o godne uczczenie naszych zmarłych, to nikt inny za nas tego nie uczyni. Godni są by czcili i wspominali ich wszyscy, bo za prawa i zwyczaje ojczyste walczyli mężnie i wytrwale - mówił o polskich bohaterach.

Kompania reprezentacyjna Straży Granicznej oddała salwę honorową   Kompania reprezentacyjna Straży Granicznej oddała salwę honorową
Urszula Rogólska /Foto Gość

Po Eucharystii okolicznościowy program artystyczny przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Węgierskiej Górce. Głos zabrali także płk Adam Jopek - komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, Magdalena Szewczuk-Szturc, reprezentująca wicewojewodę Jana Chrząszcza i Andrzej Kalata - starosta żywiecki. Następnie uroczysty apel poległych poprowadził chorąży Krystian Dębicki, żołnierze oddali salwę honorową, a uczestniczące w obchodach delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie fortu.

Na zakończenie spotkania, dla wszystkich przygotowano żołnierską grochówkę.

Uroczystości odbywały się pod honorowym patronatem gen. bryg. Marka Łapińskiego - komendanta głównego Straży Granicznej oraz wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

Delegacje wielu środowisk złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą obrońców Węgierskiej Górki   Delegacje wielu środowisk złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą obrońców Węgierskiej Górki
Urszula Rogólska /Foto Gość