1072 pielgrzymów idzie z Bielska-Białej - zobacz ich!

Urszula Rogólska

dodane 06.08.2017 21:24

Przez najbliższe sześć dni na drodze obowiązuje ich Dekalog, regulamin pielgrzymki, kodeks ruchu drogowego i jeden kategoryczny zakaz... Zakaz narzekania!

Rozśpiewani, roześmiani - ruszyli! Rozśpiewani, roześmiani - ruszyli!
Urszula Rogólska /Foto Gość

- Na drodze obowiązuje każdego pielgrzyma Dziesięcioro Bożych Przykazań, regulamin pielgrzymki, kodeks ruchu drogowego oraz - podkreślam to 10 razy - całkowity zakaz narzekania! - powiedział ks, Damian Koryciński, główny przewodnik 26. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górę w Hałcnowie, na zakończenie Mszy św., po której pątnicy wyruszyli na trasę.

Razem z pielgrzymami na pierwszy odcinek wyruszył bp Piotr Greger, któremu pątnicy podarowali legitymację z numerem 1 oraz kapelusz i ciupagę góralską.

Pierwszy odcinek pokonał z pątnikami biskup Piotr Greger   Pierwszy odcinek pokonał z pątnikami biskup Piotr Greger
Urszula Rogólska /Foto Gość

1072 osoby idą z Bielska-Białej w dziewięciu tradycyjnych grupach. Pielgrzymów prowadzą:

– ks. prał. Józef Walusiak, proboszcz parafii św. Józefa w Janowicach i przez minionych 25 lat główny przewodnik pielgrzymki diecezjalnej, na czele I grupy św. Józefa (zielonej), w której nie zabraknie podopiecznych ośrodka resocjalizacji "Nadzieja"

– ks. Krzysztof Wilk, wikariusz parafii Narodzenia NMP w Lipniku, przewodnik grupy II św. Maksymiliana (czerwonej)

– ks. Krzysztof Miklusiak SDS, przewodnik III grupy św. Jan Sarkander (białej), w której pielgrzymują pątnicy z Węgier

– ks. Tomasz Niedziela, wikariusz parafii narodzenia NMP w Kończycach Małych, prowadzi grupę IV św. Jan Kanty (żółtą), w której zwykle najwięcej było pątników z Kęt i okolic, ale dołączali też wierni z innych miejscowości

– ks. Jacek Nowak SDS prowadzi V grupę salwatoriańską (białą), która tradycyjnie tworzy się przy parafii NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej

– ks. Marcin Pomper, wikariusz parafii NSPJ w Kętach, prowadzi grupę VI św. Faustyna, którą w większości tworzą pielgrzymi z Żywiecczyzny, z dekanatów milowskiego i radziechowskiego.

– ks. Adrian Mętel, wikariusz parafii św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy, prowadzi VII grupę bł. Pierre'a G. Frassatiego (złotą), w której na Jasną Górę wędruje najwięcej ludzi młodych

­– ks. Piotr Hutnicki, redaktor radia "Anioł Beskidów" prowadzi grupę VII św. Stanisław Kostka (fioletową), szczególnie rozśpiewaną i złożoną głównie z uczniów i studentów z Bielska-Białej, Wilamowic, Żywiecczyzny i Śląska Cieszyńskiego

– ks. Grzegorz Strządała, wikariusz parafii Dobrego Pasterza w Istebnej idzie na czele IX grupy św. Matka Teresa z Kalkuty, która w nawiązaniu do habitów Misjonarek Miłości oznaczona jest biało-błękitnym kolorem. Tu pielgrzymują głównie pątnicy z Trójwsi: Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa, którzy w tym roku pielgrzymują po raz 10.

Poniżej - galerie zdjęć wszystkich dziewięciu grup z pierwszych kilometrów.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w Hałcnowie. Relację i zdjęcia znajdziecie TUTAJ/