"Jackowe Granie" dla św. Jana Bosko

Alina Świeży-Sobel

publikacja 24.08.2017 10:23

W Oświęcimiu odbyło się już po raz dziesiąty święto muzyki, na które zapraszają co roku w połowie sierpnia księża salezjanie. Festiwal dedykowany patronowi zabytkowej kaplicy św. Jackowi jest też uczczeniem patrona miasta - św. Jana Bosko.

Gwiazdą finałowego koncertu był Mietek Szcześniak Gwiazdą finałowego koncertu był Mietek Szcześniak
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

Podobnie jak w ostatnich latach koncerty Małopolskiego Festiwalu "Jackowe Granie" od 13 do 15 sierpnia wraz z imprezami towarzyszącymi stały się także częścią obchodów święta patrona miasta - św. Jana Bosko. Były liczne konkursy i zabawy dla dzieci, radosne tańce integracyjne na Rynku i bieganie pod hasłem "Biegać jest Bosko". Całość zwieńczyła sprawowana 16 sierpnia uroczysta Eucharystia ku czci patrona. Zespół Exodus 15 zaprosił do wspólnego uwielbienia Pana...   Zespół Exodus 15 zaprosił do wspólnego uwielbienia Pana...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W inauguracyjnym koncercie "W blasku barokowej trąbki" w sanktuarium MB Wspomożycielki Wiernych na organach zagrał Karol Gołębiowski (Bruksela), a na trąbce zagrał Tomasz Ślusarczyk. Następnego dnia do wspólnego uwielbienia Pana skutecznie zachęcał zespół Exodus 15. - Śpiewamy i gramy o tym, w co naprawdę wierzymy: że tylko żyjąc z Bogiem możemy żyć pełnią życia - podkreślali młodzi muzycy. Wśród publiczności nie zabrakło księży salezjanów, z dyrektorem oświęcimskiego Zakładu Salezjańskiego św. Jana Bosko ks. Dariuszem Bartochą na czele.   Wśród publiczności nie zabrakło księży salezjanów, z dyrektorem oświęcimskiego Zakładu Salezjańskiego św. Jana Bosko ks. Dariuszem Bartochą na czele.
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

W finałowy wieczór gwiazdą był Mietek Szcześniak, który wraz z zespołem w międzynarodowym składzie zachęcał do refleksji nad poezją ks. Twardowskiego, śpiewaną w rytmie brazylijskiej samby. Piosenek z płyty "Nierówni" wysłuchały na oświęcimskim Rynku tłumy. Na spotkanie z barokową muzyką w sanktuarium MB Wspomożenia Wiernych zaprosili melomanów: Karol Gołębiowski (organy) i Tomasz Ślusarczyk (trąbka)   Na spotkanie z barokową muzyką w sanktuarium MB Wspomożenia Wiernych zaprosili melomanów: Karol Gołębiowski (organy) i Tomasz Ślusarczyk (trąbka)
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość

- Bardzo się cieszę, że ten festiwal się rozwija i myślę, że stanowi ważny element w życiu miasta, tak mocno naznaczonego tragedią obozu. Wspominani w sierpniu tak blisko siebie św. Maksymilian i św. Jan Bosko pokazują na dwa różne wymiary Kościoła: doświadczenie trudu czy prześladowania, ale też radości, otwartości, uwielbienia życia, nadziei. Ci dwaj święci zachęcają do spojrzenia z nowej perspektywy na swoje życie - mówi ks. Dariusz Bartocha, dyrektor Zakładu Salezjańskiego im. św. Jana Bosko w Oświęcimiu. "Jackowe Granie" dla św. Jana Bosko  

Pierwsze festiwale odbywały się głównie na terenie sanktuarium. - Teraz już bardziej przeniosły się na płytę Rynku i weszły w tradycję miasta, a w gronie uczestników widać coraz więcej mieszkańców. To też wielka radość - dodaje ks. Bartocha SDB.